Efektyvi kova su elektroninių cigarečių rūkymu. Kaip ugdymo įstaigos galėtų tai padaryti? Klausimas, neduodantis ramybės daugeliui. Atsakymą į jį pateikė Klaipėdoje įgyvendintas unikalus projektas. Už projekto įgyvendinimą atsakingos organizacijos atstovo teigimu, projektas galėtų tapti pilotiniu pavyzdžiu kitiems Lietuvos regionams.
Paskutinė proga pasinaudoti milžiniškomis „Aliexpress“ nuolaidomis – spauskite čia ir apsipirkite jau dabar
Projektą „Klaipėdos miesto ugdymo įstaigų teisinių ir organizacinių priemonių, taikomų rūkymo prevencijai, stebėsena ir praktinio diegimo užtikrinimas“ įgyvendino ilgiau nei dešimtmetį viešą interesą ginanti ekspertinė organizacija „European Life Science & Knowledge Institute“ (ELSKI).
Šios organizacijos atstovas, gyvybės mokslų teisės ekspertas Andrej Rudanov komentuoja projekto idėją ir rezultatus.
„Viena pagrindinių Lietuvos problemų rūkymo prevencijos srityje – augantys nepilnamečių, rūkančių elektronines cigaretes, skaičiai. Nemažesnė problema yra tai, kad ugdymo įstaigos neturi svarių, efektyvių ir veiksmingų priemonių, kurios: suteiktų ugdymo įstaigų administracijos darbuotojams ir mokytojams kvalifikuotų žinių bei įgūdžių, kaip atpažinti elektroninių cigarečių naudojimą; suteiktų įrankių, kurie leistų užkirsti kelią naudotis elektroninėmis cigaretėmis; leistų taikyti pagrįstas, motyvuotas ir efektyvias poveikio priemones mokiniams bei atgrasytų nuo rūkymo.
Nusprendėme pasiūlyti savo ekspertinę patirtį ir inicijavus projektą vienoje iš savivaldybių, sudaryti sąlygas šiai situacijai keistis. Šiandien jau galime oficialiai džiaugtis jo rezultatais“, – sako A. Rudanov.
Gyvybės mokslų teisės eksperto teigimu, projekto įgyvendinimas Klaipėdos miesto ugdymo įstaigose leido:
- užtikrinti tęstinį, tikslinį ir profesionalų švietimą tabako žalos ir rūkymo prevencijos klausimais nepilnamečiams, jų tėvams ir ugdymo įstaigų atstovams;
- užtikrinti, kad ugdymo įstaigų administracijos ir mokytojų kompetencijos bei gebėjimai būtų ne tik suformuoti, bet ir praktiškai taikomi, užkertant kelią rūkymui ugdymo įstaigoje;
- įgalinti įrankius, kurie leistų efektyviai taikyti tvarius teisinius sprendimus prieš pažeidėjus.
Tai, anot A. Rudanov, pagrindžia atliktas projekto poveikio vertinimas, kuriame dalyvavo visos suinteresuotos šalys – Klaipėdos miesto ugdymo įstaigų administracijos darbuotojai, mokytojai, moksleivių tėvai, globėjai ir patys moksleiviai.
„Dalyvavę projekto poveikio vertinime pripažino, kad projektas padėjo patobulinti vidines ugdymo įstaigų prevencijos sistemas, sustiprino administracijų atstovų ir mokytojų bendradarbiavimą, leido pasiekti visų suinteresuotų šalių aukštesnį žinių bei praktinių įgūdžių lygį. Tai – ne tik mūsų projekto sėkmės įrodymas, bet ir didžiausias mūsų įdėto darbo įvertinimas. Kartu tai ir priežastis tokio pobūdžio projektą vykdyti kituose Lietuvos regionuose“, – priduria A. Rudanov.