Didmeninė elektros kaina 2024 metais Lietuvoje buvo mažesnė, palyginus su kaimyninėmis valstybėmis ir artima Europos Sąjungos šalių kainų vidurkiui, pateikiama naujausia statistika

Pranešimas spaudai

2025-01-14, 12:59

0 komentarų

Didmeninė elektros kaina 2024 metais Lietuvoje buvo mažesnė, palyginus su kaimyninėmis valstybėmis ir artima Europos Sąjungos šalių kainų vidurkiui. Galutinių vartotojų mokama elektros kaina mūsų šalyje gruodį taip pat buvo artima ES šalių vidutinei kainai ir kitų regiono šalių vartotojų kainoms.

Super pasiūlymas – viena geriausių VPN paslaugų dabar siūloma už juokingai žemą kainą. Spauskite čia, kad pasinaudoti!
Didmeninė elektros kaina 2024 metais Lietuvoje buvo mažesnė, palyginus su kaimyninėmis valstybėmis ir artima Europos Sąjungos šalių kainų vidurkiui, pateikiama naujausia statistika

Sparčiai didėjanti nacionalinė gamyba Lietuvoje sudaro palankesnes sąlygas stabilesnėms energijos kainoms. Gruodį šalyje pagaminta net 68 proc. vartojimui reikalingos elektros. Praėjusiais metais pasigaminome 62 proc. vietinės elektros, o importavome 38 proc., kai 2023 m. nacionalinė gamyba patenkino apie 48 proc. elektros vartojimo poreikio, o 52 proc. reikalingos elektros importavome.

Vidutinė didmeninė elektros kaina 2024 m. Lietuvoje buvo 87,34 Eur/MWh, Latvijoje ir Estijoje atitinkamai – 87,43 Eur/MWh ir 87,27 Eur/MWh, Lenkijoje – 96 Eur/MWh.

Europos Sąjungos šalių didmeninės elektros energijos kainų vidurkis praėjusiais metais siekė 82,66 Eur/MWh.

Lietuvoje vidutinė didmeninė elektros kaina pernai buvo tik 5,5 proc. didesnė už ES šalių vidurkį, Latvijoje – 5,6 proc. didesnė, Lenkijoje – 16,4 proc. didesnė nei ES vidurkis.

Praėjusių metų pabaigoje didmeninių elektros kainų padidėjimą mūsų regione, kilusį po „EstLink 2“ kabelio pažeidimo Baltijos jūroje, mūsų šalyje reikšmingai sušvelnino vėjo elektrinių gamyba. Gruodį vėjo elektrinės pagamino 57 proc. visos šalyje pagamintos elektros Lietuvoje ir užtikrino 39 proc. viso šalies elektros vartojimo poreikio.

Brangiausiai Europos Sąjungoje už elektrą pernai mokėjo Italija, Airija ir Rumunija, importuojančios elektrą. Pigiausiai elektra kainavo valstybėse, kurios, naudodamos AEI technologijas ir atominę energetiką, pasigamina pakankamai vietinės elektros energijos ir ją eksportuoja – Prancūzijoje, Suomijoje bei Švedijoje.

Pigiausiai ir brangiausiai už elektros energiją mokančiose ES šalyse didmeninės kainos skiriasi daugiau nei tris kartus: Italijoje elektra 2024-aisiais vidutiniškai kainavo apie 109 Eur/MWh, Švedijoje – 34 Eur/MWh.

Galutiniam vartotojui elektros kaina gruodį Lietuvoje vidutiniškai siekė 25,6 ct/kWh ir buvo tik 4,5 proc. didesnė ES šalių kainų vidurkį, kuris sudarė 24,5 ct/kWh.

Estijoje elektros kaina galutiniam vartotojui gruodį buvo 2,4 proc. didesnė už ES šalių vidurkį, o Latvijoje – 4,5 proc. mažesnė už ES šalių vidurkį.

Per gruodžio mėnesį, dėl didelės vietinės elektros energijos gamybos Lietuvoje, galutinė elektros kaina mūsų šalies vartotojams padidėjo mažiausiai tarp Baltijos šalių. Galutinė elektros kaina vartotojams Lietuvoje gruodį vidutiniškai siekė 25,6 ct/kWh ir padidėjo tik 0,1 ct/kWh, arba 0,4 proc., palyginti su lapkričio kaina, kuri buvo 25,5 ct/kWh.

Estijoje ir Latvijoje elektros energijos galutinė kaina vartotojams per gruodžio mėnesį padidėjo vienodai – po 0,3 ct/kWh.

Didmeninės elektros kainos dalis galutinės kainos struktūroje elektros vartotojui Europos Sąjungos šalyse vidutiniškai sudaro 12,7 ct/kWh.

Lietuvos vartotojų mokamoje galutinėje kainoje didmeninė elektros energijos kaina yra 3,5 proc. mažesnė nei vidutiniškai ES – ji sudaro 12,3 ct/kWh.

Estijoje didmeninės kainos dalis galutinėje elektros kainoje yra 12,8 ct/kWh, o Latvijoje – 10,9 ct/kWh.

ES šalyse didmeninės kainos dalis galutinėje kainoje vidutiniškai siekia 51,9 proc., o įvairiose šalyse svyruoja – nuo 13,8 proc. Vengrijoje iki 73,1 proc. – Maltoje arba 89,4 proc. – Liuksemburge.

Galutinėje elektros kainoje Lietuvoje didmeninės kainos dalis gruodį sudarė 48 proc. ir tai 3,9 proc. punktais mažiau nei ES vidurkis. Latvijoje didmeninės elektros kaina nulemia 55 proc. galutinės elektros kainos vartotojams.

Mažiausią galutinę kainą už elektrą Europos Sąjungoje vartotojai gruodį mokėjo Vengrijoje, Maltoje bei Bulgarijoje, didžiausią galutinę kainą mokėjo Vokietijoje, Danijoje ir Belgijoje. Vartotojų mokama galutinė elektros kaina įvairiose Europos Sąjungos šalyse, vertinant didžiausią ir mažiausią kainą, gruodį skyrėsi daugiau nei keturis kartus: Vokietijos galutiniai vartotojai už elektrą mokėjo 40,2 ct/kWh, Vengrijos – 9,2 ct/kWh.

Svarbu, kad galutinės kainos struktūroje esanti didmeninė elektros kaina priklauso ne tik nuo praėjusio ar einamojo mėnesio vidutinių elektros energijos kainų biržose (didmeninių kainų), bet ir nuo ateities sandorių kainų lygio, taip pat galutinę kainą lemia konkrečios valstybės sprendimai. Lietuvoje nepriklausomo elektros tiekimo galutinę kainą vartotojui sudaro (prie didmeninės elektros kainos pridedama) valstybės reguliuojama kainos dalis (elektros perdavimo, skirstymo, ir VIAP kainų dedamosios) – 10 ct/kWh ir nereguliuojama dalis (tiekimo kaštai) bei PVM.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas