Europos sąjunga reguliariai tikrina didžiųjų technologijų milžinių veiklą, siekdama užtikrinti, kad skaitmeninės rinkos erdvė išliktų konkurencinga. Paprastai technologijų kompanijoms tenka mokėti nemažas baudas, jei ES nustato, kad jos elgiasi nesąžiningai ir riboja konkurenciją.
MEGA IŠPARDAVIMAI – NUOLAIDOS NET IKI 80%, SPAUSKITE ČIA IR PASIRŪPINKITE KALĖDINĖMIS DOVANOMIS JAU DABAR
„Meta“, kuri yra tokių socialinės žiniasklaidos milžinių kaip „Facebook“ ir „Instagram“ patronuojančioji bendrovė, Europoje gavo dar vieną baudą. Šį kartą bauda susijusi su netinkamu neskelbtinų naudotojų duomenų, ypač slaptažodžių, kurie buvo saugomi be tinkamų saugos priemonių, tvarkymu.
Airijos duomenų apsaugos institucija, kuri prižiūri daugelį didelių JAV technologijų įmonių, skyrė „Meta“ 91 mln. eurų baudą. Bauda skirta po to, kai bendrovė prisipažino saugojusi naudotojų slaptažodžius atviru tekstu, t. y. be jokio saugos sluoksnio ar kodo jiems apsaugoti.
Ši problema buvo nustatyta dar 2019 metais vykdyto saugumo patikrinimo metu, kai „Meta“ apie ją greitai informavo Airijos duomenų apsaugos komisiją (DPC). Nepaisant greitų veiksmų, problemos tyrimas užtruko kelerius metus, o šiandien „Meta“ buvo priversta sumokėti už tai, ką DPC pavadino rimtu naudotojų duomenų nepriežiūra.
Kodėl paprastasis tekstas yra didelė problema
Slaptažodžiai atviru tekstu gali kelti didžiulę riziką, nes jie nėra paslėpti ar užkoduoti. Tai reiškia, kad jei kas nors gautų prieigą prie „Meta“ duomenų, galėtų lengvai pamatyti ir panaudoti žmonių slaptažodžius. Airijos duomenų pareigūno pavaduotojas Grahamas Doylas sakė, kad visuotinai žinoma, jog vartotojų slaptažodžiai niekada neturėtų būti saugomi tokiu būdu. Taip yra dėl didelės piktnaudžiavimo rizikos.
Visgi „Meta“ pareiškė, kad nėra įrodymų, jog kokie nors slaptažodžiai buvo pavogti ar panaudoti netinkamai. Milžinės atstovas spaudai patvirtino, kad, vos tik nustačius klaidą, imtasi priemonių jai ištaisyti. Be to, viso tyrimo metu jie bendradarbiavo su DPC, siekdami užtikrinti, kad nekiltų tolesnės rizikos.
Vykstančios „Meta“ teisinės kovos
Baudos šiai JAV technologijos kompanijai Europoje nėra svetimos. Bendrovė buvo nubausta už Bendrojo duomenų apsaugos reglamento pažeidimus. BDAR – tai taisyklių rinkinys, kurį Europos Sąjunga nustatė 2018 metais, siekdama apsaugoti naudotojų privatumą. Iš viso vien Airijos duomenų apsaugos tarnyba „Meta“ skyrė 2,5 mlrd. eurų baudą.
Į šią sumą įeina ir rekordinė 1,2 mlrd. eurų bauda, paskirta 2023 metais, kurią „Meta“ vis dar skundžia. Nepaisant baudų ir tebesitęsiančių teisinių kovų, ši visata ir toliau išlieka viena žymiausių technologijų įmonių pasaulyje. Jos platformomis kasdien naudojasi milijonai naudotojų.