Lapkričio antroje pusėje vykdytos apklausos duomenimis, Lietuvoje savo ar šeimos automobilį turi ir vairuoja 7 iš 10 respondentų. Iš vairuojančiųjų automobilį daugiau nei pusė apklaustųjų sako naujo pasiūlymo privalomajam vairuotojo civilinės atsakomybės draudimui ieškantys arba interneto svetainėse, kur galima palyginti skirtingų draudimo bendrovių pasiūlymus (45 proc.), arba pačių draudimo bendrovių puslapiuose (11 proc.).
„Šiame skaitmeniniame amžiuje vis daugiau kasdienių mūsų veiklų, paslaugų ir pramogų keliasi į internetą. Kad ir kur bebūtume, bet kuriuo metu telefone galime ne tik surasti visą reikalingą informaciją, bet ir užsisakyti prekes ar sutvarkyti būtinus kasdienius reikalus. Draudimo rinka nėra išimtis, o Lietuvos gyventojai noriai renkasi skaitmeninius draudimo sprendimus“, – teigia naujos draudimo platformos „Man ramu“ kūrėjas, draudimo rinkos ekspertas Marius Jundulas.
Tiesa, geriausio draudimo pasiūlymo internetu dar ieško toli gražu ne visi. Pavyzdžiui, 14 proc. apklaustųjų atsakė tiesiog gaunantys pasiūlymą iš savo draudimo bendrovės ir pratęsiantys sutartį, dar 5 proc. pareiškė, jog sulaukia savo draudimo konsultanto atrinktų skirtingų bendrovių pasiūlymų ir sau priimtiną išsirenka iš jų. Dar 3 proc. atsakė skambinantys savo draudimo brokeriui ar fiziškai vykstantys į draudimo bendrovę.
Internetu aktyviau naudojasi jaunesni žmonės
Aktyviausiai geriausio pasiūlymo vairuotojo civilinės atsakomybės draudimui interneto svetainėse, kuriose galima palyginti skirtingų draudimo bendrovių pasiūlymus, ieško 26-35 m. amžiaus vairuotojai: tokių šioje amžiaus grupėje yra net 55,3 proc. Tarp vyriausių apklausos respondentų – vyresnių nei 56-erių metų amžiaus – tokių dalis mažėja iki 31,3 proc.
Apklausos rezultatai parodė, kad vyresni vairuotojai apskritai yra pasyvesni: jie rečiau ieško naujo draudimo varianto ir tiesiog pasinaudoja ankstesnės draudimo bendrovės ar savo draudimo brokerio parinktu pasiūlymu. Jei tarp jauniausių, 18-25 m. amžiaus vairuotojų, ištikimų ankstesnei draudimo bendrovei yra mažiau nei 6 proc., tai tarp vyriausių (56-erių ir vyresnių) – jau daugiau nei trečdalis.
Apklausa taip pat atskleidė, kad geriausio draudimo pasiūlymo internete dažniau ieško vyrai (58,6 proc., palyginti su 53,2 proc. moterų), o į savo draudimo konsultantą dažniau kreipiasi moterys (21,8 proc., palyginti su 16 proc. vyrų). Iš respondentų atsakymų taip pat galima matyti tendenciją, kad aukščiausio ir vidutinio lygio vadovai informacijos internete ieško šiek tiek rečiau nei bendras apklausos vidurkis ir civilinės atsakomybės draudimo poliso reikalus dažniau patiki savo draudimo konsultantui ar tiesiog pratęsia anksčiau turėtą sutartį.
Draudimo rinkoje lojalumas nepopuliarus, svarbiausia – kaina
Tendencija, kad žmonės aktyviai naudojasi internetu, ieškodami geriausio vairuotojų civilinės atsakomybės draudimo varianto, stebima visose kategorijose, nepriklausomai nuo respondentų pajamų, gyvenamosios vietos, išsilavinimo ar šeiminės padėties.
Tačiau geriausio draudimo pasiūlymo ieškoma ne tik skaitmeninėje erdvėje. Šis reiškinys M. Jundulo visiškai nestebina.
„Privalomojo vairuotojų civilinės atsakomybės draudimo klientai suvokia, kad draudiminio įvykio atveju žalos atlyginimą gaus ne jis, o kito nukentėjusio automobilio savininkas, tad priežasčių „prisirišti“ prie vienos draudimo įmonės lieka dar mažiau“, – sako jis.
Draudimo ekspertas taip pat atkreipia dėmesį, jog dėl įvairių ekonominių sukrėtimų pastaraisiais metais privalomojo automobilių draudimo kaina taip pat labai svyravo, tad prieš pratęsdami sutartį, klientai, kurie lygina įvairius pasiūlymus, turi daugiau galimybių sutaupyti.
Dar viena išvada, kurią, remdamasis apklausos duomenimis, daro M. Jundulas, yra tai, kad itin konkurencingoje civilinės vairuotojų atsakomybės draudimo rinkoje lojalumo draudimo bendrovei sąvoka iš esmės neegzistuoja.
„Yra tekę girdėti istorijų, kad net pačių draudimo bendrovių darbuotojai nevengia tikrinti bei lyginti kainų ir netgi drausti asmeninius automobilius konkuruojančiose bendrovėse. Poliso kaina labai dažnai tampa pagrindiniu pasirinkimo kriterijumi“, – sako draudimo ekspertas.
Negana to, pasak M. Jundulo, neretai ištikimybės „savo“ draudimo bendrovei priežastimi tampa ir elementarus užmaršumas. Kai ankstesnės draudimo sutarties galiojimas artėja prie pabaigos ir reikia greitai apsidrausti iš naujo, gilintis į visus rinkoje esančius pasiūlymus tiesiog pritrūksta laiko.
Bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausa apie vairuotojų elgseną renkantis privalomąjį civilinės atsakomybės draudimą buvo atliekama lapkričio 18–28 dienomis, joje dalyvavo 1013 respondentų nuo 18 iki 75 metų amžiaus.