ESO dalinasi stulbinančiais pasiekimais: suskaičiuota milijoninė projekto nauda ir neturėjo reikšmingos įtakos elektros energijos skirstymo paslaugos didėjimui

Pranešimas spaudai

2024-03-15, 14:55

11 komentarai (-ų)

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) įvertino Lietuvos energetikos skaitmeninį tinklą kuriančio „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) pateiktą ataskaitą, kurioje apžvelgiama išmaniųjų elektros energijos skaitiklių diegimo eiga bei sukurtos naudos 2022-aisiais.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje
ESO dalinasi stulbinančiais pasiekimais: suskaičiuota milijoninė projekto nauda ir neturėjo reikšmingos įtakos elektros energijos skirstymo paslaugos didėjimui

Pagal projekto stebėsenos ir kontrolės sistemos taisykles parengtą ataskaitą išanalizavusi VERT pastabų neturėjo ir pažymėjo, kad pasiekta daugiau naudų nei ESO planavo.

Skaičiuojant pasiektas naudas ir patirtas žalas, buvo įvertinti scenarijai be išmaniosios apskaitos ir su ja (ataskaitinis laikotarpis: nuo projekto įgyvendinimo pradžios iki 2022 m. pabaigos.). Vertindama scenarijų su išmaniaisiais elektros energijos skaitikliais, ESO į ataskaitą įtraukė užfiksuotus rezultatus, o vertindama scenarijų be jų, naudojo investiciniame projekte nurodytus duomenis.

Kitaip sakant, įvertinant gautas naudas ir žalas, faktinė nauda ir žala atitinkamai palyginta su projekte suskaičiuota nauda ir žala. Vertintos naudos ir žalos, sudarančios 96 proc. visų projekte numatytų naudų ir žalų, iš kurių 6 finansinės ir 3 socialinės-ekonominės.

Minėtu laikotarpiu buvo įdiegta daugiau nei 200 tūkst. išmaniųjų apskaitos prietaisų, o investicijos siekė 32 mln. eurų arba 22 proc. iš visų projektui numatytų 147 mln. eurų.

Kadangi bendrovei duomenys apie klientų suvartojimą perduodami automatiškai, gerokai sumažėjo ESO atliekamų skaitiklių nuskaitymo (sutaupyta 4,7 mln. eurų) sąnaudos. Taip pat ESO darbuotojams nebereikia vykti į vietą apžiūrėti skaitiklių, nes šiuos darbus galima atlikti per atstumą (sutaupyta 4 mln. eurų), kaip ir sumažėjo senojo tipo skaitiklių metrologinių patikrų (sutaupyta 7,9 mln. eurų).

Pradėjus diegti išmaniuosius elektros energijos skaitiklius sumažėjo ir vagysčių bei elektros energijos skaitiklių gedimų, o tai lėmė mažesnius elektros energijos nuostolius (mažėjo 1,3 mln. eurų).

Įrengiant išmaniąją apskaitą 2022 m. pasiekta viena pagrindinių socialinių-ekonominių naudų - dėl galimybės vartotojams savitarnoje stebėti savo elektros energijos suvartojimą ir pagal tai identifikuoti daugiausiai elektros energijos sunaudojančius prietaisus, juos keisti į energetiškai aukštesnės klasės įrangą arba keisti savo vartojimo įpročius, mažėjo elektros energijos vartojimo sąnaudos (0,5 mln. eurų).

Jau dabar kasdien apdorojama 700 GB duomenų, kurie padeda priimti klientams taupyti padedančius sprendimus ir tai sąlygoja didesnes duomenų perdavimo sąnaudas. Taip pat išmanieji skaitikliai savo veikimui naudoja daugiau elektros energijos nei įprasti skaitikliai, tačiau jų didėjimas prognozuojamas vėlesniais projekto metais, įdiegus didžiąją dalį išmaniųjų skaitiklių.

Iš viso minėti pokyčiai lėmė daugiau nei 10 mln. eurų vertinamą projekto naudą ir neturėjo reikšmingos įtakos elektros energijos skirstymo paslaugos didėjimui.

„Įrengus išmaniąją apskaitą itin dideli sutaupymai galimi ir pasirenkant automatiškai krauti elektromobilį ar naudoti daug elektros energijos reikalaujančius įrenginius tuomet, kai elektros energijos kaina yra mažiausia. Taip pat išmanieji elektros energijos skaitikliai naudingi gaminantiems vartotojams, nes jie gali gauti išsamius duomenis apie suvartotos ir į tinklą atiduotos energijos kiekius. Tuo metu išmanioji apskaita ESO padeda efektyviau valdyti tinklą ir šalinti jo gedimus, o verslui suteikia postūmį kurti skaitmeninių technologijų ir programinę įrangą bei diegti naujas paslaugas“, – papildomas naudas akcentuoja Aurelija Židickytė-Orvydė, ESO Išmaniosios apskaitos valdymo departamento vadovė.

ESO primena, kad išmaniųjų elektros energijos skaitiklių diegimo metu gautos naudos ir patiriamos žalos analizuojamos kasmet. Galutiniai projekto rezultatai bus vertinami praėjus 18 metų, juos skaičiuojant nuo projekto pradžios.

Šiuo metu jau įdiegta daugiau nei 800 tūkst. iš I diegimo etape, kai išmanioji apskaita įrengiama daugiau nei 1000 kWh elektros energijos per metus suvartojantiems klientams, numatomų įdiegti daugiau nei 1,1 mln. išmaniųjų elektros energijos skaitiklių.

11 komentarų

Eso vagis

Eso tikrai vagys už puse mėnesio paėmė kaip už du, kaip pakeitė ismanuji skaitikli ir teisybės neradau eso varė ant ignicio o ignitis ant eso taip pinigus ir pasisavino ir aš ne vienas toksai.Tai kodėl jiems nesirinkti milijonus

Vladas

Rašo kad, energijos skaitikliai naudingi gaminantiems vartotojams, nes jie gali gauti išsamius duomenis apie suvartotos ir į tinklą.
Senuose apskaitos prietaisuose matėsi realiu laiku gaminimas, dabar matomas tik vakarykštis. Taigi čia žala, jokio operatyvaus reagavimo negali būti.

Mano subinė juokiasi

Kokie esso pasiekimai ir kokiomis monopolininko sąlygomis

Ane

O gal norėtum kad būtų likusi naxima su vajarų skirstomaisiais, tipo tie būtų mažiau plėšęę?

Jonas

Kad sutaupęs ir durnam aišku, parasykit kaip ir kas tuos milijonus dalinasi, bepigu kai turi savo stabilę dalį elektros kilovatvalandes ir kažkaip greit pamiršo kaip baltarusiams už kapeikas parduodavo ir dar perdavimo nuostolius padengdavo, savus smaugti smagiau

Eso dar apvogs

Eso savo "išmintingus" skaičuoklius kiša per prievartą. Nors atsiliepimai vien neigiami. Vagys lieka vagimis, a ne kreivasnuki? Kur pavogti milijonai? Šūdai jūs

Kaip ten pasakius

Po skaitliuko pakeitimo du mėn viskas ok treciam mėn praėjus 12 d rodo kad prisukta kiek per mėn išnaudodavom.Tai nuostolių jiem niekada ir nebus vagys

Eso nuskriaustas

Kas toj eso vadovauja ar jie smegenų turi ,? Mano manymu tai neturi visa nekilnojama turtas pardavei pinigus pasiekei i savo kišene mokesčius sukele is zmoniu pavogė ir toliau vagia o paprastam darbininkui net uždirbti neduoda reikalauja daug mokymai mokymai ir taip be pabaigos o moka alga pasvarstykite patys ar siunčiu metu gali išgyventi is 900€ atlyginimo visa menesi kai skandinavų tokios kainos. Turėjo savo pastatus savo dirbtuves atėjo eso ir viska pardavei pinigėlius pasidalino ir paliko puikus basus reikalauja daug o moka minimumas geda geda vagys ir nebaudžiami

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Taip pat skaitykite

Seimas svarstys pakeitimus, kurie patiks senų automobilių vairuotojams: už šį pažeidimą gali pavykti išsisukti su įspėjimu, sužinokite, kas svarstoma

Pranešimas spaudai

2024-04-19, 19:54

0 komentarų

Seimas pradėjo svarstyti du Administracinių nusižengimų kodekso keitimo projektus, kuriais siekiama švelninti administracinę atsakomybę už automobilių keliamą taršą keliuose. Projektus parlamento posėdyje pristatė Seimo nariai Algirdas Stončaitis ir Aistė Gedvilienė.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje
Seimas svarstys pakeitimus, kurie patiks senų automobilių vairuotojams: už šį pažeidimą gali pavykti išsisukti su įspėjimu, sužinokite, kas svarstoma

Seimas pradėjo svarstyti du Administracinių nusižengimų kodekso keitimo projektus, kuriais siekiama švelninti administracinę atsakomybę už automobilių keliamą taršą keliuose. Projektus parlamento posėdyje pristatė Seimo nariai Algirdas Stončaitis ir Aistė Gedvilienė.

Gaukite ‎100€ kuponų rinkinį ir 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui „Temu“ parduotuvėje

Šiuo metu už transporto priemonių, kurių į aplinkos orą išmetamų teršalų kiekis viršija nustatytus ribinius dydžius, ar su neveikiančia gamintojo numatyta išmetamųjų dujų neutralizavimo sistema eksploatavimą numatyta atsakomybė: asmenims – 100–300 eurų (už pakartotinį 300–500 eurų), juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – 300–500 eurų (už pakartotinį 600–900 eurų).

Abiem teikiamais projektais siūloma fiziniams asmenims nustatytą atsakomybę už transporto priemonių, kurių į aplinkos orą išmetamų teršalų kiekis viršija nustatytus ribinius dydžius, papildyti švelnesne nuobaudos rūšimi – įspėjimu.

„Įspėjimu siekiama, kad asmuo daugiau nenusižengtų ir galėtų pasitaisyti. Jis skiriamas, kai asmuo nusižengia pirmą kartą, supranta savo nusižengimo esmę, gailisi dėl savo padaryto teisės pažeidimo arba yra kitokių jo kaltę švelninančių aplinkybių ir yra netikslinga taikyti griežtesnę poveikio priemonę“, − pažymi projekto iniciatorius, Seimo narys A. Stončaitis aiškinamajame rašte.

Pasak jo, dažnu atveju transporto priemonės vairuotojas nežino, kad galimai daro pažeidimą, nes jo vairuojamas automobilis neišmeta matomų dūmų, o automobilio davikliai nerodo galimo gedimo.

Alternatyvaus projekto rengėja, Seimo narė A. Gedvilienė, pristatydama iniciatyvą dėl įspėjimo įteisinimo, tikino, kad 48 valandos tikrai nėra patogus laikas žmogui susitvarkyti automobilį, užsiregistruoti ir atlikti techninę jo apžiūrą. „Mūsų misija šiandien sumažinti įtampas visuomenėje, kad nebūtų žmonės gąsdinami, kad nebijotų, kad jų automobilis bus konfiskuotas, nes niekada tokio dalyko ir nebuvo siūloma teisės aktuose“, − teigė politikė Seimo posėdyje.

Seimas nuo šių metų pradžios aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnams yra suteikęs teisę stabdyti transporto priemones ir tikrinti jų į aplinką išmetamų teršalų atitiktį techniniams motorinių transporto priemonių ir jų priekabų reikalavimams, taip pat panaikinti motorinių transporto priemonių ir priekabų, kurių į aplinką išmetami teršalai neatitinka techninių reikalavimų, privalomosios techninės apžiūros dokumentų galiojimą.

Pritarus projektams (Nr. XIVP-3626, Nr. XIVP-3628) po pateikimo, toliau jie bus svarstomi pagrindiniu paskirtame Teisės ir teisėtvarkos komitete. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti birželio 6 d.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas