Jei tokio laiško negavote, perspėju, kad pasitikrintumėte šiame straipsnyje pateiktus patarimus ir išvengtumėte galimybės, kad jūsų el. laiškai bus prarasti visiems laikams. Štai ką turite žinoti.
Per pastaruosius kelis metus gavau keletą laiškų apie „Gmail“ paskyras, kurios buvo įvardytos kaip neaktyvios ir todėl skirtos ištrinti. Šiuose įspėjimuose nurodyta paskyros panaikinimo data, po kurios negalėsiu pasiekti jokių el. laiškų, išsaugotų naudojant tą paskyrą.
Tai susiję su „Google“ paskyra, todėl ne tik „Gmail“ el. pašto pranešimai gali atsidurti istorijos šiukšliadėžėje, bet ir „Google Photos“, pavyzdžiui, „Google“ nuotraukos, taip pat „Google“ dokumentai. Taigi, kas vyksta ir kodėl siunčiami šie įspėjimai?
Pirmiausia – nepanikuokite. Nors „Google“ iš tiesų trina paskyras, tai nereiškia, kad visiems gresia pavojus. Be to, net ir gavus įspėjamąjį „Google“ el. laišką apie paskyrų ištrynimą, galima imtis priemonių, kad apsaugotumėte savo paskyras. Įspėjimas taikomas toms paskyroms, kurias kompanija laiko neaktyviomis ir kurioms turi įtakos neaktyvių paskyrų politikos pakeitimai, įsigalioję nuo 2023 metų gruodžio 1 dienos.
2023 metų gegužės 16 dienos politikos atnaujinimo pranešime gana aiškiai nurodyta, kokios buvo šio žingsnio priežastys ir kaip apibrėžiama neaktyvi paskyra – jei neprisijungėte prie „Google“ paskyros bent dvejus metus, tuomet ji oficialiai laikoma neaktyvia.
Taip pat reikėtų paaiškinti, kad neaktyvių paskyrų politika taikoma tik asmeninėms paskyroms ir neturi įtakos organizacijų, pavyzdžiui, mokyklų ar įmonių, paskyroms. „Šiuo atnaujinimu mūsų politika suderinama su pramonės standartais, susijusiais su paskyrų išsaugojimu ir ištrynimu, taip pat apribojamas laikas, kurį „Google“ saugo jūsų nenaudojamą asmeninę informaciją“, – pareiškė „Google“.
Neaktyvios „Gmail“ paskyros kelia pavojų saugumui
Tuomet neaktyvių paskyrų politikos atnaujinimas pirmiausia buvo atliktas saugumo sumetimais. Argumentas – neaktyvios paskyros yra daug labiau pažeidžiamos nei aktyvios. Tai iš tikrųjų yra labai prasminga saugumo rizikos požiūriu, jei pasitelksite kritinį mąstymą. Juk keletą metų neaktyviose paskyrose dažniau naudojami seni, pakartotinai naudojami arba silpni slaptažodžiai.
Ir tai dar prieš pradedant kalbėti apie tai, kad ne taip jau mažai tikėtina, jog dviejų veiksnių autentifikavimas bus įjungtas kaip antrinis paskyros apsaugos lygmuo. „Mūsų vidinė analizė rodo, kad apleistų paskyrų tikimybė, kad jose bus nustatytas dviejų etapų patikrinimas, yra bent 10 kartų mažesnė nei aktyvių paskyrų“, – sakoma kompanijos pareiškime.
Kaip apsaugoti „Gmail“ paskyrą nuo ištrynimo 2025 metais
Jei turite tik vieną reguliariai naudojamą „Gmail“ paskyrą, galite atsipalaiduoti, nes ši politika jums įtakos neturės. Tačiau jei turite kelias „Gmail“ paskyras, skaitykite toliau. Kaip ir daugelis žmonių, priklausau pastarajai kategorijai, nes turiu paskyras, skirtas konkrečioms prenumeratoms, susietas su konkrečiomis asmenybėmis, naudojamas kaip duomenų saugykla ir panašiai.
Kai kurios iš jų buvo sukurtos prieš daugelį metų ir nenaudojamos ilgiau, nei nustatytas neaktyvios politikos ištrynimo laikotarpis. Apsaugoti savo paskyras nuo ištrynimo paprasčiau, nei manote – tiesiog jomis naudokitės. Tai gali būti taip paprasta, kaip kartą per porą metų prisijungti prie minėtos „Google“ paskyros, nors rekomenduočiau tai daryti bent kas šešis mėnesius ir patikrinti, ar viskas gerai.
„Google“ išimtys dėl neaktyvios „Gmail“ paskyros politikos sprendimo
Nors, kaip jau minėta, „Google“ pakankamai aiškiai nurodė, kad bet kuri paskyra, nenaudojama dvejus metus, laikoma neaktyvia, o tai reiškia, kad rizikuojate prarasti visą joje saugomą informaciją, pavyzdžiui, „Gmail“ el. pašto ar nuotraukų paskyros nuotraukas, yra neaktyvios paskyros politikos taisyklės išimčių. Štai ką turite žinoti ir ką daryti.
Kompanija teigia, kad visiems naudotojams apie neaktyvias paskyras praneš laiku, kad jie galėtų imtis atitinkamų veiksmų ir apsaugoti tas paskyras, kurias iš tikrųjų nori išsaugoti, bei su jomis susijusius duomenis. Turėtumėte gauti el. laišką į pačią paskyrą, nors tai, žinoma, gana nesvarbu, jei ji neaktyvi, ir, kas dar naudingiau, į su ja susietą atkūrimo el. pašto adresą. Juk turite visų „Gmail“ paskyrų atkūrimo el. pašto adresą, tiesa? Geriausia patikrinti dabar, o jei ne, ištaisykite šią problemą!
Aš pati nerizikuočiau laukti laiško, nes pernelyg lengva, kad dėl pavienio serverio problemos jis nebus pristatytas į jūsų pašto dėžutę, todėl galimybė išsaugoti paskyrą gali būti prarasta. Vietoj to, vadovaukitės „Google“ pateiktomis rekomendacijomis dėl neaktyvaus „Gmail“ pašto politikos taisyklės išimčių, pagal kurias jūsų paskyra bus laikoma pakankamai aktyvia, kad ją būtų galima išgelbėti nuo ištrynimo.
- Jūsų paskyra buvo naudojama perkant, konkrečiai „Google“ produktą, programą ar paslaugą.
- Jūsų paskyra buvo naudojama prenumeratai įsigyti, bet tik nuolatinei arba einamajai.
- Jūsų paskyroje yra aktyvi dovanų kortelė, kurios pinigų likutis yra teigiamas.
- Jūsų paskyra buvo naudojama įsigyti arba prenumeruoti paskelbtą programą, įskaitant žaidimus, kuri yra aktuali ir tęstinė. Įtraukiamos aktyvios finansinės operacijos, susijusios su tokiomis programėlėmis ir žaidimais.
- Jūsų paskyra turi aktyvią nepilnamečio paskyrą, kuri valdoma naudojant paslaugą „Family Link“.
- Jūsų paskyra buvo naudojama knygai, filmui ar kitam skaitmeniniam daiktui įsigyti.
Kaip saugiai atkurti prarastą „Gmail“ paskyros naudotojo vardą ir slaptažodį
Pirmiausia – neprašykite pagalbos socialinės žiniasklaidos platformose, kai kalbama apie prarastus slaptažodžius ar užblokuotą internetinę paskyrą. Lengvai galite tapti vadinamosios 10 sekundžių „Gmail“ įsilaužimo atakos auka. Jos metu robotai sėdi ir laukia, kol platformoje skelbiamose žinutėse bus naudojami tam tikri raktiniai žodžiai ir frazės, ir beveik iš karto atsako asmeniniu pasiūlymu apie įsilaužėlį, kuris neva padėjo susigrąžinti paskyrą būtent tokiomis aplinkybėmis, net jei „Google“ nepadėjo.
Jei „Google“ negali padėti susigrąžinti paskyros, jos neatgausite! Dažniausiai įsilaužėliai nėra geri žmonės, todėl joks padorus įsilaužėlis niekada nepasiūlytų jums padėti nulaužti „Gmail“ paskyros slaptažodį. Bendras vardiklis yra tas, kad šie nusikaltėliai pasinaudos situacija, norėdami iš jūsų išvilioti pinigus už nieko nedarymą arba pasinaudos jūsų el. pašto saugumo nebuvimu, kad priverstų jus perduoti paskyros prisijungimo duomenis.
Patarimų, kaip susigrąžinti prieigą prie paskyros, kreipkitės tik į pačią „Google“ bendrovę. Jei negalite prisiminti savo paskyros duomenų, dar ne viskas prarasta, naudokitės „Google“ paskyros atkūrimo procesu. Tai vienintelis siūlomas atkūrimo būdas, todėl tai vienintelis saugus ir patikimas būdas atgauti prieigą prie pamiršto vartotojo vardo ar slaptažodžio. Norėdami pradėti, turėsite įvesti su atitinkama paskyra susietą telefono numerį arba atkūrimo el. pašto adresą.
Jau girdžiu, kaip rėkiate į ekraną, kad jei pamiršote naudotojo vardą ir slaptažodį, vargu ar žinote kurį nors iš jų. Tačiau tiesiog pabandykite naudoti visus seniai žinomus telefono numerius ir el. pašto adresus, kuriuos turite, nes jie stebėtinai dažnai veikia. Tada „Google“ į el. paštą arba telefoną atsiųs atkūrimo patvirtinimo kodą ir pateiks informaciją apie visas su jais susijusias paskyras.
Naudokite slaptažodžių tvarkyklę visoms „Gmail“ paskyroms apsaugoti
Prevencija visada geriau už gydymą, o kad vėl nepakliūtumėte į tokią situaciją, patarčiau naudoti slaptažodžių tvarkyklę. Taip neįmanoma pamiršti „Gmail“ paskyros prisijungimo duomenų, nes slaptažodžių tvarkyklės programa juos saugo, šifruoja ir saugiai saugo vietoje arba debesyje.
Naudojant slaptažodžių tvarkyklės programą iš tiesų labai lengva sukurti unikalius ir stiprius slaptažodžius kiekvienai atskirai paskyrai ar paslaugai, įskaitant „Gmail“ paskyrą, ir išvengti problemos juos įsiminti.
Vienintelis slaptažodis, kurį reikia įsiminti, yra pagrindinis slaptažodis, kuriuo atrakinama prieiga prie slaptažodžių saugyklos. Dauguma žmonių užduoda klausimą, nors dažniausiai tai būna labiau kaltinantys, o ne ieškantys patarimo, kaip, po velnių, turėtumėte įsiminti tą pagrindinį slaptažodį, nes jis turi būti ilgas, stiprus, atsitiktinis ir unikalus.
Atsakymas yra paprastas – užsirašykite jį. Taip, perskaitėte teisingai. Tiesa ta, kad daugumos naudotojų atveju dažniausiai niekas nesiruošia įsilaužti į jūsų namus ir ieškoti pagrindinio slaptažodžio, kurį galbūt užrašėte, o galbūt ir ne, ir kažkur paslėpėte. Taip pat galite naudoti aparatinį saugumo raktą arba „passkey“, jei slaptažodžių tvarkyklė jį palaiko.