Tam, kad galėtų pasinaudoti sveikatos priežiūros paslaugomis, individualią veiklą vykdantys ir verslo liudijimus turintys asmenys turi patys kas mėnesį mokėti PSD įmokas.
Savarankiškai PSD įmokas privalo mokėti ir niekur nedirbantys bei nesimokantys, Užimtumo tarnyboje neregistruoti žmonės. Individualios įmonės moka PSD įmokas už savininkus, ūkinės bendrijos už tikruosius narius, mažosios bendrijos už mažųjų bendrijų narius bei už vadovus, kurie nėra nariai ir gauna atlygį.
PSD įmokų dydžiai nuo 2025 metų
Minimali mėnesio PSD įmoka – 6,98 proc. nuo minimalios mėnesio algos (MMA). Kadangi šiais metais MMA padidėjo iki 1 038 eurų, didėja ir PSD įmoka. Nuo šiol ji siekia 72,45 euro – 2024 m. buvo 64,50 euro.
Ūkininkai ir jų partneriai, kurių žemės ūkio valdos ar ūkio ekonominis dydis yra mažesnis arba lygus 2, kas mėnesį mokės 24,19 euro už privalomąjį sveikatos draudimą. Tų, kurių ūkis didesnis nei 2, mokės 72,45 euro.
PSD įmokų mokėjimas Lietuvoje yra privalomas. Apdraustiesiems valstybė garantuoja sveikatos priežiūrą, tuo metu žmonės neapdrausti privalomuoju sveikatos draudimu už medicinos paslaugas turi susimokėti patys.
Nesumokėjus įmokos iki einamojo mėnesio pabaigos nutrūksta sveikatos draudimas – reikia mokėti už sveikatos priežiūros paslaugas ir kaupiasi skola, kurią vis tiek reikės padengti.
Atidesni turėtų būti tie gyventojai, kurie turi nusistatę automatinį apmokėjimą interneto banke – sumas reikia pakeisti. Sumokėjusieji PSD įmokas pagal ankstesnius dydžius bus nedrausti privalomuoju sveikatos draudimu.
Daugumos savarankiškai dirbančių ir savarankiškai įmokas mokančių žmonių PSD įmokos mokamos vienu kodu – 444.
Kam nereikia savarankiškai mokėti PSD įmokų
Už dalį gyventojų, kurie dėl objektyvių priežasčių negali turėti darbo pajamų, PSD įmokas moka valstybė. Asmenys iki 18 metų, moksleiviai, dieninių skyrių studentai yra draudžiami valstybės lėšomis. Valstybė sumoka PSD įmokas taip pat už moteris esančias nėštumo ir gimdymo atostogose, pensininkus ir šalpos kompensacijų gavėjus, Užimtumo tarnyboje užsiregistravusius bedarbius.
PSD įmokų taip pat nereikia mokėti, jei Jūs esate PSD draudžiamas valstybės lėšomis, kaip asmuo:
- slaugantis neįgalųjį asmenį;
- auginantis 1 vaiką iki 8 metų ar 2 ir daugiau nepilnamečių vaikų;
- turintis būtinąjį stažą senatvės pensijai arba iki 2017 m. gruodžio 31 d. įgijęs 30 metų darbo stažą ir kt.
Netrukus sulauksite didesnių išmokų
Nuo sausio 10 d. prasideda pensijų pristatymas į namus, kuris pagal grafiką tęsis iki sausio 26 d. Visiems gavėjams pensijos pristatomos tokia pat tvarka, kaip ir anksčiau. Žmonės, gaunantys pensijas namuose turėtų išlikti budrūs ir bendrauti tik su pensijas išnešiojančiais darbuotojais, kurie prisistato ir parodo darbo pažymėjimą.
Pensijas ir kitas išmokas į namus šiuo metu gauna apie 120 tūkst. žmonių. Nuo sausio devyniose teritorijose iš 47 pasikeitė pensijų pristatymo į namus tiekėjas.
Nuo šiol Anykščiuose, Druskininkuose, Klaipėdoje, Kretingoje ir Vilkaviškyje pensijas pristato Lietuvos paštas, Kaune ir Širvintose – įmonė „Bastaras“, o Molėtuose ir Skuode – „Rausidas“. Šiose teritorijose iš viso gyvena apie 24,7 tūkst. pensijų į namus gavėjų, arba 20 proc. visų gyventojų gaunančių pensijas namuose. Visose kitose savivaldybėse pensijų pristatymo paslaugos tiekėjas nesikeičia.
Visus gyventojus, kurie gauna pensijas namuose, „Sodra“ ragina būti atidžiais. Atvykęs į namus Lietuvos pašto, „Bastaro“ arba „Rausido“ darbuotojas prisistatys bei parodys jo tapatybę patvirtinantį darbo pažymėjimą.