Pritrūkote pinigų kalėdinėms dovanoms? Tyrimas rodo, kad prie to prisidėti galėjo ir įvairių paslaugų prenumeratos, mes joms išleidžiame protu sunkiai suvokiamas sumas

Pranešimas spaudai

2024-12-21, 11:59

0 komentarų

Pritrūkote pinigų kalėdinėms dovanoms? Prie to galimai prisidėjo prenumeratos. 2024 m.prenumeratų technologijų kompanijos „Bango“ atliktos apklausos duomenimis, vidutinis europietis skaitmeninėms paslaugoms šiemet išleido beveik 700 eurų.

Spauskite čia ir gaukite 100 eurų kuponų rinkinį ir pasinaudokite milžiniškomis TEMU nuolaidomis jau dabar
Pritrūkote pinigų kalėdinėms dovanoms? Tyrimas rodo, kad prie to prisidėti galėjo ir įvairių paslaugų prenumeratos, mes joms išleidžiame protu sunkiai suvokiamas sumas

Daugelis šių prenumeratų net nepateisina lūkesčių, tačiau jas nutraukti trukdo dirbtinės kliūtys. „Telia“ ekspertai pataria, kaip artėjant Naujiesiems atsisakyti šių finansinių „parazitų“ ir atlaisvinti biudžetą svarbesnėms išlaidoms.

„Daugelis prenumeratų yra kaimynų katė, kuri kartą pašerta ima kasdien laukti prie jūsų durų. Taip yra dėl mūsų psichologijos – kas mėnesį mokama suma dažnai atrodo pernelyg maža, kad veltumėmės į kūrėjų sukurtus atšaukimo labirintus.

Deja, ilgainiui tos įmokos susideda ir virsta atostogų biudžetui prilygstančia suma. Norint ją sumažinti, gali prireikti ne tik racionalaus požiūrio, bet ir specialių programėlių ar net banko pagalbos“, – teigia „Telia“ Skaitmeninės rinkodaros vadovas Lukas Valevičius.

Sunku atšaukti? Ne jums vieniems

Jeigu kada nors mėginote atšaukti prenumeratą ir pajutote, kad tai primena kliūčių ruožą, žinokite, kad tai ne jūsų kaltė. Skaitmeninių paslaugų teikėjai sąmoningai apsunkina šį procesą, tikėdamiesi, kad klientai susitaikys su automatiniu mokėjimu ir neatsisakys jų paslaugos. Dėl šios priežasties atšaukimo mygtuko tenka ieškoti po įvairiausius meniu punktus, jį paspaudus – detalizuoti atšaukimo priežastis apklausose ir priverstinai peržiūrėti kitus prenumeratos planus.

Šis fenomenas netgi spėjo gauti „tamsiųjų vartotojo sąsajos modelių“ terminą ir susilaukti kontroliuojančių institucijų dėmesio įvairiose šalyse. Vienas garsiausiai nuskambėjusių atvejų – Jungtinių Amerikos Valstijų Federalinės prekybos komisijos (FTC) į teismą paduota „Amazon“.

„Amazon“ atstovai teisėjui turės pasiaiškinti, kodėl norint atšaukti „Prime“ prenumeratą, vartotojui tenka apsilankyti keturiuose skirtinguose puslapiuose, atlikti šešis paspaudimus ir rinktis iš net penkiolikos skirtingų opcijų. Tuo metu, norint užsisakyti prenumeratą, žmogui pakanka paspausti vieną ar du mygtukus. Nors byla neseniai buvo perkelta į kitų metų vasarą, teisinis spaudimas jau spėjo suveikti – „Amazon“ netikėtai supaprastino atšaukimo procesą“, – pasakoja L. Valevičius.

FTC siekia, kad panašaus pobūdžio bylos taptų precedentu, leidžiančiu patvirtinti naują „Vieno mygtuko atšaukimo“ tvarką, kurios turės laikytis visi prenumeratų paslaugų teikėjai. Labai panaši „dviejų paspaudimų“ taisyklė jau dvejus metus galioja Vokietijoje ir šios šalies vartotojų apsaugos asociacijų teigimu, jau davė apčiuopiamų vaisių.

Pirmas žingsnis – nebemeluoti sau

„Telia“ atstovo teigimu, atmetus sudėtingas atšaukimo procedūras, prenumeratos savaime nėra absoliutus blogis. „Netflix“, „Telia Play“, „Spotify“, „iCloud“ ar „Google Drive“ ir kitos panašios paslaugos smarkiai praskaidrina mūsų kasdienybę arba duoda apčiaupiamos vertės. Tačiau neretai vartotojų turimų prenumeratų sąrašas būna kur kas ilgesnis, o jame – toli gražu ne vien racionalūs sprendimai.

„Žmonės linkę prenumeratas naudoti kaip priemonę save priversti siekti vienų ar kitų tikslų. Pavyzdžiui, norėdami nuo Naujųjų pradėti daugiau skaityti, pradedame mokėti už prieigą prie elektroninių knygų platformos, o siekdami pagerinti formą – prenumeruoti treniruočių namuose programėlę. Vis dėlto tie keli nuo mūsų sąskaitos kas mėnesį nurašomi eurai dažnai nebūna pakankama paskata keistis. Kol nesame tikri savo motyvacija, daug geresnis sprendimas pasitelkti nemokamus išteklius, o prie mokamų prenumeratų pereiti tik veiklai tapus kasdienybės dalimi“, – pataria specialistas.

Norint atlikti generalinę tvarką savo prenumeratose, rekomenduojama pasidaryti jų sąrašą ir prisiminti, kada paskutinį kartą naudojotės konkrečia mokama paslauga. Jei tai buvo seniau, nei prieš mėnesį, didelė tikimybė, kad prenumerata tik bereikalingai „degina“ sunkiai uždirbtus pinigus ir ją verta kuo skubiau atšaukti.

Į pagalbą galima pasitelkti specialius įrankius

Jei prenumeratą užsisakėte išmaniojo telefono programėlėje, ją atšaukti pakankamai nesudėtinga. Aktyvias prenumeratas „iPhone“ savininkai gali peržiūrėti apsilankę nustatymuose, spustelėję ant savo „Apple“ paskyros ir atvėrę skyrių „Prenumeratos“, kuriame vienu paspaudimu galima atsisakyti nereikalingų prenumeratų. „Android“ vartotojai tą patį gali atlikti apsilankę „Google Play“ aplikacijų parduotuvėje, spustelėję ant savo „Google“ paskyros ženkliuko bei atvėrę „Prenumeratų“ skiltį.

Vis dėlto įsigijus paslaugos prenumeratą kūrėjo puslapyje, atšaukimo procesas gali būti daug sunkesnis. Prisiminti apie tokias prenumeratas galima atidžiai peržiūrėjus banko sąskaitos išrašą, o jų atsisakyti – jungiantis prie konkrečių paskyrų arba kreipiantis į paslaugos techninę pagalbą,

Siekiant ateityje apsisaugoti nuo panašaus neapsižiūrėjimo ir neleisti prenumeratoms ištisus mėnesius tyliai savintis lėšų, rekomenduojama pasitelkti apie jas primenančias programėles. Vos užsiprenumeravus paslaugą, šiose aplikacijose galima įvesti prenumeratos pavadinimą, kainą ir artėjančio mokėjimo priminimą. „iOS“ platformoje tą gali atlikti programėlė „Bobby“, o „Android“ – „Tilla“ arba „Suby“.

„Nepavykus atšaukti prenumeruojamos paslaugos, galima kreiptis ir į savo banką, bet šioje srityje jo galimybės gana ribotos. Svarbu suvokti, kad prenumeratos atšaukimas yra kliento atsakomybė. Jei klientas užsiprenumeruodamas paslaugą duoda daugkartinio lėšų nurašymo nuo mokėjimo kortelės sutikimą, bankas neprašo patvirtinti su sutikimu susijusių nurašymų ir jie yra vykdomi automatiškai. Tačiau jei paaiškėja, jog sutikimas nėra duotas ir pinigai vis tiek yra nurašomi, tokiu atveju dažniausiai pavyksta pagelbėti klientui – yra sugrąžinami jau sumokėti pinigai. Svarbu pažymėti, kad ateityje nurašymai nevyktų – prenumeratą atšaukti turi pats klientas. Kaskart svarbu atidžiai susipažinti su visais pateikiamais dokumentais ir įsivertinti tiek mokėtiną sumą, tiek laikotarpį, po kurio suma bus nurašoma automatiškai ir atidžiai žymėti sutikimų varneles“, – teigia Šiaulių banko privačių klientų paslaugų vadovė dr. Dalia Kolmatsui.

Kritiniu atveju išvengti mokėjimo už nepageidaujamas prenumeratas galima blokuojant savo bankinę kortelę, bet tokiu atveju reikia įvertinti ir su tuo susijusius nepatogumus. Kur kas geresnis variantas – užsisakyti dar vieną, tik prenumeratoms skirtą kortelę ir į ją kas mėnesį pervedinėti fiksuotą sumą. Taip galima išvengti netikėto prenumeratos kainos išaugimo ir patogiau apsiginti nuo nepageidaujamų mokėjimų.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas