Kaunietis atliko išmaniųjų skaitiklių eksperimentą namuose: tokių rezultatų nesitikėjo niekas, pasakė tai, ką turėtų žinoti kiekvienas ESO klientas ar norintis sutaupyti pinigų

Pranešimas spaudai

2024-10-22, 07:54

18 komentarai (-ų)

„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) skaičiuoja, kad buitiniai vartotojai per 2023 metus sunaudojo 28 proc. visos elektros energijos Lietuvoje. Todėl skatinant energetinį efektyvumą šalyje svarbu tampa kalbėti ne tik apie elektros energijos mažinimą įmonėse, bet ir namų ūkiuose.

Didžiausi 2024 metų išpardavimai – „Aliexpress“ nuolaidos net iki 80% - spauskite čia ir pasinaudokite dabar
Kaunietis atliko išmaniųjų skaitiklių eksperimentą namuose: tokių rezultatų nesitikėjo niekas, pasakė tai, ką turėtų žinoti kiekvienas ESO klientas ar norintis sutaupyti pinigų

ESO Paslaugų tarnybos vadovės Agnės Domarkienės teigimu, išmanieji skaitikliai suteikia galimybę gauti duomenis apie elektros energijos suvartojimą už praėjusią parą 15 min dažnumu. Šią informaciją rasite ESO savitarnoje. Tačiau naudojant išmaniuosius kištukus ar kitą matavimo įrangą, prietaisų elektros suvartojimą galite stebėti realiuoju laiku.

Tokie išsamūs duomenys padeda gyventojams geriau suprasti savo energijos vartojimo įpročius ir nustatyti, kurie buitiniai prietaisai namuose sunaudoja per daug energijos.

„Galvodami apie energijai imlius vartotojus, dažniausiai pagrindiniais įsivaizduojame pramonės įmones. Tačiau ne tik įmonės, bet ir mes visi šioje srityje atliekame svarbų vaidmenį. Eliminavę elektros energijos švaistymo problemas namuose, galime ne tik sutaupyti, bet ir prisidėti prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų mažinimo. Vienas iš veiksmingų būdų tokius pokyčius užtikrinti – analizuoti elektros vartojimą sekant išmaniųjų skaitiklių duomenis. Siekdami, kad kuo daugiau gyventojų galėtų pasinaudoti tokia galimybe, ESO iki 2026 m. planuoja įdiegti išmaniuosius skaitiklius visiems gyventojams, per metus suvartojantiems daugiau nei 1 tūkst. kilovatvalandžių (kWh)“, – teigia AB „Ignitis grupė“ energetinio efektyvumo programos vadovė Asta Vaitulevičė.

Kaunietis atliko eksperimentą namuose

Išmanųjį skaitiklį turintis Kauno gyventojas, įmonės „Teisingi energetikos sprendimai“ projektų vadovas Jurij Astafjev, nusprendė savo kailiu patikrinti, kaip tokie skaitikliai gali būti panaudoti siekiant sumažinti išlaidas elektrai namuose.

„Žmonės ne visuomet žino ir supranta, kokie namuose esantys prietaisai sunaudoja daugiausiai elektros energijos. Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad, pavyzdžiui, efektyviai veikiančio šaldytuvo elektros suvartojimas yra minimalus. Tačiau, sekant išmaniosios apskaitos duomenis, galima pastebėti, kad nors šaldytuvo momentinis energijos suvartojimas yra mažas, nuolatinis jo veikimas ženkliai prisideda prie mėnesinės sąskaitos už elektrą“, – sako J. Astafjev.

Nepaisant to, kad toks buityje nepamainomas prietaisas, kaip šaldytuvas elektros energiją vartoja nuolat, anot A. Vaitulevičės, yra keli veiksmingai būdai, padedantys jos kiekį sumažinti.

„Šaldytuvai naudos mažiau energijos, jei bus pastatyti atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių ir šildymo prietaisų, pavyzdžiui, viryklių. Šaldytuvą reikėtų laikyti pilną maždaug iki dviejų trečdalių, nes viduje esančio maisto temperatūra padeda palaikyti reikiamą šaldytuvo temperatūrą, o tai leidžia sunaudoti mažiau elektros energijos. Be to, svarbu atkreipti dėmesį į šaldytuvo durelių tarpinių švarą ir sandarumą“, – sako A. Vaitulevičė.

Iki 28 proc. mažesnė sąskaita už elektrą

Norėdamas išsiaiškinti buitinių elektros prietaisų panaudojimo galimybes, J. Astafjev atliko eksperimentą savo namuose. Stebėdamas tokių prietaisų, kaip indaplovės ir skalbimo mašinos, elektros energijos suvartojimą, pašnekovas nustatė, kiek ir kada jo atveju būtų galima sutaupyti, jei buitinius prietaisus naudotų kuomet elektros energijos tarifai yra pigesni.

J. Astafjev namuose atlikto eksperimento metu skalbimo mašina per 49 stebėjimo dienas buvo naudojama 21 kartą, o indaplovė – 44 kartus. Per šį laiką specialistui pavyko nustatyti prietaisų naudojimo įpročius ir įvertinti, kiek būtų galima sutaupyti juos pakoregavus.

„Savo namuose naudoju skalbimo mašiną, kurioje yra integruota džiovinimo funkcija. Pastebėjau, kad nors pilnas drabužių skalbimo procesas trunka apie 4 – 5 valandas, daugiausia elektros energijos sunaudojama paskutinėmis džiovinimo ciklo valandomis. Todėl, norint sutaupyti, geriausia skalbimo pradžią planuoti taip, kad daugiausia elektros energijos būtų sunaudojama tada, kai elektros kaina tinkle yra mažiausia“, – išvadomis dalinasi J. Astafjev.

Pašnekovas taip pat pažymi, kad elektros energijos tarifai dažnai būna mažiausi ne piko metu – naktį, todėl tuo metu naudojami didžiausią elektros kiekį vartojantys prietaisai leistų gerokai sumažinti sąskaitas už elektrą.

„Jei jūsų skalbimo mašina turi įmontuotą džiovinimo funkciją, tai palikę ją veikti per naktį, ir drabužius išėmę tik ryte – jiems nepakenksite. Tokiu pačiu principu galima naudoti ir indaplovę. Per dieną sukauptus indus joje plauti, kai miegate. Vadovaudamasis tokiais principais ir ne piko valandomis naudodamas skalbyklę apskaičiavau, kad sutaupyčiau 15 proc. išlaidų už elektrą, o indaplovę – net iki 28 proc.“, – pasakoja J. Astafjev.

Anot ESO ekspertės A. Domarkienės, remiantis „EuropeOn“ duomenimis, jei Danijos namų ūkių gyventojai pradėtų analizuoti atviruosius energijos vartojimo duomenis ir jais remdamiesi imtųsi veiksmų, padedančių sumažinti elektros suvartojimą, metines sąskaitas už energiją sumažintų net 5,1 mlrd. eurų.

Lietuvos gyventojai stebėti ir analizuoti energijos vartojimą namuose, sekti elektros tarifus, gali naudodamiesi tiekėjų sukurtomis ir klientams siūlomomis mobiliosiomis programėlėmis: tiek „Elektrum Lietuva, tiek „Ignitis “ „EnergySmart“, tiek ir „Enefit Lietuva“ programėlės. Sužinoti kiek elektros energijos namuose buvo suvartota praėjusią parą, savaitę ar pan., ir palyginti suvartojimą su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu galima ir ESO savitarnos svetainėje. Joje gyventojai gali matyti kas valandą atnaujinamus savo elektros energijos duomenis, juos analizuoti, palyginti su panašiais vartotojais ir rasti patarimų, kaip sumažinti energijos švaistymą.

Mažai investicijų, bet nauda didelė

Elektros energijos suvartojimui namuose, kaip teigia J. Astafjev, įtakos turi ne tik buityje naudojami prietaisai, bet ir apšvietimas.

„Norint sumažinti suvartojamos elektros energijos kiekį namuose svarbu naudoti energiją taupančias lemputes. Mano namuose apšvietimas sudaro 10 – 15 proc. visos sunaudojamos elektros energijos. Todėl perėjimas prie energiją taupančių lempučių gali gerokai sumažinti elektros išlaidas“, – teigia J. Astafjev.

Anot A. Vaitulevičės, buitiniai vartotojai gali padidinti apšvietimo efektyvumą naudodami papildomus metodus, kurie nereikalauja papildomų investicijų, tačiau duoda didelę naudą.

„Kad kuo geriau išnaudotumėte natūralią saulės šviesą, dienos metu neuždenkite langų. Taip pat nepamirškite reguliariai valyti dulkes nuo šviestuvų ir jų dalių. Vietose, kur reikia mažiau šviesos, pavyzdžiui, koridoriuje, galima naudoti mažesnio galingumo lemputės, o kiemuose ir laiptinėse vietoj paprastų lempučių – šviestuvus su judesio davikliais“, – sako A. Vaitulevičė.

Pasak specialistės, sunaudoti mažiau energijos taip pat padės nenaudojamų prietaisų atjungimas nuo elektros lizdų. Daugelis elektronikos prietaisų ir įrenginių net ir išjungti toliau naudoja nedidelį kiekį energijos – šis reiškinys vadinamas „budėjimo režimu“. Todėl nepalikdami įkroviklių, televizorių, kompiuterių ar virtuvės prietaisų įjungtų, galėsite sumažinti bendrą elektros energijos suvartojimą.

18 komentarų

Zita

Is kur tas elektros kaina kosmosas:Vokietija ,Bulgarija,ir.kitose salyse0,13 сеntu kilovatvalandę, o is centro dar suka daugiau ,nei sunaudoji ,kviečiu ju ,ESO,vadinama inžinierių, tai palipa i kita aukstal ir vel suka i savo puse. Geda turetu butu jums, apiplesinet zmones .

Aldas

Po skaitiklio keitimo į išmanuji saskaita padidejo, nors el įrenginiai liko tie patys ir ju neladaugejo. Išvados aiškios - eiline afera

Neringa

Pas mane tas pats,istate ismanuosius moku daugiau,nors dar ir taupom

VK

Kai tokie "ekspertai" patarinėja ir vadovauja energetikoje- tai ir turime tokias kainas, nesugeba po eilinės audros atstatyti tinklą.

Ne

Eso prasuko biznį . Išmaniųjų skaitiklių įrengimui išleido tris šimtus mln €. Tie skaitikliai reikalingi tik eso žmonių mulkinimui. Būtina įsirengti
Papildomai kontrolinius skaitiklius. Kitos išeities nėra. Tada pradėti masinį judėjimą dėl skaitiklių atkeitimo. Eso vaikigaliams pradėti baudžiamas bylas.

Senukas

Nekabinkit makaronu,ir taip aišku kad nauji skaitikliai nuotoliniu budu yra psukami i prieki kaip laikrodziai rudeni ar pavasari,tie ESO vagiu šaika ka nori ta ir daro,mato kad mažai naudoji ,reikia dadet,tai nuotoliniu budu ir dadeda,,kaip tu čia tiek mažai moki,turi kaip visi,,,va taip ir gyvenam,vagiu ir melagiu šaly..

Petras

Makaronai ant ausų, makaronai ant plaukų.
Visi esate mulkinami kad sukrautumete kuo didesnį pelną elektros tiekėjams.
Deklaruoja kad naudotų metė elektra tuo metu kai jos kaina mažiausia. Bet nepasako kad ar tu naudosi tada kai ji mažiausiai kainuoja ar tada kai brangiausia vis tiek imamas tos paros vidurkis. Todėl vis tiek mokėsite ta pati ar kur naudojote kur kaina buvo nulinė ar kai kaina buvo brangiausia.
Labiausiai išlošia tiekėjai nes jus labai gražiai apmulkino ir už tą elektra kur jiems ji nekainavo Jus sumokate pagal vidurki.
Sėkmės išlaikant makaronų kabintojus

Edgaras

Patys išmanieji skaitikliai per mėnesį prisuka kWh persiųsdami duomenis kas 15min maždaug už 10€, priklausomai nuo 1kWh kainos.

Rolka

Pasipylė straipsniai po LRT laidos ,,LRT girdi", kur pensininkas argumentuotai su visais grafikais įrodė, kad išmanieji puikiai valdomi nuotoliu. Va tep va.

Jolita

As pati paprasiau, kad man irengtu nuotolini skaitikli . Tai buvo s.m liepos men. Ir nesigailiu sio zingsnio. Viskas yra efektyvu ir tikslu. Noriu pasakyti, kad as pries tai 2 men. Atlikau savo suvartojimo analize. Pakartosiu, as neapsirikau, dziaugiuosi....

Stanislava

Sutinku, kad naktį sunaudojama mažiau,bet kodėl tai yra kitų daugiabučio gyventojų sąskaita.Kitose valstybėse draudžiama kelti triukšmą nuo 22val Ar tai reiškia, kad kitiems gyventojams privaloma klausytis blerbiančių skalbyklos bei džiovyklių triukšmą.Ar tai nepažeidžia mūsų teisių.

Geras straipsniukas

Bet dar galėjo plačiau apie šaldytuvus. Seni šaldytuvai būna vartoja 60-150kwh per mėn, kai nauji 20-50, išsimatavus kiek, gali apsimokėti pasikeisti šaldytuvą į naują ir efektyvų, ne tik naujesnis daiktas, bet ir atsiperka.
Daug elektros prasuka ir interneto/tv, wifi blokeliai, jų kurie nereikalingi geriau atsisakyti, o nakčiai išvis išjungti.
Seni tv, ypač sony budėjimo režime naudoja net iki 15W, kas per mėnesį tampa 10kwh!
Taip pat toks daug ryjantis budėjimo režime gali būt ir skalbimo mašina, orkaitė su laikroduku ir pan..
Perėjau pas save viską su pigiu aparačiuku sumažinau elektros sąnaudas bute net 40proc.

Dariušas

Geriau būtų padarę eksperimentą ir patikrinę kiek tie skaitikliai iš oro kw prisuka. Bent jau būtų kuo stebėtis

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas