Europai siekiant sumažinti gamtinių dujų vartojimą, pastebimi ryškūs pokyčiai nekilnojamojo turto sektoriuje, ypač statant A++/A+++ energinės klasės namus, kuriuose atsisakoma, pavyzdžiui, tradicinių dujinių katilų. Tačiau tiems namų ūkiams, kuriuose alternatyvos gamtinėms dujoms nėra, išlieka klausimas: kaip efektyviai modernizuoti esamas dujų sistemas ir įrenginius, kad jie būtų tvaresni bei padėtų sutaupyti?
Dėl savo įsitikinimų linkę permokėti
Bendrovės „Jaukurai“ šildymo ir oro kondicionavimo produktų grupės vadovas Edgaras Česiūnas pastebi, kad namų savininkai paprastai siekia atnaujinti dujinius katilus renovacijos metu arba jiems sugedus. Nors pagrindinis vartotojų noras yra, kad nauja įranga būtų ekonomiška ir dujas naudotų taupiai, specialistas atkreipia dėmesį į skirtingus kartų apsipirkinėjimo įpročius.
„Vyresnės kartos klientai vis dar dažnai ieško plačiai žinomų prekės ženklų gaminių. Taip pat atkreipia dėmesį, kurioje šalyje yra įsikūrusi kompanija. Tokie klientai linkę permokėti už produktą dėl savo įsitikinimų, nes renkantis katilą pagal šiuos kriterijus, dažnu atveju tinkamo kainos ir kokybės santykio surasti nepavyksta. Tuo tarpu jaunesnės kartos klientams šie dalykai nėra svarbūs. Dažnu atveju jie ne tik įsigyja įrangą pigiau, bet ir jos tarnavimas bei eksploatacinės savybės yra geresnės“, – pasakoja E. Česiūnas.
„Ignitis grupės“ energetinio efektyvumo programos vadovė Asta Vaitulevičė pažymi, kad atnaujintoje Europos Sąjungos (ES) energetinio efektyvumo direktyvoje numatyta iki 2030 m. užtikrinti energijos vartojimo mažinimą 11,7 proc., lyginant su 2020 m. Tai reiškia, kad reikia mažinti energijos suvartojimą visuose sektoriuose, įskaitant gyvenamųjų namų šildymą, kuriam dažnai naudojamos gamtinės dujos. Todėl perėjimas prie efektyvesnių dujinių prietaisų yra itin svarbus, nes jis ne tik sumažina energijos suvartojimą, sąskaitas už dujas, bet ir į aplinką išmetamo CO2 kiekį.
Kaip teisingai atsinaujinti?
Nors dabar rinkoje daugiausiai siūlomi kondensaciniai dujiniai katilai, kurie yra ekonomiškesni už senesnius atmosferinius modelius, E. Česiūnas pabrėžia, kad norint sutaupyti, ne visada pakanka tik pakeisti seną įrenginį. Siekiant visapusiškai pasinaudoti naujo katilo kondensacinėmis savybėmis ir sumažinti dujų sąnaudas, reikia atsižvelgti į visą šildymo sistemą.
„Jei klientas keičia dujinį katilą, tačiau nerenovuoja visos sistemos, tam tikrais atvejais įrenginys pilnai neišnaudos savo kondensacinių savybių ir nepadės sutaupyti dujų sąnaudų. Jei kalbame apie seną sistemą, tai beveik visada namas bus šildomas radiatoriais. Tuomet gali tekti keisti ne tik juos, bet ir visą vamzdyną. Svarbu pažymėti, kad jei šildymo sistema bus tinkama, bet kuris katilas gali būti ekonomiškas. Kiekviena situacija yra unikali, todėl labai svarbu, kad prieš renovaciją specialistas vietoje įvertintų konkrečius kliento poreikius ir padėtų priimti geriausią sprendimą“, – sako E. Česiūnas.
Ekspertė A. Vaitulevičė taip pat priduria, kad norint padidinti naujų dujinių katilų efektyvumą ir ilgaamžiškumą, reikia nepamiršti reguliariai juos prižiūrėti.
„Pavyzdžiui, kasmetinė katilo ir susijusių komponentų apžiūra bei valymas užtikrina optimalų veikimą ir padeda išvengti brangiai kainuojančio remonto. Taip pat reguliuojant katilo nustatymus pagal sezoninius poreikius, galima gerokai sumažinti dujų suvartojimą, o įdiegus išmaniuosius termostatus ir valdiklius – galima tiksliau valdyti temperatūrą ir dar labiau padidinti energijos vartojimo efektyvumą“, – patarimais dalinasi A. Vaitulevičė.
Kokie pokyčiai pastebimi tarp vartotojų?
Technologinė pažanga ir griežtesni reikalavimai gyvenamųjų namų statybai skatina pereiti nuo tradicinių dujinių katilų prie tvaresnių bei ekologiškesnių šildymo sprendimų.
„Oro-vandens šilumos siurbliai tampa vis populiaresni, ypač naujos statybos namuose, kur jie naudojami kaip pagrindinis šilumos šaltinis. Palyginus su įprastais elektriniais katilais, šilumos siurbliai yra 3-4 kartus ekonomiškesni, todėl šiandien jie yra populiariausias pasirinkimas rinkoje. Be to, perėjimą prie elektrinių šildymo sistemų taip pat skatina vis platesnis saulės elektrinių diegimas“, – apie naujas tendencijas pasakoja „Jaukurai“ specialistas E. Česiūnas.
Pasak „Ignitis grupės“ energetinio efektyvumo programos vadovės A. Vaitulevičės, elektrinės šildymo sistemos, veikdamos kartu su atsinaujinančiais energijos šaltiniais, pavyzdžiui, saulės kolektoriais, gali gerokai sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas. Galiausiai, jas galima efektyviau valdyti ir integruoti į išmaniųjų namų sistemas, o tai leidžia ilgainiui dar labiau sumažinti savo išlaidas.