ESO paskelbė fantastiškas naujienas: milžiniškas diskusijas sukeliantį sprendimą naudoja milijonai, pateikiama ir kritinės svarbos informacija

Pranešimas spaudai

2024-11-28, 17:54

6 komentarai (-ų)

„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) šią savaitę įdiegė milijoninį Lietuvoje išmanųjį elektros skaitiklį. Naujos kartos išmanusis prietaisas senąjį elektros skaitiklį pakeitė „Art Deco“ muziejuje Kaune.

MEGA IŠPARDAVIMAI – NUOLAIDOS NET IKI 80%, SPAUSKITE ČIA IR PASIRŪPINKITE KALĖDINĖMIS DOVANOMIS JAU DABAR
ESO paskelbė fantastiškas naujienas: milžiniškas diskusijas sukeliantį sprendimą naudoja milijonai, pateikiama ir kritinės svarbos informacija

ESO skaičiuoja, kad investicijos į tinklo skaitmenizaciją baigiantis 2024-iesiems sudarys 103 mln. eurų. Naudų vertė šiam laikotarpiui preliminariai vertinama 60 mln. eurų, o per visą skaitiklių tarnavimo laikotarpį turėtų pasiekti 265 mln. eurų.

„Šiandien jau milijonas ESO klientų Lietuvoje gali naudotis išmaniojo elektros skaitiklio teikiamais privalumais ir įvertinti jo teikiamas naudas: analizuoti išsamius suvartojimo duomenis, efektyviau valdyti energijos sąnaudas ir taip sutaupyti“, – sako Aurelija Židickytė-Orvydė, ESO Išmaniosios apskaitos valdymo departamento vadovė.

„Simboliška, kad milijoninis elektros skaitiklis įdiegiamas Kaune – mieste, kuriame tarpukariu buvo pakloti modernios Lietuvos energetikos pamatai. Naujasis skaitiklis sumontuotas už durelių, kurios mena dar 1929 metus, kai iškilo šis Prano ir Vandos Gudavičių daugiabutis, taip sujungdamas praeitį, kuria didžiuojamės, su progresu“, – pažymi Karolis Banys, vienas „Art Deco“ muziejaus įkūrėjų.

Viena pagrindinių išmaniosios apskaitos naudų yra galimybė klientams savitarnoje stebėti savo energijos suvartojimą, pagal tai identifikuoti daugiausiai elektros energijos sunaudojančius prietaisus, juos keisti energetiškai aukštesnės klasės įranga ir koreguoti savo įpročius taip mažinant elektros energijos suvartojimą.

ESO Išmaniosios apskaitos valdymo departamento vadovė A. Židickytė-Orvydė atkreipia dėmesį, kad, turint išmanųjį skaitiklį ir pasirinkus su birža susietą planą, elektros sąskaitą galima gerokai sumažinti, naudojant energiją tomis valandomis, kai elektros energija pigesnė, o gaminantys vartotojai gali stebėti ne tik suvartojimą, bet ir į tinklą patiekiamos energijos duomenis.

„Sparti skaitmenizacija yra naudinga ne tik pavieniui klientui, bet ir visiems prisijungusiems prie tinklo. Automatizavus tinklą operatorius efektyviau planuoja plėtrą, greičiau identifikuoja ir pašalina sutrikimus bei užtikrina patikimą elektros energijos tiekimą į kiekvienus namus“, – pažymi A. Židickytė-Orvydė.

ESO duomenys rodo, kad pradėjus diegti išmaniuosius elektros energijos skaitiklius ne tik sumažėjo jų eksploatavimo kaštai, vagysčių skaičius. Rečiau pasitaiko ir elektros energijos skaitiklių gedimų, o tai lėmia mažesnius elektros energijos nuostolius.

Įmonės vertinimu, per visą skaitiklių naudingo tarnavimo laiką, t. y. 18 metų, įmonės ir klientų gaunama tinklo skaitmenizacijos nauda sudarys 265 mln. eurų. Tinklo skaitmenizacija leidžia klientams sutaupyti koreguojant vartojimo įpročius ir renkantis biržos planus, o operatoriui optimizuoti tinklo išlaidas ir efektyviau jį valdyti.

Kauno apskritis Lietuvoje išsiskiria aktyvumu diegiant išmaniuosius skaitiklius – nauji apskaitos prietaisai čia įrengti jau daugiau kaip 215 tūkst. arba 57,59 proc. visų klientų. Marijampolės apskrityje jau pakeista 62,87 proc., Alytaus – 55,91 proc., Šiaulių – 53,68 proc., Tauragės – 53,23 proc., Klaipėdos – 52,09 proc., Vilniaus – 52,02 proc. klientų. Prie 50 proc. artėja Telšių, Utenos ir Panevėžio apskritys.

Išmanieji elektros skaitikliai Lietuvoje buvo pradėti diegti 2022 m. vasarą ir juos pakeisti numatyta dviem etapais. Iki 2026 m. skaitikliai keičiami daugiau nei 1 000 kWh elektros energijos per metus suvartojantiems klientams, gaminantiems vartotojams bei tiems, kuriems keičiamas sugedęs prietaisas. Skaitikliai keičiami ir asmenų su negalia prašymu.

Antruoju etapu nuo 2026 m. mažiau elektros energijos suvartojantiems klientams išmanieji skaitikliai bus keičiami, kai pasibaigs esamų skaitiklių metrologinės patikros terminas.

Jeigu galvojate, kad išmanieji skaitikliai yra blogai – jūs labai stipriai klystate

Pastaruoju metu viešojoje erdvėje pasirodžiusi sąmokslo teorija neva išmaniųjų skaitiklių duomenis galima koreguoti nuotoliniu būdu ir neva tai daro ESO, skamba apgailėtinai.

Visų pirma, reikėtų žinoti, jog visos matavimo priemonės, pagal kurias atliekamas atsiskaitymas už prekes ar paslaugas, priskiriamos teisinei metrologijai.

Šioms priemonėms taikomi griežti metrologinės priežiūros reikalavimai – įranga visapusiškai išbandoma ir sertifikuojama (prieš pradedant eksploataciją), o vėliau periodiškai atliekamos periodinės patikros, kad įsitikinti kokybišku matavimo priemonės darbu. Pvz. kas 2 metus tikrinamos visos prekybai skirtos svarstyklės. Visi esame matę holografinį patikros lipduką ant svarstyklių prekybos centruose.

Atskira grupė teisinei metrologijai priskiriamų matavimo priemonių turi atitikti Matavimo priemonių direktyvos (MID) reikalavimus, o lietuvišką šio dokumento atitikmenį galima rasti čia.

MID tikslas yra visoje Europos Sąjungoje užtikrinti vienodus ir griežtus reikalavimus matavimo priemonių, naudojamų jautriausiose visuomenei srityse, gamybai, diegimui, metrologinei priežiūrai. MID apima ir aktyviosios elektros energijos skaitiklius.

Šių skaitiklių didžiausių leistinųjų paklaidų (DLP) intervalas yra nuo ±1% iki ±9%, priklausomai nuo skaitiklio klasės ir darbinių sąlygų. MID reglamentuojamoms matavimo priemonėms taikomi griežti reikalavimai, susiję su galimu duomenų klastojimu ar programinio kodo manipuliacijomis.

Ši nuostata detaliai išaiškinta „Welmec 7.2“ rekomendacijose. Metrologine skaitiklių priežiūra rūpinasi paslaugos tiekėjas, nebent yra sutarta kitaip.

6 komentarų

Onutė

Tai pradžioje straipsnio ir rašo,kad dabar jau 60 mln.naudų o galutinai 265 mln ir viskas aišku kaip jie veikia tai turi kažkaip tuos milijonus surinkti

Žinomas

Totali apgavystė, o apie sutaupymą net kalbos nėra. Savo sąnaudas perkėlė ant vartotojų, ir įrodyt nieko negali. Niekada senuoju skaitikliu du žmonės nesunaudojo 900kw elektros... nieks nesikeitė. Sunaudodavom max 400. Ir įrodyt nieko negali... įdomiausia, kad kai jue rašo, kad sutrikęs perdavimas, kai jis atsistato būna didžiausi suvartojimai. Tai žmonių apgaylė su valdžiažmogių žiniomis. Vis ė jų kišenes.... baisu... ir liūdna už Lietuvą...

Laurencija

ESO turi atsakyti us skaitykliu ekspluatacija,o jie perdeda ant vartuotoju pieciu,turi problema,spresk pats jie uz tai neatsako,uz ka atsako,kad skaityklis sukasi kai isprotejas,labai graziai raso,bet neatitinka realybes

Juozas

Milijonas patikrintu metrologiškai ? Jokia Lietuvos įmonė atliekanti metrologinę patikrą tokio kiekio negali patikrinti, tiesiog fiziškai ir nei vienam klientui, kuriam įdiegtas smart nėra paliktas metroliginės patikros sertifikatas su atliktos patikros duomenimis, paklaidomis, ir tinkamumu eksploatuoti (taip galima sakyti jog tai ESO nuosavybė ir nieko neprivalome pateikti, bet ta nuosavybė vertina sunaudotą energiją ir galutinis rezultatas lenda į kiekvieno kliento (milijono dabar) kišenę t.y. mano nuosavybę, o ar teisingai tai daro?!) yra tik lipdukas ale atliktos patikros, galimai tik tiek ir yra tos metrologinės patikros, kad užklijuotas lipdukas, o metrologinė patikra atlikta mažai apimčiai prietaisų, visiems kitiems galimai gamintojo kažkas atlikta.
Lyginti su svarstyklėmis ar matavimo priemonėmis nėra teisinga, po patikros visi tokie prietaisai gauna sertifikatą su duomenimis ir galiojimo terminų iki. Prietaiso savininkui teigti jog negalime duomenų koreguoti yra juokinga ir kaip rašoma skamba apgailėtinai, ar galėtu pasakyti/parašyti jog taip galime ir tai darome 😃, retorinis klausimas.

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas