„Sodra“ išsiuntinėjo šalies gyventojams svarbius priminimus: reaguoti į raginimus būtina nedelsiant, specialistai pasakė viską, ką turite žinoti

Pranešimas spaudai

2024-12-30, 07:54

1 komentaras

Beveik 2 tūkstančiai savarankiškai dirbančių žmonių, kurių pateiktuose 2023 metų pajamų duomenyse buvo netikslumų, jau patikslino informaciją „Sodrai“ ir VMI. Iš viso šį rudenį pranešimus su prašymu patikslinti duomenis gavo apie 5 tūkstančiai draudėjų iš 342 tūkstančių.

Gaukite net 100 eurų kuponų rinkinį ir pasinaudokite milžiniškomis „Temu“ nuolaidomis – spauskite čia dabar!
„Sodra“ išsiuntinėjo šalies gyventojams svarbius priminimus: reaguoti į raginimus būtina nedelsiant, specialistai pasakė viską, ką turite žinoti

Svarbu atkreipti dėmesį, kad socialinio draudimo įmokų bazė visada turi atitikti gyventojo apmokestinamąsias pajamas. Tai reiškia, kad negalima sumokėti „Sodros“ įmokų nuo didesnės sumos, nei VMI deklaruota apmokestinamųjų pajamų suma.

Kodėl reikėjo patikslinti duomenis

Gyventojai, kurie dirba savarankiškai: vykdo individualią veiklą su pažyma, yra mažųjų bendrijų ar ūkinių bendrijų nariai, individualių įmonių savininkai, vykdo individualią žemės ūkio veiklą ir jų EDV dydis didesnis nei 4, turi deklaruoti pajamas Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) ir sumokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM). Kasmet tai reikia padaryti iki gegužės pradžios.

Nuo uždirbtų ir deklaruotų pajamų taip pat reikia sumokėti ir socialinio draudimo bei sveikatos draudimo įmokas „Sodrai“.

Įmokų bazė, tai yra suma, nuo kurios mokamos socialinio draudimo įmokos, nustatyta įstatyme: 90 proc. nuo apmokestinamųjų pajamų vykdant individualią veiklą arba žemės ūkio veiklą ir 50 proc. nuo asmeniniams poreikiams išsiimtos lėšų sumos mažųjų bendrijų nariams, ūkinių bendrijų nariams ar individualių įmonių savininkams.

Deklaruojant pajamas svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad metinė suma, nuo kurios sumokėtos „Sodros“ įmokos ir VMI deklaruota apmokestinamųjų pajamų suma sutaptų.

Ankstesniais metais, jei „Sodrai“ SAV pranešimuose nurodomos sumos, nuo kurių mokamos socialinio draudimo įmokos, nesutapdavo su VMI deklaruotomis pajamomis, jos nebuvo papildomai tikslinamos. Dėl to ilgainiui pastebėta, kad nedidelės dalies draudėjų deklaracijose nurodomos sumos nesutampa su sumomis, kurias jie nurodydavo SAV pranešimuose.

Nuo 2023 m. sausio galiojančios SAV pranešimų teikimo taisyklės numato, kad SAV pranešime nurodyta pajamų, nuo kurių skaičiuojamos įmokos, suma turi sutapti su savarankiškai dirbančio asmens Valstybinei mokesčių inspekcijai deklaruota metine pajamų suma ar išsiimta asmeniniams poreikiams lėšų suma.

Jei Apdraustųjų asmenų registre įrašyta draudžiamųjų pajamų, nuo kurių skaičiuojamos socialinio draudimo įmokos, suma skiriasi nuo asmens VMI deklaruotos metinės apmokestinamųjų pajamų sumos, draudėjų prašoma patikslinti duomenis, tai yra pasirinktinai pateikti patikslintą SAV pranešimą „Sodrai“ arba patikslintą pajamų deklaraciją VMI.

Tikslinami tik duomenys už 2023 metus. Ankstesnių metų duomenys nėra ir nebus tikslinami.

Kas turėjo patikslinti duomenis

Šių metų liepą buvo apie 5 tūkstančiai savarankiškai dirbančių žmonių, kurių deklaruota pajamų suma „Sodroje“ pagal pateiktus SAV pranešimus nesutapo su VMI deklaruota pajamų suma už 2023 metus.

Tai žmonės dirbantys su individualios veiklos pažyma, individualių įmonių savininkai, mažųjų bendrųjų, tikrųjų ūkinių bendrijų nariai, taip pat žmonės vykdantys individualią žemės ūkio veiklą. Su visais šiais draudėjais „Sodra“ dirba individualiai. Jie yra informuojami asmeniškai, kad pasitikrintų pateiktų duomenų teisingumą ir įvertintų: pateikti patikslintą SAV pranešimą už 2023 metus, ar pateikti patikslintą deklaraciją VMI.

Dauguma savarankiškai dirbančių žmonių moka įmokas taip, kaip numato įstatymas – nuo apmokestinamųjų pajamų. Pavyzdžiui, iš 220 tūkstančių žmonių vykdančių individualią veiklą, šiais metais tik apie 1200 atvejais rasta nesutapimų VMI deklaracijose lyginant su SAV pranešimais. Tai, reiškia, kad tik apie pusė procento žmonių dirbančių su individualios veiklos pažyma netiksliai nurodė SAV pranešimų arba deklaracijų duomenis.

Kaip mokėti socialinio draudimo įmokas?

Savarankišką veiklą vykdantis žmogus „Sodrai“ privalo mokėti socialinio draudimo įmokas nuo savo uždirbamų pajamų, tačiau turi teisę pasirinkti: mokėti kartą per metus, deklaravęs pajamas VMI ir sumokant iki deklaracijos pateikimo paskutinės dienos, arba mokėti avansu kas mėnesį ir teikti „Sodrai“ SAV pranešimą apie sumokėtas socialinio draudimo įmokas. Pastarasis būdas užtikrina teisę greičiau gauti socialinio draudimo išmokas, pavyzdžiui, susirgus, arba gimus vaikus.

Ką reiškia įmokų mokėjimas avansu? Savarankiškai dirbantys gyventojai laikomi apdraustaisiais ligos ir motinystės socialiniu draudimu, jei jie turi įgiję reikiamą socialinio draudimo stažą bei iki kalendorinio mėnesio pabaigos yra sumokėję VSD įmokas ir iki kito mėnesio 15 dienos pateikę „Sodrai“ SAV pranešimą apie savarankiškai dirbantį asmenį už kalendorinį mėnesį, ėjusį prieš mėnesį, kurį įgyjama teisė į išmoką.

Tarkime, savarankišką veiklą vykdantis žmogus susirgo ir gydytojas jam išdavė jam nedarbingumo pažymėjimą gruodžio mėnesį. Tam, kad žmogus būtų laikomas apdraustuoju, VSD įmoka turi būti sumokėta ir pateiktas SAV pranešimas už lapkritį.

Priešingu atveju žmogus gautų išmoką tik 2025 metų birželį, deklaravęs pajamas už visus 2024 metus ir sumokėjęs socialinio draudimo įmokas nuo deklaruotų pajamų.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad avansinis socialinio draudimo įmokų mokėjimas nėra savanoriškas socialinis pensijų draudimas. Tai reiškia, kad negalima sumokėti daugiau įmokų, nei siekia gyventojo deklaruotos pajamos, kadangi socialinio draudimo įmokų bazė visuomet yra susijusi su apmokestinamomis pajamomis. Tokią įmokų bazę nustato valstybinio socialinio draudimo įstatymas.

Kad būtų laikomi apdraustaisiais ir galėtų naudotis socialinėmis garantijomis, savarankiškai dirbantiems žmonėms rekomenduojama mokėti įmokas avansu. Vis dėlto tai nereiškia, kad galima mokėti įmokas nuo bet kokios sugalvotos sumos. Paprastai tariant, galima sumokėti įmokas į priekį, tačiau deklaruojant pajamas, VMI deklaruojama suma ir suma, nuo kurios mokėtos socialinio draudimo įmokos, turi sutapti.

1 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas