Lietuviai liko prie suskilusios geldos: APVA kvietimas teikti paraiškas paramai gauti nuvils daugelį, vartotojai gali pasijausti apgauti

Nors Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) kvietimo teikti paraiškas paramai saulės elektrinėms gauti Lietuvos gyventojai laukė dar nuo pernai, šiandien, sausio 30 dieną, paskelbta galimybė nuvylė. Kompensacijos suma yra tik 8 milijonai eurų, kurie dar yra padalinti į keturis atskirus kvietimus.

Registruokitės „Temu“ platformoje ir gaukite 30% nuolaidą bei ‎100€ vertės kuponų rinkinį
Lietuviai liko prie suskilusios geldos: APVA kvietimas teikti paraiškas paramai gauti nuvils daugelį, vartotojai gali pasijausti apgauti

„Skaičiuojant, kad vienas gaminantis vartotojas statistiškai įsirengia apie 9 kW galios saulės elektrinę, paskelbtos paramos pakaks vos apie 2800 gyventojų. Per šešias pirmas valandas paskelbus kvietimą jau 75 proc. sumos kompensacijoms rezervuota“, – sako Deiminta Noreikienė, saulės energijos bendrovės „Saulės grąža“ direktorė. Anot jos, pažeidusi vartotojų teisėtus lūkesčius APVA turi užtikrinti, kad jie gaus paramą.

„Toks paramos dydis yra neproporcingai mažas. Jis neatitinka realaus poreikio. Pernai birželį paskelbus kvietimą teikti paraiškas kompensacijoms už nuosavas saulės elektrines APVA sulaukė daugiau nei 15 tūkst. paraiškų, o prašomos paramos suma siekė 40 mln. eurų. Šiemet paskelbtos kompensacijos suma – penkiskart mažesnė. Ji nepatenkins vartotojų, kurie sudarė preliminarias sutartis ar jau įsigijo saulės elektrines, poreikių“, – teigia D. Noreikienė.

Vartotojai – prie suskilusios geldos

Anot D. Noreikienės, didelė dalis patikėjusių Energetikos ministerijos pažadais, jog įsirengusieji saulės elektrines gaus paramą atėjus laikui, liko prie suskilusios geldos.

„Saulės elektrinės įsirengimas reikalauja investicijų. Daugeliui šalies gyventojų parama yra paskata pradėti vartoti tvarią elektros energiją. Pernai vasarą įvesti pokyčiai paragino žmones įsigyti saulės elektrines anksčiau nei APVA pakvietė teikti paraiškas. Natūralu, kad vartotojai turėjo lūkesčių. Tačiau kvietime numatyto paramos dydžio tikrai neužteks visiems norintiems, tą rodo pirmosios valandos paskelbus APVA paramą, kai daugiau nei 2 100 norinčiųjų pateikė paraiškas. Taip pažeidžiama Konstitucinio teismo suformuluota doktrina dėl teisėtų lūkesčių apsaugos, – sako D. Noreikienė. – Be to, kompensacijai skirta suma prieštarauja energetikos strategijoje iškeltiems tikslams skatinti vietinių ir atsinaujinančių energijos išteklių naudojimą, didinti atsinaujinančių energijos išteklių dalį Lietuvos vidaus energijos gamyboje.“

2023 m. liepą buvo paskelbti paraiškų dėl paramų saulės elektrinėms teikimo pokyčiai. Jie nurodė, kad nebūtina laukti kvietimo – galima įsigyti saulės elektrinę, o jau vėliau, kai APVA paskelbia kvietimą teikti paraiškas, kreiptis dėl kompensacijos ir atgauti dalį sumos – 323 eur/kW įsirengiant naują saulės elektrinę ar 243 eur/kW didinant jau turimos elektrinės galingumą.

Kaip užtikrinti negavusiems?

Nors paskelbtame kvietime nurodyta, kad gyventojai paraiškas gali teikti šešis mėnesius – net iki 2024 m. liepos 30 dienos, jau 75 proc. kompensacijoms skirtos sumos rezervuota, sako „Saulės grąžos“ direktorė. Todėl, pasak jos, APVA privalo užtikrinti galimybę gauti paramą visiems vartotojams, kurie nusprendė įsirengti ar jau įsirengė saulės elektrines po energetikos ministro Dainiaus Kreivio patvirtintų pokyčių dėl paraiškų paramai teikimo.

„Tam, kad būtų galima maksimaliai apginti Lietuvos gaminančių vartotojų teises galimi du keliai: skirti papildomą paramos sumą jau paskelbtame kvietime arba į rezervinį finansavimo sąrašą įtraukti visus saulės elektrinę įsirengti ketinančius vartotojus ir ieškoti finansavimo. Taip būtų užtikrinama, kad šie vartotojai ateityje, kaip jiems ir buvo žadėta, gaus paramą“, – variantus, kaip spręsti susidariusią situaciją akcentuoja D. Noreikienė.

Apie APVA kvietimus

Sausio 30 d. paskelbti 4 kvietimai: 1) Fizinių asmenų saulės elektrinių įsirengimas namų ūkiuose ir elektros vartojimas Sostinės regione (naujai įrengiama saulės elektrinė); 2) Fizinių asmenų saulės elektrinių įsirengimas namų ūkiuose ir elektros vartojimas Sostinės regione (didinantiems jau esamos elektrinės galią); 3) Fizinių asmenų saulės elektrinių įsirengimas namų ūkiuose ir elektros vartojimas Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione (naujai įrengiama saulės elektrinė); 4) Fizinių asmenų saulės elektrinių įsirengimas namų ūkiuose ir elektros vartojimas Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione (didinantiems jau esamos elektrinės galią).

Tai yra pranešimas spaudai, o jo turinys nebūtinai atitinka redakcijos nuomonę, požiūrį ar įsitikinimus. Už pranešimo turinį mūsų portalo administracija neatsako.

20 komentarų

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Hahaha

O pabandžius įsirengti elektrine, prie saulės baterijų, kad kauptum pats ir nesinaudotum ESO elektros tinklais, gi šitoje dunduku shalyje tampi kriminalų ir banditų dydziausiu, nes tada tavęs legaliai apmanulint nebėra valčių šiems vagiams :)

Hahaha

Kas iš tos paramos, jei ESO visvien isirengus visa įranga gale metu sukaupta energija nunulina, ir superka už 8 centus per kilowata. Tai gal jus kitur asilų pasijieskokit žmonės avinais laikydami, ir ESO niekur tos sukauptos energijos nesaugo kaip teigiama, o tiesiog pardavinėja kitiems už pilną kainą. Visa tai yra žmonių mulkinimas. Kam vapschie statytis šitoki brieda yra nesuprantamas dalykas.

Vilma

Kiaulių ūkis.ne kitaip.pasistatėm elektrinę tikėdamiesi paramos, o ryte paskelbus kvietimą sistema jau strigo neįmanoma buvo deklaruot.16h pinigų jau neliko. Va ir tikėk visom šitom ministerijų populistinėm kalbom kokie jie "faini"kaip "rūpinasi" savo žmonėm ir kaip "veikia" sistema.Cirkas nuvažiavo-tegyvuoja cirkas.

Marius

Apva siulo parama nuosavu namu apšiltinimui. Tai reikia but labai turtingu, kad padaryti daug darbu ir per labai trumpa laika ir tada gal duos, o gal ne.Statybininku sunku rast, o dar ,kad padaryti labai greit ir gerai tai nerealu. Bet apva gyvena kitame pasaulyje.

Andrius

Įsirengiau saulės elektrinę iki 2023-08-22 savo lėšomis. Tikėjausi gauti paramą. Iš APVA gavau žinutę, kad į 2024-01-30 kvietimą negaliu teikti paraiškos. Gali teikti, kas įsirengė po 2023-08-23. Tiems, kas įsirengė anksčiau gal būt Energetikos ministerija leis teikti paraiškas vėlesniame šių metų kvietime. Bet jau nebetikiu. Eilinis diskriminavimas. Nieko nebesitikiu iš APVA. Tiesiog ilgesnis atsiperkamumo terminas bus.

Benas

Tai jei neturi pinigų, tai lauki paramos. Jeigu turi, tai statai be paramos. Kas čia ką nuvylė? Nenori statyt be paramos, tai nestatyk. Atsiras kas norės. Saulės generacijos jau ir taip daug.

Net Juokas Ima

Dekokit energetikos ministrui,kuris daug Lietuvos žmonių ubagais nuvarys,pastate prie lovio verslininką ministrą,milijonierių jus visai jam neįdomus...

Tadas

Ką daryti tiems kurie pasiskolino pinigus saulės elektrinėms ir pažadėjom grąžinti per leletą mėnesių. Eiti pas energetikos ministrą - išmaldos?

. Tadas

Nejuokinkit, net ir turint rezervuotą paramos sumą reikia kartais pinigų laukti pusmetį. O čia net paramos neturint jau vartot pinigus kaip savus.

Darius

Kaip visą laik.Nuvilia žmones .Patys pasistatėm elektrinę ir nežinome ar gausine paramą.

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas