Apie šią išmoką nežino labai didelė dalis Lietuvos gyventojų: „Sodros“ specialistai pasakė viską, ką turėtų žinoti daugelis, pasitikrinkite, ar jums priklauso

Pranešimas spaudai

2025-01-08, 10:54

0 komentarų

Mirus žmogui, jo artimieji ne tik gali kreiptis dėl finansinės paramos į savivaldybės socialinės rūpybos skyrių, gauti vienkartines ar periodines išmokas arba pensijas iš „Sodros“. Jei mirusiajam buvo skirtos „Sodros“ išmokos ar kompensacijos, tačiau jos jam dar nebuvo išmokėtos, išmokos atiteks paveldėtojams.

Vienas geriausių VPN pasiūlymų rinkoje – spauskite čia ir sutaupykite net iki 75% su mūsų specialiu pasiūlymu
Apie šią išmoką nežino labai didelė dalis Lietuvos gyventojų: „Sodros“ specialistai pasakė viską, ką turėtų žinoti daugelis, pasitikrinkite, ar jums priklauso

Svarbu žinoti, kad šios išmokos neišmokamos paveldėtojams automatiškai. Įpėdiniai turėtų patys kreiptis į „Sodrą“ ir pateikti atitinkamą prašymą dėl išmokų išmokėjimo.

Jei miręs žmogus buvo socialinio draudimo pensijos, vienišo asmens išmokos, šalpos išmokos ir valstybinės pensijos gavėjas arba jam buvo paskirtos kitos išmokos, pavyzdžiui, ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, nedarbo išmoka ir kitos, paveldėtojams išmokama mirusiajam priklausiusi ir dėl jo mirties negauta suma.

Ko reikia, kad mirusiajam neišmokėtos išmokos būtų išmokėtos paveldėtojui

Mirus žmogui, jo sutuoktinis, vaikai (įvaikiai), tėvai (įtėviai) arba paveldėtojai, pateikę tai patvirtinančius dokumentus turi kreiptis į „Sodrą“ su prašymu išduoti pažymą apie mirusiajam neišmokėtas „Sodros“ pensijas ar išmokas, taip pat apie jo turimas skolas „Sodrai“.

Prašymą galima pateikti:

  • Internetu, prisijungus prie savo asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui;
  • Atvykus į „Sodros“ skyrių.
  • Siunčiant prašymą paštu, reikia pridėti asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją, patvirtintą įstatymų nustatyta tvarka (pvz., notaro).

„Sodra“ parengia pažymą ir asmens pageidavimu perduoda ją tiesiogiai prašymą pateikusiam asmeniui arba paveldėjimo teisės liudijimą rengiančiam notarui. Remdamasis pažyma, notaras parengia paveldėjimo teisės liudijimą.

Gavę iš notaro paveldėjimo teisės liudijimą, paveldėtojai turi kreiptis į „Sodrą“ ir pateikti šiuos dokumentus: prašymą išmokėti mirusiajam priklausiusias ir neišmokėtas išmokas, asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą bei paveldėjimo teisės liudijimą.

Sprendimas dėl išmokos mokėjimo priimamas per 10 darbo dienų nuo visų reikalingų dokumentų pateikimo „Sodros“ skyriui.

Pensiją už mirties mėnesį gali gauti velionį laidojantis asmuo

Jei velionis buvo socialinio draudimo pensijos, vienišo asmens išmokos ar valstybinės pensijos (išskyrus pareigūnų ir karių valstybinę pensiją) gavėjas ir savo mirties mėnesį negavo pensijos, ji gali būti išmokėta mirusįjį laidojančiam asmeniui. Kartu išmokama paskirtos pensijos, kompensacijos ar išmokos vieno mėnesio dydžio suma.

Jei mirusysis buvo šalpos išmokos ar pareigūnų ir karių valstybinės pensijos gavėjas, pirmajam besikreipusiam jį laidojusiam asmeniui išmokama asmens negauta praėjusio mėnesio išmoka ar pensija, išmoka ar pensija už tą mėnesį, kurį jos gavėjas mirė, ir dar paskirtos išmokos ar pensijos už vieną mėnesį dydžio suma.

Pensija ar kompensacija už ypatingas darbo sąlygas išmokama ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo kreipimosi dienos.

Kaip pateikti prašymą dėl išmokos, mirus pensijos gavėjui?

Dėl laidojimo išmokos, mirus pensijos gavėjui, reikia kreiptis į bet kurį „Sodros“ skyrių ir pateikti Prašymą dėl išmokos mirus pensijos/ kompensacijos gavėjui.​

Prašyme turi būti nurodytas asmeninės (jei kreipiasi fizinis asmuo) ar įmonės (jei kreipiasi laidojimo paslaugas teikianti įmonė) sąskaitos numeris.

Prašymą galima pateikti internetu, prisijungus prie savo asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui; arba atvykus į bet kurį „Sodros“ skyrių.

PSD įmokų dydžiai nuo 2025 metų

Minimali mėnesio PSD įmoka – 6,98 proc. nuo minimalios mėnesio algos (MMA). Kadangi šiais metais MMA padidėjo iki 1 038 eurų, didėja ir PSD įmoka. Nuo šiol ji siekia 72,45 euro – 2024 m. buvo 64,50 euro.

Ūkininkai ir jų partneriai, kurių žemės ūkio valdos ar ūkio ekonominis dydis yra mažesnis arba lygus 2, kas mėnesį mokės 24,19 euro už privalomąjį sveikatos draudimą. Tų, kurių ūkis didesnis nei 2, mokės 72,45 euro.

PSD įmokų mokėjimas Lietuvoje yra privalomas. Apdraustiesiems valstybė garantuoja sveikatos priežiūrą, tuo metu žmonės neapdrausti privalomuoju sveikatos draudimu už medicinos paslaugas turi susimokėti patys.

Nesumokėjus įmokos iki einamojo mėnesio pabaigos nutrūksta sveikatos draudimas – reikia mokėti už sveikatos priežiūros paslaugas ir kaupiasi skola, kurią vis tiek reikės padengti.

Atidesni turėtų būti tie gyventojai, kurie turi nusistatę automatinį apmokėjimą interneto banke – sumas reikia pakeisti. Sumokėjusieji PSD įmokas pagal ankstesnius dydžius bus nedrausti privalomuoju sveikatos draudimu.

Daugumos savarankiškai dirbančių ir savarankiškai įmokas mokančių žmonių PSD įmokos mokamos vienu kodu – 444.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas