Dauguma šiuolaikinių prietaisų pasensta ne dėl nusidėvėjimo ar pažeidimų, o dėl programinės įrangos palaikymo trūkumo. Dar prieš kelerius metus buvo įprasta, kad operacinė sistema atnaujinama dvejus – trejus metus, tačiau „Google“ ir „Samsung“ tai keičia.
Tokio kelio ženklo dar būsite nematę – spauskite čia ir sužinokite, ką jis reiškia ir kur naudojamas
Kalifornijoje įsikūrusi „Google“ pirmoji oficialiai pratęsė savo flagmanų palaikymą 2023 metais, paskelbdama, kad „Pixel 8“ serijos telefonams septynerius metus iki 2030 metų spalio mėnesio bus garantuojamas „Android OS“ ir saugumo atnaujinimų palaikymas. Nustebino tai, kad „Google“ tą patį palaikymą pratęsė ir savo vidutinės klasės „Pixel 8a“, o tai reiškia, kad mūsų lūkesčiai technologijų milžinės atžvilgiu labai pasikeitė.
Bendrovė „Samsung“ pasekė jos pavyzdžiu ir paskelbė apie septynerius metus trunkančius operacinės sistemos ir saugumo atnaujinimus telefonams „S24“, „S24+“ ir „S24 Ultra“, o „Galaxy Z Flip 6“ ir „Fold 6“ gaus tokį patį palaikymą.
Naujausioje „Google“ „Pixel 9“ serijoje, kaip ir tikėtasi, taip pat siūlomi išplėsti operacinės sistemos ir saugumo atnaujinimai – net iki 2031 metų, tačiau tai nėra galutinis technologijų milžinės tikslas. Ji nori, kad daugiau išmaniųjų telefonų ir jų pirkėjų gautų naudos iš septynerius metus teikiamų atnaujinimų.
Kaip pabrėžiama pranešime, technologijų milžinė nori, kad kitiems gamintojams būtų lengviau pasiūlyti septynerių metų atnaujinimus savo įrenginiams, ir tai daro su „Longevity Google Requirements Freeze“ (LGRF).
Palyginimui, dar 2020 metais „Google“ pristatė GRF, kuris iš esmės padėjo pagrindus ilgesniam palaikymui, kuriuo džiaugiamės šiandien. Reikalavimų įšaldymas palengvino lustų gamintojams, tokiems kaip „Qualcomm“ ir „MediaTek“, palaikyti kelias OS iteracijas su vienu lustų rinkiniu. Taip buvo užtikrinta, kad lustų gamintojams nereikės atnaujinti gamintojo programinės įrangos bent trims „Android“ iteracijoms.
Ilgaamžiškumas „Google“ reikalavimų įšaldymas
LGRF iš esmės leidžia tą pačią mikroschemų rinkinio gamintojo programinę įrangą panaudoti septyniems „Android“ versijų atnaujinimams, o ne trims. Tai reiškia, kad įrenginys, pradedamas naudoti su „Android 15“, gali gauti atnaujinimus iki „Android 22“ (jei pavadinimų schema išliks nuosekli), nereikalaujant lusto pardavėjo didelių programinės įrangos įsipareigojimų.
Pagal programą pirmuosius trejus metus gamintojo programinė įranga išliks įšaldyta, nors po trejų metų gamintojai turės atnaujinti „Linux“ branduolį, kad gautų „Google“ sertifikatą, užtikrinantį savalaikius saugumo pataisymus. Neseniai paskelbtas „Qualcomm“ lustas „Snapdragon 8 Elite“ yra pirmasis lustų rinkinys pagal LRGF.
Nors programa turi akivaizdžių privalumų, pavyzdžiui, ilgesnį didesnio prietaisų pogrupio gyvavimo laiką, ji turi ir trūkumų bei apribojimų. Pavyzdžiui, vienas iš taikomų apribojimų yra tas, kad gamintojai negali tiekti prietaiso su „Android“ versija, kuri keturiais atnaujinimais lenkia lusto pirminio gamintojo programinę įrangą.
Pavyzdžiui, „Snapdragon 8 Elite“ tiekėjo programinė įranga, skirta „Android 15“, negali būti tiesiogiai naudojama įrenginyje, kuris pradedamas gaminti su „Android 19“. Taip siekiama, kad gamintojai nepateiktų į rinką įrenginių, kuriems būtų naudingi tik trys operacinės sistemos atnaujinimai.
Be to, kai kurioms funkcijoms vėliau gali prireikti tiekėjo programinės įrangos atnaujinimų, todėl tokia programinė įranga, įšaldyta tam tikroje komplektacijoje, negalėtų palaikyti minėtų naujų funkcijų.
„Google“ viešai nepasidalijo išsamia informacija apie LGRF. Teigiama, kad technologijų milžinė metų pradžioje surengė gamintojams skirtą renginį ir būtent iš jo sužinojome apie „Google“ ilgaamžiškumo reikalavimų įšaldymo planus.