Internetas

Viskas, ką privalu žinoti apie įvairius mokėjimo būdus: sužinokite, kaip neužkibti ant sukčiaus kabliuko ir atsiskaityti saugiai

Mokėdami už prekes ar paslaugas vartotojai šiandien gali rinktis ne vieną greitą ir patogų atsiskaitymo būdą. Tačiau ko ne kiekvienas iš jų turi saugumo spragų.

Viskas, ką privalu žinoti apie įvairius mokėjimo būdus: sužinokite, kaip neužkibti ant sukčiaus kabliuko ir atsiskaityti saugiai

Tarkime, momentiniai pervedimai, kurie įvyksta akimirksniu, yra populiarūs tarp sukčių, o bekontaktėmis kortelėmis lengvai galite pasinaudoti ne tik jūs, bet ir vagys.

Prasidėjo kosminiai „Aliexpress“ išpardavimai. Nuolaidos iki 50 proc. Spauskite čia.

Europos vartotojų centras (EVC) Lietuvoje pateikia rekomendacijas, kaip atsiskaityti patogiai, išvengiant galimų nesklandumų bei nemalonumų.

Mokėjimas dalimis

Mokėdami dalimis galite apmokėti sąskaitą per nustatytą laikotarpį be papildomų kredito ar lizingo paslaugų. Populiarus tokio mokėjimo pavyzdys – išmaniojo telefono pirkimas iš mobiliojo operatoriaus, kai mokama už įrenginį dalimis kartu su abonementiniu mokesčiu.

Vienos bendrovės leidžia patiems klientams pasirinkti, kiek mokėjimų etapų ir kokio dydžio sumomis jie norėtų mokėti įmokas, kitos – pateikia iš anksto numatytus mokėjimo laikotarpius bei sumas.

Privalumai:

 • Mokėjimą beveik visada įvykdote akimirksniu.
 • Kreditingumo vertinimas (jei toks yra) dažnai vykdomas supaprastinta tvarka.
 • Patiriate mažesnį finansinį spaudimą, kuris galėtų atsirasti, jei tektų sumokėti visą sumą iš karto.
 • Naudodamiesi paslauga paprastai nepatiriate papildomų išlaidų.

Trūkumai ir pavojai:

 • Lengva pasiduoti intensyvių reklamų įtakai ir prarasti išlaidų kontrolę. Mokėti išsimokėtinai turėtumėte tik tuo atveju, jei galite sau leisti tai, ką perkate.
 • Gali būti sunkiau susigrąžinti pinigus, jei užsakymo negautumėte, ar pirkinys būtų nekokybiškas.
 • Jeigu praleistumėte arba vėluotumėte sumokėti įmoką, taikomos baudos paprastai būtų gerokai didesnės, dėl ko padidėtų ir galutinė pirkimo suma.

Momentiniai pervedimai

Momentiniai pervedimai – naujiena, sparčiai populiarėjanti visoje Europos Sąjungoje. Tai – greiti ir tiesioginiai pinigų pervedimai iš vieno banko sąskaitos į kitą.

Momentinius pervedimus galite atlikti, naudodami skirtingas technologijas ar mokėjimo platformas, pavyzdžiui, internetinę banko sąskaitą ar mobiliąją programėlę, „PayPal“, „Venmo“, „Cash App“ ir kt., taip pat rinkdamiesi specializuotus šių mokėjimo paslaugų tiekėjus.

Privalumai:

 • Mokėjimą įvykdote akimirksniu, kai tradicinis pervedimais gali užtrukti net kelias dienas.
 • Galite greitai pervesti pinigus tarp asmeninių sąskaitų, atlikti apmokėjimus už prekes ar paslaugas arba padėti draugams ir šeimos nariams, kai reikia skubiai pervesti pinigus.
 • Rinktis šį mokėjimo būdą galite 24-ias valandas per parą, 7-ias dienas per savaitę.

Trūkumai ir pavojai:

 • Greitas mokėjimo pobūdis gali tapti trūkumu, kadangi tokio mokėjimo dažniausiai neįmanoma atšaukti.
 • Tokiems sandoriams gali būti taikomi papildomi mokesčiai arba apribojimai, priklausomai nuo naudojamos paslaugos ar banko politikos.
 • Deja, momentinio pavedimo mokėjimo nuorodos yra populiarios tarp sukčių. Kai kurie sukčiai paspendžia internetinius spąstus, apsimesdami, kad siunčia jums pinigus, apsišaukdami, kad atstovauja įmonę ar pripažintą įstaigą. Siųsdami elektroninius laiškus ar žinutes, sukčiai taip pat gali mėginti gauti jūsų asmeninius ar finansinius duomenis, informaciją apie mokėjimus.

Bekontakčiai mokėjimai

Bekontakčiai mokėjimai atliekami be tiesioginio fizinio sąlyčio tarp mokėtojo ir mokėjimo priėmėjo, naudojant bekontaktes korteles, mobiliojo telefono arba kitas įrenginio mokėjimo programėlės, taip pat elektronines mokėjimo paslaugas, tokias kaip „PayPal“, „Apple Pay“, „Google Pay“ ir kt.

Šį modernų mokėjimo būdą įgalina artimo laukio ryšio (NFC) ir radijo dažnio (RFID) technologijos.

Privalumai:

 • Patogumas ir greitis – apmokėjimą galite įvykdyti vos per kelias akimirkas, laikydami kredito ar debeto kortelę šalia mokėjimo įrenginio.
 • Greičiau atsiskaitote parduotuvėse, viešajame transporte bei restoranuose, mažiau laiko praleidžiate eilėse.

Trūkumai ir pavojai:

 • Jei jūsų kortelė buvo pamesta ar pavogta, vagys turės galimybę ja naudotis, kol bus pasiektas maksimalus bekontakčio mokėjimo limitas. Mokėjimo paslaugų teikėjams gali būti sunku operatyviai nustatyti tokią nesąžiningą veiklą.
 • Mažai tikėtina, kad bekontakčiu mokėjimu galėsite naudotis pirkdami didesnius pirkinius, kadangi bekontakčių mokėjimų limitai yra apriboti saugumo sumetimais.

Mokėjimai išmaniuoju telefonu

Mokėjimai išmaniuoju telefonu yra bekontakčių mokėjimų rūšis. Juos galite atlikti per skirtingas technologijas ir mokėjimo platformas, tokias kaip NFC, mokėjimo programėles, QR kodus bei banko programėles.

Daugelis vartotojų jau įprato naudoti „mobiliąsias pinigines“: programėles, kurios leidžia vienoje skaitmeninėje vietoje laikyti banko ir kredito korteles, kelionės bilietus ir kt.

Privalumai:

 • Šie mokėjimai yra itin greiti: mokėjimui atlikti dažnai pakanka vieno ekrano bakstelėjimo.
 • Galite atlikti mokėjimus bet kur ir bet kada, naudodamiesi tik savo mobiliuoju įrenginiu.
 • Šios mobiliosios piniginės paprastai laikomos saugiomis, nes jos užšifruoja jūsų duomenis, ir jų negali pasiekti prekybininkai ar kiti žmonės.

Trūkumai ir pavojai:

 • Mobiliosios piniginės dažnai saugo daug slaptų duomenų vienoje vietoje. Todėl visada naudinga mobiliąsias pinigines apsaugoti dviejų veiksnių autentifikavimu (2FA) arba papildomu slaptažodžiu.
 • Jei kada nors kils problemų dėl telefono, galite kuriam laikui prarasti prieigą prie svarbių duomenų ir mokėjimo metodų.

Primename, kad nepavykus išspręsti ginčo su Lietuvoje registruotu pardavėju / paslaugų teikėju, dėl ginčo sprendimo ne teismo tvarka kreipkitės į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą, o dėl kitose ES šalyse, Islandijoje, Norvegijoje ar Jungtinėje Karalystėje registruotų pardavėjų / paslaugų teikėjų nemokamos pagalbos kreipkitės į Europos vartotojų centrą Lietuvoje.

Tai yra pranešimas spaudai, o jo turinys nebūtinai atitinka redakcijos nuomonę, požiūrį ar įsitikinimus. Už pranešimo turinį mūsų portalo administracija neatsako.

0 komentarų

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas