Benzininių ir dyzelinių automobilių vairuotojams – smūgis į paširdžius: pakeisti automobilio bateriją bus gerokai pigiau nei remontuoti variklį, ekspertai pateikia šokiruojančią prognozę

Lina Snarskienė

2024-11-28, 14:55

1 komentaras

Aukštos įtampos akumuliatorius yra elektrinės transporto priemonės gyvybinė jėga. Tačiau nerimas dėl ilgalaikės elektromobilio akumuliatoriaus būklės ir galimos didelės jo keitimo išlaidos, ypač naudoto modelio, gali atbaidyti daugelį pirkėjų nuo elektromobilio įsigijimo. Tačiau akumuliatorių gamybos pasaulyje vyksta tyli revoliucija.

Paskutinė proga pasinaudoti milžiniškomis „Aliexpress“ nuolaidomis – spauskite čia ir apsipirkite jau dabar
Benzininių ir dyzelinių automobilių vairuotojams – smūgis į paširdžius: pakeisti automobilio bateriją bus gerokai pigiau nei remontuoti variklį, ekspertai pateikia šokiruojančią prognozę

Ši revoliucija orientuota į baterijos energijos tankio didinimą ir jų ilgaamžiškumo gerinimą, o visa tai gali turėti įtakos jų keitimo išlaidoms ir antrojo tarnavimo laiko vertei, kaip teigiama naujoje akumuliatorių sveikatos ir duomenų tvarkymo ataskaitoje.

Akumuliatoriai keičiami retai. Automobilių gamintojai paprastai suteikia aštuonerių metų arba 160 tūkst. km garantiją. Dauguma šiuolaikinių akumuliatorių gali tarnauti dvigubai ilgiau ir nuvažiuoti dvigubai didesnį atstumą, teigiama ataskaitoje. Ir tai yra konservatyvus įvertinimas.

„Tesla“ savininkai dažnai praneša, kad jų elektromobiliai nuvažiuoja daugiau nei 320 tūkst. km, ir tai taip pat su minimaliu gedimu. Yra net 1,9 mln. km nuvažiavęs „Model S“, kurio akumuliatorius buvo pakeistas keturis kartus, taigi vidutinė pakeisto akumuliatoriaus rida siekia net 475 tūkst. km.

Dauguma mūsų nesiims tokių kraštutinumų. Tačiau jei dėl kokių nors priežasčių vis dėlto prireiktų pakeisti akumuliatorių, kiek tai kainuos ateityje? Darant prielaidą, kad pramonė ir toliau plėsis tokiu pačiu tempu, analitikai turi atsakymą – stulbinamai mažai!

Remdamasi klimato tyrimų bendrovės duomenimis, yra apskaičiuota, kad iki dešimtmečio pabaigos elementų kaina gali siekti 33 eurus už kWh. Tai reikštų, kad pakuočių kaina būtų apie 47 eurus už kWh, todėl 100 kWh akumuliatoriaus pakeitimo kaina siektų 4,7 tūkst. eurų, o 75 kWh pakuotės – apie 3,5 tūkst. eurų.

Pagal šiuos skaičiavimus elektromobilių akumuliatorių keitimo išlaidos prilygsta vidaus degimo variklio keitimo išlaidoms. Analitikai teigia, kad keturių cilindrų variklio pakeitimas gali kainuoti nuo 3,8 tūkst. eurų už keturių cilindrų agregatą iki daugiau nei 9,5 tūkst. Eurų už didelio galingumo variklį. Dar neaišku, kaip šios kainos keisis toliau.

Šiuo metu elektromobilio akumuliatoriaus keitimas gali kainuoti nuo 5 tūkst. iki 16 tūkst. eurų, priklausomai nuo akumuliatoriaus dydžio ir transporto priemonės markės bei modelio. Daugeliu atvejų apie tai net nereikia galvoti naujuose automobiliuose. Daugeliui naudotų elektromobilių tai taip pat nieko nekainuoja, tačiau ekspertai rekomenduoja prieš skiriant pinigus patikrinti naudotos baterijų pakuotės būklę.

Ataskaitoje toliau teigiama, kad savininkai gali kompensuoti akumuliatoriaus keitimo išlaidas perparduodami naudotus paketus. Nuo šiandien servisas paprastai pasilieka naudotą pakuotę, jei ji pakeičiama. Tada jis bus atnaujintas arba parduotas kitai bendrovei, kad ši jį vėl panaudotų energijos kaupimui, atsarginei elektros energijai ar kitoms reikmėms.

Tačiau pramonės ekspertai tikisi, kad naudotų elektromobilių rinka ilgainiui gerokai išaugs, nes milijonai naudotų elektromobilių savininkų gali derėtis dėl savo pakuočių pardavimo, jei jas reikės pakeisti. Analitikai prognozuoja, kad tai kompensuos naujos pakuotės kainą dar 10 – 20 eurų už kWh, priklausomai nuo jos dydžio, cheminės sudėties ir būklės.

Natūralu, kad visa tai grįžta prie bendro vaizdo – ličio kainos sparčiai mažėja, o elektromobiliai gali pasiekti kainų lygį su dujiniais automobiliais. Spalio mėnesį investuotojai teigė, kad ličio kainos nuo 140 eurų už kilovatvalandę 2023 metais kris iki 76 eurų už kWh 2026 metais.

Šis 50 proc. sumažėjimas padėtų elektrifikuotiems automobiliams per artimiausius porą metų pasiekti kainos lygybę su dujiniais automobiliais, net ir nesubsidijuojant. Tačiau analitikai mano, kad kitais metais elektromobilių padėtis daugiausia priklausys nuo to, kaip susiformuos Donaldo Trumpo administracijos reguliavimo aplinka.

„Manome, kad 2026 metais matysime stiprų paklausos sugrįžimą grynai iš ekonominės perspektyvos. Manome, kad 2026 metais iš esmės prasidės vartotojų skatinamas diegimo etapas ir tai nesustabdys ilgalaikės perspektyvos”, – rašoma ataskaitos išvadose.

Visa tai reiškia, kad retais atvejais, kai jums prireiks pakeisti akumuliatorių, nereiškia, kad visa elektromobilio naudojimo patirtis yra pražūtinga. Šiuolaikinės baterijos tarnavimo laikas jau dabar yra labai ilgas ir, atrodo, dar labiau ilgės. Ekspertai teigia, kad jei prireiktų keisti, ateityje tai gali kainuoti ne taip brangiai kaip dabar. Net ir tada yra aiškių būdų kompensuoti šias keitimo išlaidas, nes sugedusios baterijos gali būti panaudojamos įvairiais būdais antrajam gyvenimo etapui.

1 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas