Televizorių žargonas: 6 sąvokos, kurias turėtų suprasti kiekvienas pirkėjas

Pranešimas spaudai

2021-05-27, 11:05 (atnaujinta 2022-09-28, 10:38)

0 komentarų
Televizorių žargonas: 6 sąvokos, kurias turėtų suprasti kiekvienas pirkėjas

Nors televizoriai laikomi vienais seniausių ir populiariausių buitinės elektronikos prietaisų, naujo įrenginio pirkimo procesas šiomis dienomis išlieka labai sudėtingas. Tobulėjant technologijoms, gamintojai reklamose ir produktų aprašymuose pradeda naudoti vis daugiau vartotojams nesuprantamų techninių terminų, todėl televizoriaus pasirinkimas neretai prilygsta galvosūkio sprendimui.

Dėl šios priežasties žemiau pateikiame trumpą svarbiausių šiuolaikinių televizorių terminų žodynėlį, kuris suprantama kalba paaiškins techninį žargoną ir padės nepadaryti klaidos, renkantis naują modelį.

4K ir 1080p

Raiška, dar kitaip vadinama rezoliucija, yra vienas svarbiausių televizoriaus parametrų, kadangi nuo jo tiesiogiai priklauso atkuriamo vaizdo kokybė. Dauguma šiuolaikinių televizorių pasižymi 4K standartu, o pigesni modeliai – žemesniu 1080p, dar vadinamu „Full HD“.

Tačiau ką iš tiesų reiškia šie ženklinimai? Televizoriaus ekranas sudarytas iš mažų švieselių, dar vadinamų pikseliais. Kuo jų daugiau, tuo detalesniu ir aiškesniu vaizdu galėsite mėgautis. 4K rezoliucijos atveju ekrane yra 2160 pikselių eilių, o 1080p – 1080 eilių. Kitaip tariant, 4K televizoriai siūlo du kartus geresnę vaizdo kokybę už 1080p.

Atsinaujinimo dažnis

Dažnu atveju prie rezoliucijos gamintojai taip pat mėgsta paminėti ir atsinaujinimo dažnį, kuris matuojamas hercais. Šis parametras nusako, kiek kartų per sekundę vaizdas gali atsinaujinti televizoriaus ekrane. Kuo hercų skaičius didesnis, tuo sklandžiau ir maloniau akiai bus atkuriamas video turinys. Dauguma pigesnių televizorių apsiriboja 60 Hz, o pažangesni modeliai, tokie, kaip naujasis „Samsung Neo QLED 4K“, gali pasigirti 120 Hz dažniu. Tai ypač įvertins žaidimų konsolių savininkai, kadangi greičiau ekrane atsinaujinantis vaizdas jiems taip pat suteiks pranašumą prieš virtualius varžovus.

Kontrastas

Nemaža dalis televizorių ekspertų laikosi nuomonės, kad kontrastas yra vienas iš trijų svarbiausių įrenginio pasirinkimo kriterijų. Jis skaičiumi apibūdina skirtumą tarp paties šviesiausio ir tamsiausio ekrano galimo atkurti vaizdo. Kuo kontrastas didesnis, tuo daugeliui vartotojų ekrane matomas turinys atrodo patrauklesnis, kokybiškesnis ir lengviau įžiūrimas, kadangi šviesūs objektai lengviau išskiriami iš tamsesnio fono.

Matymo kampas

Neretame interjere labai sunku televizorių įkomponuoti taip, kad jis atsidurtų tiesiai priešais žiūrovų akis. Taip pat daugelis žmonių ne visada televizorių žiūri sėdėdami svetainėje, ant sofos – kartais mėgstamą serialą ar sporto rungtynes tenka stebėti viena akimi, virtuvėje gaminant maistą. Kuo didesnis ekrano matymo kampas, tuo ryškesnis vaizdas bus žiūrint iš šono ir, atliekant kitus darbus, prireiks mažiau pastangų akies krašteliu sekti televizoriaus rodomą turinį.

HDR

HDR trumpinys lietuviškai reiškia aukštą dinaminį diapazoną. Norint išnaudoti šios technologijos teikiamus privalumus, ją turi palaikyti tiek televizorius, tiek žiūrimas turinys – pastarojo ypač sparčiai daugėja „Netflix“, „YouTube“ ir „Amazon Prime Video“ platformose. HDR smarkiai pagerina spalvas, kontrastą ir šviesumą, todėl įvairios įspūdingos filmų ar serialų scenos tampa dar realistiškesnės ir aiškesnės. Tai ypač nesunku pastebėti naktį filmuotuose vaizduose, kuriuose dėl HDR tampa pastebimi šešėliai, atspindžiai ir veikėjo veido mimikos, kurie be tiesiog HDR nebūtų matomi.

„Quantum Dot“

„Quantum Dot“ užrašą pastaraisiais metais galima rasti vis daugiau televizorių aprašymų. Šią technologiją palaikančių televizorių ekranai turi papildomą sluoksnį, sudarytą iš kvantinių taškų, kurie smarkiai pagerina atspalvių atkūrimą. Dėl šios priežasties „Quantum Dot“ televizorių rodomos spalvos bus daug realistiškesnės, sodresnės bei patrauklesnės akiai. Dėl to taip pat nereikės paaukoti ekrano šviesumo – „Quantum Dot“ išlaikys ryškias spalvas visais šviesumo lygiais.

LED

Kiekvienas televizorius kažkokiu būdu apšviečia savo ekraną. Ekonomiškiausias būdas tai padaryti yra apšviesti ekraną iš apačios – tam naudojama LED elementų juostelė. Aukštesnės klasės televizoriai apšviečiami iš galo, tai leidžia įjungti apšvietimą tik toje vietoje, kur jis reikalingas. Svarbu, kad televizorius turėtų kuo daugiau LED elementų ir geresnį jų pritemdymo valdymą, kad galėtų tiksliau apšviesti ryškias vaizdo detales, bet taip pat išsaugotų detales tamsiausiuose šešėliuose. Ko gero, įdomiausias „Samsung“ pristatytas sprendimas yra „Quantum Matrix Technology Pro“, kurį galima rasti „Neo QLED 8K“ televizoriuose. Jis derina tūkstančius pačių šviesiausių mini LED elementų su itin tiksliai jų pritemdymą valdančiais ekrano sluoksniais ir 8K raiška, kad užtikrintų visiškai naujo lygio vaizdo detalumą.


0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Taip pat skaitykite

Seimas svarstys pakeitimus, kurie patiks senų automobilių vairuotojams: už šį pažeidimą gali pavykti išsisukti su įspėjimu, sužinokite, kas svarstoma

Pranešimas spaudai

2024-04-19, 19:54

0 komentarų

Seimas pradėjo svarstyti du Administracinių nusižengimų kodekso keitimo projektus, kuriais siekiama švelninti administracinę atsakomybę už automobilių keliamą taršą keliuose. Projektus parlamento posėdyje pristatė Seimo nariai Algirdas Stončaitis ir Aistė Gedvilienė.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje
Seimas svarstys pakeitimus, kurie patiks senų automobilių vairuotojams: už šį pažeidimą gali pavykti išsisukti su įspėjimu, sužinokite, kas svarstoma

Seimas pradėjo svarstyti du Administracinių nusižengimų kodekso keitimo projektus, kuriais siekiama švelninti administracinę atsakomybę už automobilių keliamą taršą keliuose. Projektus parlamento posėdyje pristatė Seimo nariai Algirdas Stončaitis ir Aistė Gedvilienė.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje

Šiuo metu už transporto priemonių, kurių į aplinkos orą išmetamų teršalų kiekis viršija nustatytus ribinius dydžius, ar su neveikiančia gamintojo numatyta išmetamųjų dujų neutralizavimo sistema eksploatavimą numatyta atsakomybė: asmenims – 100–300 eurų (už pakartotinį 300–500 eurų), juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – 300–500 eurų (už pakartotinį 600–900 eurų).

Abiem teikiamais projektais siūloma fiziniams asmenims nustatytą atsakomybę už transporto priemonių, kurių į aplinkos orą išmetamų teršalų kiekis viršija nustatytus ribinius dydžius, papildyti švelnesne nuobaudos rūšimi – įspėjimu.

„Įspėjimu siekiama, kad asmuo daugiau nenusižengtų ir galėtų pasitaisyti. Jis skiriamas, kai asmuo nusižengia pirmą kartą, supranta savo nusižengimo esmę, gailisi dėl savo padaryto teisės pažeidimo arba yra kitokių jo kaltę švelninančių aplinkybių ir yra netikslinga taikyti griežtesnę poveikio priemonę“, − pažymi projekto iniciatorius, Seimo narys A. Stončaitis aiškinamajame rašte.

Pasak jo, dažnu atveju transporto priemonės vairuotojas nežino, kad galimai daro pažeidimą, nes jo vairuojamas automobilis neišmeta matomų dūmų, o automobilio davikliai nerodo galimo gedimo.

Alternatyvaus projekto rengėja, Seimo narė A. Gedvilienė, pristatydama iniciatyvą dėl įspėjimo įteisinimo, tikino, kad 48 valandos tikrai nėra patogus laikas žmogui susitvarkyti automobilį, užsiregistruoti ir atlikti techninę jo apžiūrą. „Mūsų misija šiandien sumažinti įtampas visuomenėje, kad nebūtų žmonės gąsdinami, kad nebijotų, kad jų automobilis bus konfiskuotas, nes niekada tokio dalyko ir nebuvo siūloma teisės aktuose“, − teigė politikė Seimo posėdyje.

Seimas nuo šių metų pradžios aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnams yra suteikęs teisę stabdyti transporto priemones ir tikrinti jų į aplinką išmetamų teršalų atitiktį techniniams motorinių transporto priemonių ir jų priekabų reikalavimams, taip pat panaikinti motorinių transporto priemonių ir priekabų, kurių į aplinką išmetami teršalai neatitinka techninių reikalavimų, privalomosios techninės apžiūros dokumentų galiojimą.

Pritarus projektams (Nr. XIVP-3626, Nr. XIVP-3628) po pateikimo, toliau jie bus svarstomi pagrindiniu paskirtame Teisės ir teisėtvarkos komitete. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti birželio 6 d.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas