Pasauliui vis labiau žengiant į skaitmeninę erdvę, susiduriant su ekonominiais ir geopolitiniais sunkumais, dažniau keliamas grynųjų pinigų ateities klausimas. Prognozės, kaip jis bus išspręstas – įvairios, tačiau vis daugiau žmonių už prekes ar paslaugas moka telefonu.
Benzinui ir dyzelinui – NE, spauskite čia ir sužinokite, koks neįtikėtinas mitas yra galutinai paneigtas
Portalui „Merchant Machine“ atlikus tyrimą paaiškėjo, kad Norvegijoje žmonės atsiskaitydami už paslaugas mažiausiai naudoja grynuosius pinigus. Norvegijos centrinio banko duomenimis, norvegai monetomis ir banknotais atlieka tik 3 proc. finansinių operacijų.
Nepaisant to, šiais metais Norvegijos Vyriausybė pateikė siūlymą, kuriuo siekiama užtikrinti, kad vartotojai turėtų galimybę už paslaugas atsiskaityti ir grynaisiais pinigais. Po Norvegijos rikiuojasi Suomija, Švedija, Danija, Šveicarija ir Jungtinė Karalystė. Įdomus faktas, kad 2022 metais Jungtinėje Karalystėje pirmą kartą per 10 metų buvo išaugęs grynųjų pinigų naudojimas.
Manoma, jog tai lėmė pablogėjusi gyventojų ekonominė padėtis. Tuomet padidėjus pragyvenimo išlaidoms grynieji pinigai kai kuriems žmonėms tapo efektinga priemone kasdienėms išlaidoms sekti ir finansams valdyti.
Kaip rodo „Merchant Machine“ surinkta statistika, daugiausiai grynųjų pinigų naudojama tokiose Europos šalyse kaip Bulgarija, Rumunija, Graikija, Ukraina, Portugalija, Čekija.
Ekspertai mato tris galimus scenarijus
Pirmuoju atveju manoma, kad pasaulis bus itin skaitmenizuotas, o grynieji pinigai beveik išnyks. Prognozuojama, kad ateityje gali būti vos keli bankų skyriai ir bankomatai, grynųjų pinigų nebus įmanoma išsiimti prekybos vietose, nes žmonės atsiskaitydami už prekes beveik nebenaudos monetų ir banknotų.
Antruoju atveju iš dalies bus sugrįžta prie grynųjų pinigų naudojimo. Manoma, kad pasaulis vis dažniau susidurs su tiekimo grandinės trukdžiais. Dėl to verslai prekybai mieliau rinksis vietinę, o ne globalią rinką. Vyraus pasiruošimo nelaimėms ir krizėms nuotaikos, o tokiu metu atsiskaityti grynaisiais pinigais yra greita ir paprasta. Pagal šį scenarijų grynųjų pinigų naudojimas iš pradžių mažės, tačiau 2030-aisiais stabilizuosis.
Trečiuoju atveju vyraus aplinka, kurioje, ar žmonės naudoja grynuosius pinigus, labai priklauso nuo jų požiūrio. Mažmeninės prekybos sektoriuje klientai bus skatinami atsiskaityti negrynaisiais pinigais. Dėl to palaipsniui atsiskaitymas grynaisiais mažės.
Bundesbanko atstovų teigimu, pagal visus tris scenarijus grynųjų pinigų naudojimas per ateinančius 15–20 metų sumažės.
Mokėti telefonu – bene taip pat įprasta
Už prekes ir paslaugas mokėti telefonu – bene taip pat įprasta, kaip naudotis grynaisiais ar mokėjimo kortele. Be to, tai yra kur kas patogesnis atsiskaitymo būdas – tam, kad galėtumėt įsigyti norimą daiktą ar paslaugą, jums pakanka su savimi turėti tik mobilųjį telefoną ar kitą išmanųjį įrenginį.
Skaitmeninės piniginės tampa vis populiaresnės. Tiems kas nežino, kas tai yra - tai jūsų mokėjimo kortelė jūsų išmaniajame telefone ar kitame išmaniajame įrenginyje. Populiariausias įrenginys, su kuriuo mokėjimo kortelės yra susiejamos, yra mobilusis telefonas, tačiau neatsilieka ir išmanieji laikrodžiai ar planšetiniai kompiuteriai.
Kokie yra skaitmeninių piniginių privalumai?
- saugumas: atsiskaitant jūsų duomenys – kortelės numeris, sąskaitos likutis ir pan. – yra šifruojami, tad nei skaitmeninės piniginės kūrėjas („Apple“, „Google“ ir kt.), nei pardavėjas jūsų duomenų nematys ir negalės perskaityti
- patogumas: jums nereikės su savimi nešiotis tradicinės piniginės, mokėjimo kortelės ar grynųjų pinigų, pakaks su savimi pasiimti telefoną – daiktą, kurį namuose pamiršta retas
- greitis: atsiskaitymas trunka kelias sekundes – jums tereiks įsitikinti, kad jūsų banko sąskaitoje yra pakankamai pinigų ir, jei reikia, pakoreguoti kortelės atsiskaitymo limitą
Verta žinoti ir tai, jog telefonu galima atsiskaityti tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Tam tereikia, kad parduotuvėje būtų įrengti bekontakčiai mokėjimo kortelių skaitytuvai. Baiminantiems dėl saugumo – reikėtų žinoti, jog saugumo sumetimais kartais, taip pat visada atsiskaitant telefonu už daugiau nei 50 eurų, būsite paprašyti telefone įvesti PIN kodą ar kitaip patvirtinti mokėjimą.