Ketinate leistis į kelionę elektriniu automobiliu? Situacija rinkoje tampa vis geresnė, tačiau tokių automobilių vairuotojai vis dar susiduria su gausybe iššūkių

Lina Snarskienė

2024-12-29, 09:00

0 komentarų

Elektromobilių savininkai jau nebesijaudina dėl ridos, kaip kadaise, ir daugelis jų savo akumuliatoriniais automobiliais leidžiasi į ilgesnes keliones, į kurias prieš dešimtmetį buvo galima vykti tik „Tesla“ automobiliu.

Gaukite net 100 eurų kuponų rinkinį ir pasinaudokite milžiniškomis „Temu“ nuolaidomis – spauskite čia dabar!
Ketinate leistis į kelionę elektriniu automobiliu? Situacija rinkoje tampa vis geresnė, tačiau tokių automobilių vairuotojai vis dar susiduria su gausybe iššūkių

Jei ieškote elektromobilio, kurio veikimo nuotolis būtų pakankamas, kad galėtumėte važiuoti valandų valandas nesustodami ir negailėdami elektros energijos, turite iš ko rinktis. Tačiau jūsų nuotolis greitai sumažės, jei norėsite išnaudoti dalį elektromobilio teikiamų eksploatacinių savybių, o taip gali nutikti, atsižvelgiant į tai, kokie greiti ir smagūs tapo šie baterijomis varomi automobiliai.

Jei dar atsižvelgsite į netolygiai veikiančius įkrovimo tinklus, planuodami kelionę elektromobiliu dažnai susidursite su sunkumais, ir gali būti, kad ji bus labiau įtempta nei kelionė vidaus degimo automobiliu.

„Maždaug pusė amerikiečių į didesnes nei 200 km keliones leidžiasi tik keturias ar mažiau dienų per metus“, – teigiama „Ford“ generalinio direktoriaus Jimo Farley paskelbtame vidiniame tyrime. Kadangi daugelis elektromobilių vienu įkrovimu gali nuvažiuoti 450 km ar daugiau, o tai tikriausiai yra daugiau nei kai kurie žmonės yra pasirengę nuvažiuoti nesustodami, persėdus į elektromobilį savininkams nereikėtų prisitaikyti prie jokių didelių pokyčių.

Jei žinote, kad vykstate į daugiau ir ilgesnių kelionių, nei šis skaičius, ir vis tiek norite važinėti elektra, galite rinktis iš daugybės ilgo nuotolio elektromobilių. Aukštesnės klasės, didesnės baterijos elektromobilių pirkėjai gali rinktis iš platesnio asortimento, ypač JAV, kur įperkamas elektromobilis yra retas egzempliorius..

Nuotolio rida mažėja važiuojant didesniu greičiu

Ne veltui vertiname 110 km/h nuotolio bandymus – jie parodo, koks yra realus elektromobilio nuotolio atstumas, kai jis nuolat važiuoja greitkeliu. Tai realiai parodo, kokį atstumą galite tikėtis nuvažiuoti iki tol, kol reikės įkrauti bateriją, kai dažniausiai važinėjate už miesto.

Daugelis elektromobilių, 110 km/h nuotolio testą, neatitinka EPA nustatyto nuotolio rodiklio, tačiau yra keletas, kurie jį viršija. Tačiau jei važiuosite viršydami leistiną greitį, net ir tiek, kad negausite baudos už greičio viršijimą, tai turės įtakos jūsų nuvažiuojamam atstumui.

Atsižvelgiant į tai, kad jūsų elektromobilis gali būti visiškai pakrautas žmonėmis ir bagažu, papildomas svoris dar labiau neigiamai paveiks jo efektyvumą ir sumažins ridą. Taigi, važiuojant didesniu greičiu, kai automobilis pilnas žmonių ir jų bagažo, galbūt su pasipriešinimą sukeliančia ir ridą mažinančia stogo dėže, kurioje laikote papildomus daiktus, sunaudosite daugiau energijos ir sumažinsite ridą.

Jei gyvenate Vokietijoje ir esate įpratę naudotis visomis neribotomis autobano dalimis, tuomet elektromobilis yra mažiau prasmingas kelionėms dideliais atstumais. Toks automobilis kaip „Porsche Taycan“ gali viršyti 250 km/h greitį, tačiau jei važiuosite didžiausiu greičiu, jo efektyvumas kris, o iš pilnos baterijos greičiausiai neišvažiuosite net 150 km. Tačiau važiuodami 2025 metų „Taycan“ 110 km/h greičiu, neturėtumėte turėti problemų viršyti konservatyvius EPA įvertinimus.

Įkroviklis, į kurį važiuojate, gali būti išjungtas

Taip pat kyla klausimas, kai važiuojate į naują ir nepažįstamą vietovę, kurios įkrovimo tinklo situacija jums nežinoma. Daugelyje JAV ir Europos vietovių yra bent 2 lygio kintamosios srovės įkrovikliai, todėl bent jau teoriškai galite važiuoti beveik bet kur. Problema ta, kad atokiose vietovėse esantys įkrovikliai gali neveikti, o apie tai, kad jie neveikia, gali niekas jums nepranešti.

Taigi, galite važiuoti į įkroviklį, kuris pagal jūsų maršruto planavimo programą turėtų veikti, bet nuvykę ten suprasite, kad jis neveikia. Jei važiuojate į minėtą įkroviklį, kai akumuliatoriuje liko labai mažai atsargų, o aplink už kelių dešimčių kilometrų nėra jokios kitos įkrovimo stotelės, galite įstrigti ir teks skambinti, kad kas nors nuvilktų jūsų automobilį arba įkrauti jį vietovėse, kuriose teikiama tokia paslauga.

Įkrovimo tinklai pamažu tampa patikimesni, be to, yra keletas programėlių, kuriomis galite patikrinti, ar konkretus įkroviklis veikia. Kai kurie elektromobiliai tai gali padaryti net naudodami integruotas navigacijos programėles, nors geriausia tai dar kartą patikrinti trečiosios šalies programėlėje, kuri yra populiari toje vietovėje.

Kai kurios vietovės nėra gerai padengtos įkrovimo tinklais

Jei gyvenate tokioje vietoje kaip Kalifornija ar Niujorkas, kur įkrovimo stotelių yra daugiau, galite beveik bet kurioje valstijos vietoje važiuoti žinodami, kad netoliese turėsite įkrovimo galimybių. Montana, Delaveras, Aidaho ir dvi Dakotos valstijos – tai valstijos, kuriose gali būti sunku rasti įkrovimo stotelę, todėl geriausia atlikti išsamų tyrimą ir iš anksto suplanuoti kelionę per mažiau elektromobiliams palankias šalies vietoves.

Europa taip pat gana gerai padengta, ypač vakarinė jos dalis, tačiau žemyną galite palyginti lengvai pervažiuoti per visą jo plotį. Norint, kad kelionė būtų be staigmenų, reikia įsigyti visas programėles, suteikiančias prieigą prie įvairių įkrovimo tinklų. Vis dar yra nemažai įkrovimo įrenginių, kurie neleidžia tiesiog prisijungti, perbraukti kortele ir pradėti krauti. Kai kurie neveikia, jei telefone neturite įdiegtos tinkamos programėlės.

Kai tyrinėjate vietovę, į kurią norite keliauti savo elektromobiliu, turėtumėte pasidomėti, kokie įkrovimo tinklai yra toje vietovėje ir pakeliui, ir išsiaiškinti, ką reikia padaryti, kad jie veiktų. Kai kuriuose gali reikėti sukurti paskyrą, kurią turėsite patvirtinti savo el. paštu, ir tai gali būti tai, ko nenorėsite daryti atvykę prie įkroviklio nežinomoje vietovėje.

Dėl šalčio galite likti įstrigę

Dar vienas dalykas, dėl kurio kelionė elektriniu automobiliu gali būti sudėtingesnė, yra ličio jonų akumuliatorių reakcija į ekstremalias temperatūras. Pavyzdžiui, jei planuojate važiuoti elektromobiliu į kalnus, turite atsižvelgti į tai, kad kylant aukštyn temperatūra gali labai nukristi, o tai gali sumažinti veikimo spartą. Įvertinus tai, kad važiuojant į kalną elektriniu automobiliu taip pat greičiau mažėja veikimo nuotolis, staiga užklupus šalčiui galite net įstrigti.

Jei automobilyje įjungsite didesnį šildytuvo režimą, bus išgaunama papildomų elektronų, o tai tik dar labiau padidins ir taip didelį energijos suvartojimą. Oro kondicionieriaus naudojimas vasarą sumažina ridą mažiau nei šildytuvo naudojimas žiemą, net ir elektromobiliuose su šilumos siurbliais. Kai lauke labai šalta, pastatę elektromobilį nakčiai ir neįjungę jo į elektros tinklą, taip pat sumažinsite ridą, todėl tai dar vienas dalykas, į kurį reikia atkreipti dėmesį.

Mechanikai gali atsisakyti dirbti su jūsų elektra varomu automobiliu, jei jis sugenda

Ne visi mechanikai yra kvalifikuoti dirbti su elektromobiliais, kurių aukštos įtampos elektros sistema, kai kurių elektromobilių įtampa gali siekti 800 voltų ir daugiau, yra pavojinga. Tai reiškia, kad jei sugedote kur nors toli nuo specializuotos elektromobilių techninės priežiūros dirbtuvės, kurių vis tiek nėra daug, gali tekti kviesti autovežį, kad sugedusį elektromobilį parvežtų namo, užuot jį sutaisius vietoje ir galėjus tęsti kelionę. Jei tai nėra ratai, padangos, pakabos darbai ar kas nors, kas nesusiję su transmisija, elektronika ir akumuliatoriumi, įprastas mechanikas gali jums nepadėti.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas