Telefonų gamintojų dėmesiui: 5 dalykai, kurių mes norime kitais metais

Lukas Snarskis

2020-12-30, 18:00 (atnaujinta 2021-04-27, 00:43)

0 komentarų
Telefonų gamintojų dėmesiui: 5 dalykai, kurių mes norime kitais metais

Žvelgiant į išmaniųjų telefonu rinką – tai buvo itin įdomūs metai. 2020 metai daugeliui sukėlė nemažai neplanuotų rūpesčių, teko atšaukti pristatymus, gamybos procesai strigo, o ir pardavimai daugeliui buvo ne tokie kokių tikėtasi. Nepaisant to, mes išvydome nemažai sulenkiamų produktų, 5G ryšio palaikymas atsirado daugelyje naujausių flagmanų, gamintojai ir toliau gerino kameras, įkrovimo galimybes ir pan.

Ir nors šiemet sulaukėme tikrai labai įdomių išmaniųjų telefonų, tačiau ne viskas buvo rožėmis klota. Nauji metai prasidės jau už kelių dienų, o šiandien norėtumėme pateikti pasiūlymą visiems telefonų gamintojams. Atrinkome keletą savybių, kurios erzina daugelį, o dažnai net ir nesukuria jokios pridėtinės vertės nei vartotojui, nei pačiam gamintojui. Taigi, mieli gamintojai...

Skirkite daugiau dėmesio kokybei, o ne kiekybei

Per metus rinkoje pasirodo šimtai, o gal ir tūkstančiai išmaniųjų telefonų. Kuo daugiau įvairovės – tuo lengviau pasirinkti tai ko mums išties reikia. Tačiau ne viskas yra taip paprasta. Pažvelkime į „Xiaomi“ ar kai kurių kitų gamintojų telefonų asortimentą.

Pastaruoju metu susiformavo praktika, jog tas pats įrenginys yra pristatomas bent keletą kartų per metus. Žinoma, atliekami minimalūs pakeitimai, pakeičiamas pavadinimas, tačiau realūs skirtumai – sunkiai pastebimi. Kaip pavyzdį, galima būtų pažvelgti į „Redmi Note 9“ seriją. Ją sudaro 8 įrenginiai, o kuo vienas už kitą geresnis – pasakyti sunku. Dar vienas įdomesnis pavyzdys – „OnePlus Nord N100“ išmanusis, kuris iš esmės yra tas pats „Oppo A53“. Kam to reikia? Gal kitąmet reikėtų pagalvoti apie geresnę strategiją ir vietoj gausybės tokių pačių produktų, pasiūlyti vieną, bet tikrai vertą dėmesio.

Pasirūpinkite programinės įrangos atnaujinimais

Tikriausiai pati didžiausia daugelio „Android“ išmaniųjų telefonų problema – jų atnaujinimai. „Google“ siekia palengvinti daugelio gamintojų dalią ir pateikti naujinius į vartotojų įrenginius jau dabar yra gerokai paprasčiau nei anksčiau. Deja, daugelis mūsų, tikriausiai, negalėtų pasakyti, kad pajuto didelius pokyčius.

Taip, gamintojai 2020 metais dažniau pateikdavo naujinius, o ir naujoji „Android“ operacinės sistemos versija jau pasiekiama daugelio kompanijų flagmanuose. Tačiau nuolatiniai naujiniai tikrai nėra dažnas dalykas pigesniuose ar labai pigiuose įrenginiuose. Dabartinės tendencijos rodo, jog savo telefonus pirkėjai yra linkę naudoti vis ilgiau ir ilgiau, tad gal prie viso to būtų visai nebloga mintis pasirūpinti ir spartesniais, dažnesniais atnaujinimais?

Nustokite telefonų pavadinimuose minėti 5G

Išmaniųjų telefonų pavadinimai yra tikras galvos skausmas daugeliui vartotojų. Kokią loginę seką naudoja „Sony“ suprasti beveik neįmanoma, o kai kurie kiti gamintojai panašu, kad stengiasi sudėti į savo naujienų pavadinimus viską, ką tik galima.

Visų pirma, pridėti 5G žymą pavadinime – visiškai nereikalingas dalykas. Kam tai? Žmogus, kuris perka išmanųjį su šios technologijos palaikymu, jau ir taip žino ar jo prietaisas palaikys 5G ar ne. To tikrai nereikia pabrėžti pavadinime. Nemažas procentas naujų telefonų, ypatingai brangesnių prietaisų segmente, turi 5G modemus ir mes tai žinome ir be papildomų priemonių.

Mums nereikia šimto kamerų su 2 MP objektyvais

Per pastaruosius keletą metų susiformavo dar vienas įdomus įprotis – telefono nugarėlėje įmontuoti kuo daugiau kamerų. Viskas būtų gerai, tačiau kiek žmonių naudojasi tomis trečiosiomis, ketvirtosiomis ar penktosiomis kameromis su 2 MP sensoriais? Tokia strategija nėra labai populiari flagmanuose, tačiau tai kas vyksta vidutiniame segmente – kosmosas.

Nesunku nuspėti, kad daugelis tikisi, jog keturios kameros yra principe geriau nei dvi, tačiau visi burtai išgaruoja tik nusipirkus tokį telefoną. „Xiaomi“, „Realme“ ar net „Samsung“ prideda objektyvų, kurie iš esmės nesukuria jokios naudos, o gaunamus rezultatus nesunku palyginti su tuo kokias nuotraukas pasiūlytų bulvės, jeigu tik jos sugebėtų fotografuoti. Sutarkime paprastai – vietoj tų nereikalingų 2 MP kamerų, pasiūlykite geresnę pagrindinę ir kokią nors antrą, kuri leistų rezultatais pasidalinti „Instagram“ tinkle ir dėl to nebūtų gėda. Sutariam?

Jau laikas visiems turėti greitąjį įkrovimą

Šiemet išvydome nemažai išmaniųjų telefonų įkrovimo technologijų, kurios leidžia įrenginius įkrauti per itin trumpą laikotarpį. Ir dauguma flagmanų gali tai pasiūlyti, tačiau tikrai ne visi. Ir tai tikrai negalioja vidutiniame segmente.

Lietuvoje oficialiai parduodamų išmaniųjų telefonų asortimentas nėra didelis, tačiau „Nokia“, „Motorola“ ar pan. turi itin lėtas įkrovimo technologijas. Labai greito įkrovimo nesiūlo ir „Apple“. Taip, per pastaruosius metus situacija kiek pagerėjo, bet vis dar atsilieka nuo daugelio kitų. Būtų smagu, kad 2021 metų išmanieji telefonai turėtų bent 25W ar 30W greitąjį įkrovimą. Prašau.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Taip pat skaitykite

„Mercedes“ ruošia įspūdingų savybių elektromobilį? 2026 metais galime sulaukti itin galingo modelio pristatymo, aiškėja pirmosios detalės

Arnas Balčiūnas

2024-04-20, 09:00

0 komentarų

„Mercedes“ galimai atšaukė savo keistą pusiau sedaną, pusiau „Maybach“ visureigį, tačiau jie akivaizdžiai dirba ties kita specialia sportine transporto priemone. „Autocar“ praneša, kad „AMG“ kuria specialų, elektra varomą visureigį su keturženkliu arklio galių skaičiumi, kurį pristatys 2026 metais.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje
„Mercedes“ ruošia įspūdingų savybių elektromobilį? 2026 metais galime sulaukti itin galingo modelio pristatymo, aiškėja pirmosios detalės

„Mercedes“ galimai atšaukė savo keistą pusiau sedaną, pusiau „Maybach“ visureigį, tačiau jie akivaizdžiai dirba ties kita specialia sportine transporto priemone. „Autocar“ praneša, kad „AMG“ kuria specialų, elektra varomą visureigį su keturženkliu arklio galių skaičiumi, kurį pristatys 2026 metais.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje

Tvirtinama, kad jis nebus susijęs su jokiu egzistuojančiu „Benz“ prekės ženklo produktu, nes jis bus paremtas būsima „AMG.EA“ platforma.

Teigiama, kad jis yra beveik tokio paties dydžio, kaip „Vision AMG“, todėl galima tikėtis, kad bendras jo ilgis sieks apie 200 colių, o ratų bazė – apytiksliai 118 colių. Įspūdingo dydžio visureigis sudarys konkurenciją „Lotus Eletre“ ir būsimam elektriniam trijų sėdynių eilių „Porsche“. Jis taip pat netiesiogiai konkuruos su „BMW XM“ „plug-in“ tipo hibridu.

„Autocar“ tikisi, kad prieš pristatydami serijinį modelį po poros metų, „AMG“ apžvelgs savo pirmąjį elektrinį visureigį. Dar nėra aišku, kiek variklių jis turės, tačiau kadangi elektromobilis bus varomas keturiais ratais, yra suplanuoti mažiausiai du varikliai. Britų žurnale, kuriame cituojamas su „AMG“ darbotvarke dėl paslaptingojo modelio, siūlančio „visiškai naują kintamos traukos galimybių lygį“, susipažinęs asmuo yra minima „gerokai virš 1000 arklio galių“ siekianti bendra galia.

Neįvardintas modelis galėtų būti „Vision AMG“ visureigio atitikmuo, skirtas būti elektrine, sudėtingai pavadinto „ AMG GT“ keturių durų kupė, versija. Slogus sedanas bus pirmasis „AMG“ pagal užsakymą gaminamas automobilis, nuo tada, kai „SLS AMG Electric Drive“ buvo atlikta konversija iš benzino į elektrą. Sportiškieji „EQ“ modeliai yra tik sustiprinti „Benz“.

Sklinda gandai, kad „Mercedes“ jau atlieka pakeitimus Vokietijos „Sindelfingen“ gamykloje, kad galėtų joje gaminti savo super visureigį. Tikėtina, kad jis bus gaminamas ant tos pačios surinkimo linijos, kaip ir sedanas, kuris pirmasis pasieks rinką.

Panašu, kad teks dar ilgiau palaukti pilnai elektrinio sportinio automobilio, nes panašu, kad „AMG“ pirmumą teikia į apimtį orientuotiems gaminiams. Tikėkimės, kad sedanas ir visureigis bus pakankamai sėkmingi ir verti išbandymo visureigių apsėstame pasaulyje. „AMG“ nuosavos elektrinės platformos įgijimas yra drąsos įkvepiantis ženklas, kad elektromobilių eroje, kuri neateis taip greitai, kaip prognozuoja „Mercedes“, bus įdomių automobilių.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas