Netrukus įsigalios pakeitimai, kurie kelia daugybę problemų automobilių gamintojams: sužinokite, ką čia sugalvojo Europos Sąjunga ir ką tokie sprendimai keičia

Lina Snarskienė

2024-12-19, 10:55

0 komentarų

Europos Sąjunga nuo sausio 1 dienos sugriežtina automobilių išmetamų teršalų taisykles, nes tai yra platesnių tikslų, kuriais siekiama iki 2050 metų užtikrinti regiono neutralumą klimato atžvilgiu, dalis. Taigi, kokie yra ES CO2 tikslai?

Spauskite čia ir gaukite 100 eurų kuponų rinkinį ir pasinaudokite milžiniškomis TEMU nuolaidomis jau dabar
Netrukus įsigalios pakeitimai, kurie kelia daugybę problemų automobilių gamintojams: sužinokite, ką čia sugalvojo Europos Sąjunga ir ką tokie sprendimai keičia

Nuo 2025 metų sausio 1 dienos kiekvieno parduoto naujo automobilio vidutinis anglies dioksido išmetimo kiekis kilometrui neturi viršyti 93,6 g. Tai 19 proc. mažesnis tikslas nei šiemet, teigia konsultacijų bendrovė, kuri teigia, kad 2024 metais tikslai atitiktų 116 g/km pagal naująją išmetamųjų teršalų matavimo sistemą.

Kiekvienam automobilių gamintojui, remiantis ES taisyklėmis, pagal kurias atsižvelgiama į vidutinę naujų automobilių masę, bus nustatyti konkretūs tikslai. Prabangių automobilių gamintojams, arba mažos apimties automobilių gamintojams, nustatyti atskiri tikslai.

Kokios numatomos baudos automobilių gamintojams, viršijantiems išmetamo CO2 kiekį?

Automobilių gamintojai bus baudžiami 95 eurų bauda už kiekvieną g/km viršijantį konkretų tikslą, taikomą kiekvienam registruotam naujam automobiliui. Luca de Meo, „Renault“ generalinis direktorius ir Europos pramonės lobistinės organizacijos ACEA vadovas, teigė, kad kitais metais visai pramonei gali tekti sumokėti apie 15 mlrd. eurų baudų.

Praėjusį mėnesį naujasis „Stellantis Europe“ vadovas Jeanas – Philippe'as Imparato teigė, kad jei nesugebės laikytis reikalavimų, kompanijai gresia iki 3 mlrd. baudos. Tačiau analitikai mano, kad „Stellantis“, BMW ir „Renault“ yra geresnėje padėtyje nei „Ford“, „Mercedes“ ir „Volkswagen Group“, kurioms reikia užpildyti dideles CO2 spragas.

Brokerių bendrovės duomenimis, galimos baudos už reikalavimų nesilaikymą vien VW 2025 metais gali siekti nuo 1,5 mlrd. iki 4,7 mlrd. eurų, priklausomai nuo sutaupytų CO2 kiekių.

Ką gali padaryti automobilių gamintojai, kad išvengtų galimų ES CO2 baudų?

Bendrovės, kurių elektromobilių pardavimai yra mažesni, gali sujungti savo išmetamųjų teršalų kiekį su sektoriaus lyderiais, pirkdamos iš kitų automobilių gamintojų išmetamųjų teršalų kreditus, kad sumažintų savo bendrą vidurkį.

Kaip sakė „Suzuki“ atstovė spaudai, kompanija pasirašė susitarimą su „Volvo“. Šių metų pradžioje „Ford“ pranešė, kad įsigijo 3,8 mlrd. dolerių kreditų, skirtų naudoti Šiaurės Amerikoje ir Europoje.

Tikimasi, kad daugelis jų taip pat siūlys nuolaidas savo elektra varomiems automobiliams, kad padidintų pardavimus. Jos taip pat gali padidinti savo benzininių automobilių kainas, kad elektromobiliai atrodytų santykinai patrauklesni ir sumažintų savo portfelio blogų veikėjų CO2 srityje pardavimus.

Kam naudingos naujosios ES CO2 taisyklės?

„Volvo“ yra viena iš labiausiai pažengusių į priekį mažinant bendrą išmetamųjų teršalų kiekį, nes didelę jos produkcijos dalį sudaro elektromobiliai ir iš tinklo įkraunami hibridiniai automobiliai. Tikėtina, kad „Tesla“ ir Kinijos bendrovės, tokios kaip BYD, taip pat galės parduoti išmetamųjų teršalų kreditus prasčiau veikiančioms bendrovėms. Rugsėjį analitikai apskaičiavo, kad, remiantis tikėtina pasiūla ir paklausa, kreditai galėtų kainuoti apie 20 eurų už viršytą CO2 gramą.

Ar gali būti atidėti arba pakeisti ES CO2 tikslai?

Vokietijos ekonomikos ministras Robertas Habeckas paragino laikytis lankstesnio požiūrio į tikslus, pavyzdžiui, leisti automobilių gamintojams kompensuoti galimas baudas 2025 metais, jei jie viršys 2026 ir 2027 metų kvotas. Rugsėjo pabaigoje jis pasiūlė paankstinti išmetamųjų teršalų mažinimo tikslų peržiūrą iš 2026 metų į 2025 metus.

ACEA pirmininkas Luca de Meo lapkričio mėnesį sakė, kad tikisi, jog baudos galėtų būti skaičiuojamos penkerių metų laikotarpiu iki 2030 metų, kai numatoma dar labiau sugriežtinti išmetamųjų teršalų taisykles. Austrija, Bulgarija, Čekija, Italija, Rumunija, Slovakija ir Čekija prašo Komisijos 2026 metais numatytą ES pereinamojo laikotarpio automobilių sektoriuje reglamento peržiūrą perkelti į kitus metus.

Valstybės taip pat nori, kad Komisija sumažintų baudas reikalavimų nesilaikančioms bendrovėms.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas