Gruodžio 4 dieną Briuselyje vykusiame prekybos grupės CLEPA metinių inovacijų apdovanojimų renginyje tiekėjų vadovai teigė, kad Europos Sąjungos tarifai elektromobiliams iš Kinijos, įvesti atlikus tyrimą dėl Pekino subsidijų elektromobilių vertės grandinei, nėra nei vidutinės trukmės, nei ilgalaikis sprendimas.
„Man nerimą kelia ne tik tarifai. Mes kovojame ne tik prieš mažas darbo sąnaudas ar subsidijuojamą automobilių gamybą Kinijoje. Jie yra konkurencingi technologijų ir kokybės požiūriu, ir tam turime pasiruošti”, – sakė „Schaeffler“ jėgos agregatų ir važiuoklės generalinis direktorius ir CLEPA prezidentas Matthias Zinkas. Kadangi kinų inžinieriai nesibaimina rizikuoti ir pabrėžia greitį bei veržlumą, jie gali sukurti automobilius per dvejus metus, daug greičiau nei Europoje“ – pridūrė M. Zinkas.
ZF elektrifikuotų jėgos agregatų tyrimų ir plėtros vadovas Otmaras Scharreris teigė, kad kinų inžinieriai dirba ilgai ir daugiausia dėmesio skiria greičiui bei trumpesniam kūrimo laikui, o tai leidžia sutaupyti pinigų.
„Tai kelia susirūpinimą žvelgiant į ateitį. Net jei norime konkuruoti, vis tiek susidursime su sunkumais, nes dar nesame pripratę prie to naujo greičio. Tai europietiškas dalykas“, – teigė O. Sharreris.
Kad galėtų konkuruoti, Europos bendrovėms gali tekti sumažinti savo lūkesčius, kad technologija bus ištobulinta prieš ją įdiegiant, siūlė Zinkas ir kiti.
„Pamatėme, kad Kinijoje automobilį galima sukurti per dvejus metus. Tos transporto priemonės yra mažiau sudėtingos nei tos, kurias naudojame šiuo metu. Pastarąjį dešimtmetį mokėmės įvaldyti sudėtingumą, kuris nelabai atsiperka“ – teigė susirinkimo atstovai.
Europoje yra daug patirties, daug procesų, daug tikslumo, daug tobulumo, daug problemų sušvelninimo, o Kinijoje inžinieriai labiau linkę rizikuoti, atnaujinti technologiją over – the – air, būti biure penktadienio vakarą. „Nesakau, kad viena yra gerai, kita – blogai, bet mes turime atsisakyti kai kurių perfekcionizmo apraiškų, ir jiems gali tekti pasimokyti iš kai kurių nesėkmių, kurias jie patirs“ – teigiama susirinkime.
Marco Stella, CLEPA viceprezidentas ir išmetimo sistemų gamintojo „Tubi Style“ Italijoje generalinis direktorius, taip pat sakė, kad Europa ir Kinija gali daug ko išmokti viena iš kitos. „Manau, kad turėtume perimti iš Kinijos gerus dalykus, iš tikrųjų turėtume bendradarbiauti ir nuolankiai mokytis to, kas gera – tačiau neturėtume išmesti visko, ką turime savo pusėje“, – pabrėžė M. Stella.
Tiekėjų grupė ragina peržiūrėti ES CO2 taisykles
Šiais metais CLEPA teisėkūros darbotvarkėje daugiausia dėmesio bus skiriama išmetamųjų teršalų kiekiui, prieigai prie automobilių duomenų, reguliavimo naštai ir konkurencingumui. CLEPA laukia planuojamos išmetamųjų teršalų taisyklių, kurios bus pradėtos taikyti 2030 ir 2035 metais, kai visi nauji automobiliai turės būti nulinės taršos, peržiūros.
„Norėtume, kad taisyklės būtų iš esmės peržiūrėtos ir patikslintos, kad būtų galima lanksčiai prisitaikyti prie besikeičiančių aplinkybių. Pramonė investavo į elektromobilius, tačiau šiuo metu investicijos neatsiperka taip, kaip mums reikia“, – sakė vienas iš vadovų, minėdamas lėtesnį elektromobilių įsisavinimą.
CLEPA tikslas – pakeisti išmetamųjų teršalų kiekio skaičiavimus nuo išmetamųjų dujų išmetimo vamzdžio iki šulinio, bent jau, kad būtų atsižvelgiama į energijos rūšį ir jos gamybos būdą. Dar geriau, būtų atlikti gyvavimo ciklo analizę, kuria būtų vertinamas bendras transporto priemonės anglies dioksido pėdsakas. Tai, pasak vadovų, užtikrintų, kad išmetamųjų teršalų kiekis būtų veiksmingai sumažintas, o ne, blogiausiu atveju, perkeltas kur nors kitur vertės grandinėje.
„CLEPA ir Europos tiekėjai nėra nusiteikę prieš elektromobilius. Mes visi daug investavome į elektrinį mobilumą ir visi esame įsitikinę, kad jis, be abejo, bus asmeninio mobilumo pagrindas. Tačiau reikia išlaikyti atviras galimybes ten, kur jos reikalingos elektrifikavimui papildyti“, – pabrėžė M. Zinkas.
Net jei CLEPA Briuselyje nepasieks norimų rezultatų, M. Zinkas sakė, kad šiemet posėdžiavęs naujasis Europos Parlamentas yra palankesnis jo grupei rūpimiems klausimams. „Jei klausiate, kas yra kitaip nei anksčiau, per metus situacija pasikeitė. Žmonės įsiklauso, pradeda svarstyti ir diskutuoti“, – džiaugėsi M. Zinkas.