Seimas pritarė Valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymo ir dvylikos lydimųjų teisės aktų pakeitimo projektams, kuriais kompleksiškai sprendžiama autonomiškai arba nuotoliniu būdu valdomų objektų, judančių oru (bepiločių, meteorologinių balionų), žemės, vandens paviršiumi arba po vandeniu, ir keliančių pavojų Lietuvos nacionaliniam saugumui, kontrolės problema, sudarytos teisinės prielaidos sukurti bepiločių orlaivių atžvilgiu taikomas neskraidymo zonas aplink kritinės infrastruktūros objektus.
Paskutinė proga pasinaudoti milžiniškomis „Aliexpress“ nuolaidomis – spauskite čia ir apsipirkite jau dabar
Priimtomis pataisomis patikslinti fizinės prievartos ir šaunamųjų ginklų panaudojimo pagrindai ir sąlygos; praplėstos bepiločių orlaivių ir kitų autonomiškai arba nuotoliniu būdu valdomų objektų, judančių oru, paieškos, nutupdymo ir (ar) neutralizavimo galimybės; praplėstos ir patikslintos bepiločių orlaivių sistemų (UAS) geografinių zonų ribos, patikslinti šias zonas nustatantys subjektai.
Aviacijos įstatyme nustatyta, kad bepiločių orlaivių sistemų (UAS) geografinės zonos, kuriose visi arba tam tikri bepiločių orlaivių skrydžiai draudžiami, gali būti nustatytos ne tik virš teritorijų, kuriose yra nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbios įmonės, nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbūs įrenginiai ir turtas, ypatingos svarbos infrastruktūros objektai, valstybės institucijos ir įstaigos, bet, ir 1 kilometro atstumu (miesto gyvenamojoje vietovėje) arba 3 kilometrų atstumu (kaimo gyvenamojoje vietovėje) nuo šių objektų teritorijų ribų. Šiuo metu bepiločių orlaivių neskraidymo zonos gali būti nustatytos tik virš kritinės infrastruktūros objektų, bet ne tam tikru spinduliu aplink juos.
Patikslinti ir ginklo arba kitų specialiųjų priemonių panaudojimo atvejai, nustatytas teisinis pagrindas pareigūnams naudoti technines, specialiąsias ir kitas kinetines priemones (pvz., šaunamuosius ginklus, kaip kraštutinę priemonę) tiek prieš meteorologinius balionus, tiek prieš autonomiškai ar nuotoliniu būdu valdomus objektus (judančius oru, žemės, vandens paviršiumi ar po vandeniu), kurie kelia grėsmę kritinei infrastruktūrai, valstybės sienos apsaugai, aviacijos saugumui. Šiuo metu specialiąsias priemones ir šaunamuosius ginklus galima panaudoti tik tuomet, kai gresia pavojus pareigūnų ar kitų asmenų gyvybei ar sveikatai.
Nustatyta, kad pareigūnai, nesukeldami tiesioginio pavojaus asmens gyvybei, taip pat turi teisę panaudoti šaunamąjį ginklą prieš orlaivį, autonomiškai arba nuotoliniu būdu valdomą objektą, judantį oru, žemės, vandens paviršiumi arba po vandeniu, šiais atvejais:
- kai kyla neišvengiamas pavojus Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūno ar kitų asmenų gyvybei ar sveikatai;
- užkirsdamas kelią nusikalstamoms veikoms, taip pat kai būtina pašalinti orlaivio, autonomiškai arba nuotoliniu būdu valdomo objekto, judančio oru, žemės, vandens paviršiumi arba po vandeniu, keliamą pavojų aviacijos saugumui, valstybės sienos apsaugai, Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbioms įmonėms, Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbiems įrenginiams ir turtui ar kitiems jo saugomiems objektams.
Valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymo pataisoms (projektas Nr. XIVP-4268(2) vieningai pritarė 72 balsavime dalyvavę Seimo nariai.