Jeigu turite išmanųjį telefoną – šiuos dalykus privalu žinoti jau dabar: pasirūpinkite, kad jūsų įrenginio neužvaldyti virusai, viskas, ką jums reikėtų žinoti

Lina Snarskienė

2025-01-15, 10:55

0 komentarų

Apie išmaniuosius telefonus puolančius virusus kalbama ne taip dažnai, kaip apie kompiuterinius. Tiesą sakant, daugelis interneto vartotojų netgi ginčysis dėl jų egzistavimo. Tačiau realybė yra kiek kitokia, o kenkėjiškos programos yra labiau paplitusios telefonuose nei kompiuteriuose.

šie maisto produktai gali ženkliai prisidėti prie jūsų smegenų veiklos gerinimo, tačiau tai dar ne viskas. Skaitykite paspaudę čia.
Jeigu turite išmanųjį telefoną – šiuos dalykus privalu žinoti jau dabar: pasirūpinkite, kad jūsų įrenginio neužvaldyti virusai, viskas, ką jums reikėtų žinoti

Įsivaizduokite, kad parsisiunčiate programėlę, džiaugdamiesi tuo, ką ji žada, o vėliau sužinote, kad ji slapta išgauna jūsų duomenis, šnipinėja jus arba ištuština jūsų banko sąskaitą.

Šiandien aplikacijos yra vartai į mūsų asmeninį pasaulį, todėl didėjanti kenkėjiškų programėlių banga pagrindinėse platformose yra tai, ko niekas negali sau leisti ignoruoti. Skaitykite toliau ir rasite patarimų, kaip įveikti kenkėjiškas programėles ir užtikrinti savo technologijų saugumą. Pastebėkite pavojus, kol jie jūsų nesurado, nes tai gali tapti labai brangia pamoka.

Programėlės aprašymas

Aplikacijos, žadančios nepaprastas funkcijas, pavyzdžiui, kitų asmenų šnipinėjimą arba nemokamas aukščiausios kokybės paslaugas, dažnai yra sukčiai. Tokie teiginiai kaip „Neribotas nemokamas „Netflix“ iš karto yra raudona vėliava. Kenkėjiškų programėlių aprašymai dažnai būna neaiškūs arba prastai parašyti.

Autentiški kūrėjai visada pateikia profesionalius, nušlifuotus aprašymus. Nors saugumo sertifikatai suteikia teisėtumo, kai kurios kenkėjiškos programėlės šiuos ženklelius suklastoja. Jos gali apeiti kontrolę klastodamos saugumo antspaudus. Atlikite tyrimus internete ir patikrinkite sertifikatus.

Atsiliepimai ir įvertinimai

Kai kurios programėlės iš pradžių gali sulaukti teigiamų atsiliepimų, tačiau vėliau jos atnaujinamos ir į jas įtraukiami kenkėjiški moduliai. Visada atkreipkite dėmesį į apžvalgose esančius dėsningumus, pavyzdžiui, staigius penkių žvaigždučių įvertinimų šuolius arba pasikartojančius skundus.

Ištirkite, ar aplikacijos populiarumas neįprastas tam tikruose regionuose. Gali būti, kad ji dirbtinai reklamuojama arba tai sukčiai, pasinaudojantys vietiniais pažeidžiamumais tam tikrose vietovėse, kuriose naudotojai gali būti mažiau atsargūs ar informuoti.

Programėlės dydis

Palyginkite aplikacijos dydį su panašiomis jos kategorijos programėlėmis. Itin didelės arba mažos programėlės gali būti įtartinos.

Atsisiuntimų skaičius

Didelis atsisiuntimų skaičius ne visada garantuoja saugumą. Kenkėjiškos programėlės gali dirbtinai padidinti šiuos skaičius. Ir atvirkščiai, susirūpinimą turėtų kelti ir labai mažai atsisiuntimų turinčios aplikacijos. Prieš priimdami sprendimą, suderinkite atsisiuntimų skaičių su naudotojų atsiliepimais.

Oficiali svetainė, palaikymas, socialinė žiniasklaida

Patikrinkite, ar programėlė turi nuorodą į oficialią svetainę arba ar joje teikiama patikima klientų aptarnavimo paslauga. Be to, ištirkite, ar aplikacija aktyviai ir teisėtai veikia socialinėje žiniasklaidoje.

Klonuotos programėlės

Palyginkite ją su panašiomis parduotuvėje esančiomis programėlėmis, kad sužinotumėte, ar ji nėra populiarios, gerai žinomos aplikacijos klonas arba netikra versija. Neretai kenkėjiškos programėlės naudoja panašius pavadinimus ir piktogramas, imituodamos patikimas.

Netgi netikros „Instagram“ ir „Facebook Messenger“ versijos kartais patenka į „iOS App Store“ ir „Google Play“. Kad išvengtumėte padirbtų programėlių, visada dukart patikrinkite kūrėjo pavadinimą ir informaciją apie aplikaciją.

Išnagrinėkite kūrėjo biografiją

Legitimūs kūrėjai visada turi atsekamą istoriją. Patikrinkite kūrėjo vardą, reputaciją, kitas programėles ir atsiliepimus, kad patikrintumėte patikimumą. Paieškokite interneto forumuose diskusijų apie konkretų kūrėją.

Nereikalingi leidimai

Būkite atsargūs, jei programėlės prašo leidimų, kurie neatitinka jų paskirties. Visada klauskite, kodėl paprastajai programėlei reikia prieigos prie jautrių funkcijų, pavyzdžiui, kontaktų, kameros ar vietos nustatymo.

Stebėkite elgesį po įdiegimo

Atsisiuntę programėlę stebėkite, ar ji nesielgia neįprastai. Būkite atsargūs dėl aplikacijų, kurios dažnai sutrinka. Programėlės, dėl kurių pernelyg išsikrauna akumuliatorius, perkaista ar naudojama daug duomenų, gali būti paleidusios kenksmingus procesus, pavyzdžiui, slapta kasa kriptovaliutą.

Venkite programėlių, kurios reklamuojamos agresyviais arba klaidinančiais skelbimais

Aplikacijos, reklamuojamos per blyksinčius iškylančiuosius langus arba įkyrias reklamas trečiųjų šalių platformose, dažnai turi kenkėjiškų ketinimų. Laikykitės nuostatos, kad programėles atsisiunčiate tiesiai iš patikimų parduotuvių, o ne spauskite ant reklamų.

Trečiųjų šalių programėlės

Dažnai nepastebimas, bet labai svarbus dalykas – diegti programėles ne iš oficialių parduotuvių yra labai rizikinga. Daugelis žmonių tai ignoruoja dėl tokių priežasčių, kaip prieiga prie riboto naudojimo programėlių, vengimas mokėti už papildomas funkcijas arba viliojimas unikaliomis funkcijomis, kurių nėra oficialiose parduotuvėse. Tačiau labai svarbu laikytis oficialių šaltinių, nes jie tikrina programėles, ar jose nėra kenkėjiško kodo, ir užtikrina saugesnę patirtį.

„Play Protect"

Šiuolaikiniuose „Android“ įrenginiuose yra įdiegta „Google Play Protect“ apsauga nuo kenksmingų programėlių. Įsitikinkite, kad ji įjungta „Play Store“ nustatymuose, kad apsauga būtų automatinė.

Programėlių atnaujinimai

Patikrinkite, ar aplikacija buvo neseniai atnaujinta, ar ji reguliariai atnaujinama ir ar turi nuoseklią atnaujinimų istoriją. Venkite programėlių, kurios ilgą laiką neturi atnaujinimų, ir patikrinkite, ar pagrįsta jų paskelbimo data.

Programėlės privatumas

Tai vargina ir iš tikrųjų niekas to nedaro, bet vis tiek turiu pabrėžti, kaip svarbu prieš parsisiunčiant perskaityti programėlės privatumo politiką. Įsitikinkite, kad privatumo politikoje aiškiai nurodyta, kaip bus tvarkomi jūsų duomenys.

Didelio spaudimo programėlių skelbimų taktika

Supraskite, kaip programėlė generuoja pajamas. Pernelyg gausūs skelbimai programėlėje arba didelio spaudimo pirkti taktika gali rodyti kenkėjiškus ketinimus, pavyzdžiui, priversti jus netyčia pirkti. Programėlės ar telefono naudojimo pertraukimas iššokančiais langais arba spaudimas atlikti mokėjimus rodo, kad bandoma nesąžiningai gauti pajamų.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas