Liberalizuotoje elektros rinkoje dalyvaujantys Lietuvos gyventojai pratinasi prie to, kad elektros tiekimo planą tenka rinktis periodiškai, panašiai kaip mobiliojo ryšio ar interneto planus.
Gaukite net 100 eurų kuponų rinkinį ir pasinaudokite milžiniškomis „Temu“ nuolaidomis – spauskite čia dabar!
Vis tik, bendrovės „Ignitis“ privačių klientų padalinio vadovė Nerilė Mažeikienė pastebi, kad vartotojams dar trūksta įsigilinimo į tai, kaip veikia elektros rinka, todėl primena, ką svarbu žinoti baigiantis fiksuotos kainos planui.
„Pagrindinis patarimas, kurį galima duoti elektros vartotojams baigiantis fiksuotam elektros tiekimo planui – būti aktyviems, iš anksto pradėti domėtis tiekėjų pasiūlymais ir priimti sprendimą, kuris geriausiai atitiktų jūsų poreikius. Elektros rinka yra labai dinamiška, kainos dažnai keičiasi, todėl besidomintys gali pasinaudoti atsirandančiais patrauklesniais pasiūlymais ir užfiksuoti jiems priimtiną kainą naujam periodui“, – sako N. Mažeikienė.
Pasak „Ignitis“ atstovės, gyventojų turimų nepriklausomo tiekimo sutarčių kainos fiksavimo laikotarpis paprastai būna ribotas ir priklauso nuo to, kokį planą vartotojas buvo pasirinkęs. Bendrovė skaičiuoja, kad maždaug 85 proc. buitinių elektros vartotojų yra pasirinkę fiksuoto tarifo planus.
„Elektros tiekimo kainos fiksavimas yra patikimas būdas užsitikrinti stabilią ir nekintančią elektros kainą pasirinktą laikotarpį. Kainos fiksavimo laikotarpiu, tokiu atveju, gali keistis tik reguliuojamos kainos dalys ir valstybės mokesčiai. Taip apsaugoma nuo kainos augimo, vartotojui lengviau susiplanuoti savo išlaidas, o tiekėjas prisiima atsakomybę užtikrinti sutartą kainą visą sutartą laikotarpį“, – teigia N. Mažeikienė.
Anot ekspertės, pasitikrinti, iki kada galioja turimas elektros planas, vartotojai gali savo sutartyje su tiekėju ar prisijungę prie savitarnos. Tačiau, ji pastebi, kad istoriškai reikšminga dalis vartotojų sutartis sudarė metų pabaigoje, tad turi iki šių metų pabaigos galiojančius fiksuotos kainos planus.
„Antrojo elektros rinkos liberalizavimo etapo klientai, prieš maždaug pusantrų metų fiksavę elektros tiekimo kainą, šią žiemą vėl turės priimti sprendimą ir apsispręsti dėl elektros tiekimo plano. Reikšmingam skaičiui vartotojų, kurie fiksavo kainą 18 mėn. periodui, vėl teks pasirinkti naują planą arba likti su nauju perfiksuotos kainos pasiūlymu. Kadangi žiemą elektros kainos paprastai būna aukštesnės, prasminga įvertinti galimybes priimtiną kainą fiksuoti iš anksto ir tuomet ramiai laukti žiemos švenčių. Pavyzdžiui, „Ignitis“ siūlo galimybę jau šiandien užfiksuoti tarifą, kuris įsigaliotų su atidėjimu – nuo kitų metų pradžios“, – sako N. Mažeikienė.
„Ignitis“ primena, kad visi nepriklausomo tiekimo klientai, kurių pasirinktų planų galiojimas artėja prie pabaigos ir kurie nebus pasirinkę naujo plano, bus informuoti likus 30 d. iki baigiantis plano galiojimui. Kartu su priminimo laišku ateis ir kainos pasiūlymas, kuris bus artimiausias turėtam ir bus taikomas naujam analogiškam periodui, jei klientas nepakeis plano.
„Pavyzdžiui, jeigu klientas šiuo metu turi 18 mėn. laikotarpiui fiksuotą kainą, tai jam bus taikoma atitinkamo laikotarpio pasiūlymo pateikimo metu „Ignitis“ viešai skelbiama elektros energijos kaina. Todėl vartotojui verta būti aktyviu ir iš anksto įsivertinti, galbūt verta kainą užfiksuoti anksčiau arba rinktis kitą tinkamesnį ar kito kainos fiksavimo laikotarpio planą. Tam klientams patariame duoti išankstinį sutikimą, kad jiems būtų siunčiami specialūs „Ignitis“ planų pratęsimo pasiūlymai ir informacija apie naujus planus“, – sako N. Mažeikienė.
„Ignitis“ spalio 3 d. pateikė naują ir specialų 8 mėn. elektros tiekimo kainos fiksavimo pasiūlymą, kurį galima rinktis tik su atidėtu įsigaliojimu nuo 2024 m. sausio 1 dienos. Susipažinti su šiuo metu „Ignitis“ teikiamais pasiūlymais, sudaryti sutartį ar pakeisti planą galima „Ignitis“ savitarnos svetainėje.