Išmanieji laikrodžiai yra vieni iš karščiausių nešiojamų prietaisų rinkoje, ir, remiantis naujausiais pranešimais, jie gali sukelti revoliuciją ankstyvame Parkinsono ligos nustatyme.
Sekite mus „Facebook“ platformoje ir laimėkite puikius prizus – spauskite čia, kad dalyvauti konkurse
Tai buvo pagrįsta novatorišku tyrimu, kurį atliko JK Kardifo universiteto Demencijos tyrimų instituto komanda. Pasitelkę dirbtinį intelektą ir išanalizavę daugiau nei 100 000 išmaniųjų laikrodžių naudotojų duomenis, mokslininkai sugebėjo numatyti Parkinsono ligos vystymąsi iki septynerių metų iki simptomų atsiradimo.
Jų prognozės raktas buvo stebėti dalyvių judėjimo greitį per vieną savaitę nuo 2013 iki 2016 metų.
Šio atradimo, kaip patikrinimo priemonės, potencialas, švelniai tariant, yra didžiulis, tačiau reikia atlikti daug tolesnių tyrimų, kad būtų galima patvirtinti jo tikslumą, lyginant išvadas su duomenimis iš viso pasaulio. Žurnale „Nature Medicine“ paskelbtas tyrimas pabrėžia, kad norint patvirtinti šias išvadas, reikia atlikti išsamius tyrimus.
Parkinsono ligai būdinga laipsniška smegenų ląstelių degeneracija per ilgą laiką. Klasikiniai simptomai yra nevalingas drebulys ar traukuliai, lėtas judėjimas ir raumenų sustingimas. Deja, iki diagnozės nustatymo dažnai jau būna padaryta negrįžtama žala.
Maždaug 30 proc. JK gyventojų naudojasi išmaniaisiais laikrodžiais, ir tai puiku, nes tai yra daug žadanti galimybė aptikti Parkinsono ligą ankstyvoje stadijoje. Tyrimo vadovė daktarė Cynthia Sandor mano, kad gebėjimas numatyti įvykius iki septynerių metų iš anksto, remiantis savaitės duomenimis, gali padėti sukurti vertingą patikrinimo įrankį. Ši priemonė ne tik palengvintų ankstyvą aptikimą, bet ir padėtų įdarbinti klinikinius tyrimus ir leistų pacientams gauti gydymą anksčiau, kai jis bus prieinamas.
Tyrimas buvo pagrįstas duomenimis iš JK „Biobank“ – didelės sveikatos duomenų bazės, apimančios daugiau nei pusę milijono asmenų. Tyrime dalyvavusi mokslininkė daktarė Kathryn Peall išreiškė pasitikėjimą modelio tikslumu, teigdama, kad jis gali atskirti Parkinsono ligą nuo kitų būklių, turinčių įtakos judėjimui, pavyzdžiui, senatvės ar silpnumo.
Etinės pasekmės, kai asmuo informuojamas apie Parkinsono diagnozę kelerius metus prieš prasidedant simptomams, yra visiškai kitokia dilema. Tačiau šiuo metu tai liks asmeninio pasirinkimo reikalas. Galimas šio tyrimo poveikis slypi fakte, kad jis labai paspartins terapijos, galinčios sulėtinti ligos progresavimą, kūrimą.