Dar praėjusiais metais atlikta „Eurobarometro“ apklausa parodė, kad net 45 proc. Europos Sąjungos piliečių neužsiima jokia aktyvia fizine veikla, o kas trečias pilietis fiziniam aktyvumui neskiria pakankamai dėmesio.
Didieji metų išpardavimai prasideda jau dabar – spauskite čia ir pasinaudokite MEGA ALIEXPRESS nuolaidomis!
Tokie skaičiai daro didelę įtaką ne tik dažnesniam ligų atsiradimui, bet ir pareikalauja didesnių sveikatos priežiūros išlaidų. Su kokiais sveikatos sutrikimais dažniausiai susiduria nesportuojantys? Ir kas šį pavasarį gali padėti išlikti aktyviems?
Viršsvoris – sveikatai pavojinga problema
Šiandien didžiąją dalį savo laiko praleidžiame sėdint darbuose, o kelionėms iš vieno taško į kitą vietoje dviračių ar ėjimo pėstute dažniausiai renkamės automobilius. Toks sėslus gyvenimo būdas ir fizinės veiklos nebuvimas gali išprovokuoti viršsvorio atsiradimą. Taip nutinka, nes žmogaus kūnas neturi progos išnaudoti su maistu gautos energijos, todėl jį organizmas kūne pradeda kaupti riebalų pavidalu. Svarbu tai, kad atsiradęs viršsvoris gali sukelti nemažai rimtų sveikatos problemų – širdies, virškinimo, miego, sąnarių, kepenų ar daugybę kitų ligų.
Kaip teigia Sveikatos ir socialinės rūpybos departamentas, suaugusieji, norėdami išvengti viršsvorio sukeliamų sveikatos problemų, turėtų kiekvieną savaitę 150 minučių užsiimti fizine veikla, kaip greitas vaikščiojimas ar važiavimas dviračiu. Žinoma, tiek laiko vieno aktyvaus užsiėmimo metu skirti gali ne kiekvienas, todėl galima ir kita alternatyva – sportuoti penkias dienas per savaitę po 30 minučių.
Išmanieji laikrodžiai padės būti aktyviems
Dažnai žmonės norėdami pradėti sportuoti ar aktyviau leisti laisvalaikį nėra tikri kokia sporto šaka ar veikla jiems būtų tinkamiausia. Kaip teigia „Huawei“ produktų mokymų vadovė Lietuvoje Urtė Eidžiūnaitė, tokiam tikslui šiandien gali pasitarnauti išmaniosios technologijos.
„Rinkoje randami išmanieji laikrodžiai dabar gali visapusiškai prisidėti prie aktyvaus laisvalaikio gerinimo. Pavyzdžiui, vartotojus jau spėjęs sudominti „Huawei Watch GT 4“ laikrodis gali pasiūlyti daugiau nei 100 sporto treniruočių režimų, kaip krepšinis, futbolas ar padelis. Kurdami laikrodžio funkcijas gamintojai pagalvojo ir apie tuos vartotojus, kuriems, galbūt, artimesni ir kiek kitokie aktyvaus laisvalaikio praleidimo būdai. Laikrodyje taip pat galima rasti sporto režimų skirtų ėjimui, bėgimui, važiavimui dviračiu ar plaukimui. Kadangi atėjus pavasariui vis daugiau laiko praleisime lauke, tokios išmanaus laikrodžio funkcijos gali padėti žmonėms ne tik mėgautis aktyviu laisvalaikiu gamtoje, bet ir padėti pagerinti sveikatą“, – sako U. Eidžiūnaitė.
Tačiau išmanusis laikrodis gali pasiūlyti ne tik platų spektrą sporto režimų. Jis gali tapti tikru asmeniniu treneriu ar pagalbininku aktyvaus laisvalaikio srityje.
„Pradėdami sportuoti žmonės dažnai susiduria su problema – nežino kaip teisingai atlikti vieną ar kitą pratimą, o konsultuotis su sporto treneriais ne visuomet turi galimybių. Išmaniajame laikrodyje randami iš anksto įrašyti sporto patarimai, padės lengviau ir efektyviau atlikti tam tikrus pratimus“, – laikrodžio funkcijas aptaria ekspertė.
Ar aktyvus laisvalaikis padeda apsisaugoti nuo širdies ligų?
Nagrinėjant fizinio aktyvumo nebuvimo pasekmes, svarbu paminėti ir tai, kad mažas fizinis aktyvumas taip pat siejamas su padidėjusiu kraujospūdžiu. Negydomas aukštas kraujospūdis gali padidinti ne tik širdies priepuolių ar insulto riziką, bet ir sukelti kitų rimtų sveikatos problemų.
Norint išlaikyti normalų kraujospūdį vertėtų nepamiršti reguliariai mankštintis. Aktyvus laisvalaikis ar sportas gali padėti sumažinti viršutinę ir apatinę kraujospūdžio ribas. Tačiau svarbu paminėti, kad pradėjus mankštintis, rezultatų iš kart tikėtis nereikėtų. Pilną sporto įtaką kraujospūdžio stabilizavimui galima pajausti po maždaug 1 – 3 mėnesių reguliaraus fizinio krūvio. Norint išlaikyti tinkamą kraujospūdį svarbu nepamiršti, kad mankšta turėtų tapti gyvenimo dalimi, bet ne dalyku, kuriuo užsiimate tik simptomams pablogėjus.
Susirūpinti aukštu kraujo spaudimu taip pat turėtų ypač tie žmonės, kurie, ne tik nesportuoja, bet ir, pavyzdžiui, dirbdami didelę dienos laiko dalį praleidžia sėdėdami. Norėdami išlaikyti normalų kraujospūdį, tokie žmonės turėtų kas valandą pasidaryti 5 – 10 minučių patraukas, per kurias galėtų atlikti bent keletą tempimo pratimų ar trumpai pasivaikščioti.