Nepaisant to, kad programa reikalavo vidinės energijos ir stiprybės, rezultatai puikūs: šimtai naudingų susitikimų ir tūkstančiai kontaktų, galinčių padėti atverti duris į tarptautines rinkas.
„Startuoliai kuria globalią vertę Lietuvai – veikdami tarptautinėse rinkose, jie stiprina mūsų šalies ekonomiką ir prisideda prie aukštos pridėtinės vertės kūrimo. Siekdami skatinti tarptautiškumą, inicijavome „Plug and Play“ akceleravimo programą, kurios dalyviai turėjo unikalią galimybę ne tik mokytis iš pasaulinio lygio ekspertų, bet ir vykti į Silicio slėnį, JAV.
Kelionės metu startuoliai užmezgė vertingus ryšius, gilino verslo plėtros įgūdžius.“ – teigia „Startup Lithuania“ vadovė Karolina Urbonaitė.
„Biohifas“ mokosi svajoti drąsiai
Inovacijas maisto srityje kuriantis startuolis „Biohifas“ patirtį „Plug and Play“ programoje ir GOAL stažuotę Silicio slėnyje vertina kaip dar vieną žingsnį tarptautinio verslo link. „Biohifas“ kuria alternatyvius baltymus ir naudoja grybienos fermentaciją tam, kad kokybiškais produktais paverstų maisto atliekas. Po šios kelionės bendrovės pasiekimai jau sulaukė dėmesio už Atlanto.
„Startup Lithuania“ ir „Plug and Play“ akceleratorius Lietuvoje ir kelionė į JAV padėjo padėjo užtvirtinti mūsų strateginę kryptį ir planus. Komanda jau žino savo tikslą ir kaip veikti tarptautinėje rinkoje, taigi, kai išvystysime pilotinį prototipą, jau žinosime, kur kreiptis ir su kuo bendrauti JAV“, – sako Tomas Byčkovas, „Biohifas“ vadovas. Pasak jo, programos metu bendrovė užmezgė ryšius su partneriais, kurių technologiją pritaikė savo laboratorijoje, taip pat gavo naudingų patarimų ir investuotojų kontaktų.
Silicio slėnis – ambicijų vieta, o tai, pasak vadovo, ir buvo vienas iš didžiausių iššūkių komandai. „Reikėjo mokytis svajoti drąsiai („dream big“, angl.). Atvykę iš Lietuvos susidūrėme su kultūriniais skirtumais, tačiau supratome, kad didelės ambicijos yra neatsiejama verslo, siekiančio sėkmės, dalis“, – pasakoja T. Byčkovas.
Dalyvavimas programoje leido „Biohifas“ komandai pajusti, kas yra pasaulinių inovacijų atmosfera, be to, suteikė pozityvumo, palaikymo ir įkvėpimo. T. Byčkovo teigimu, žinia, kad gali kurti ir vystytis šalia tokių įmonių kaip „Anheuser-Busch“, „Asahi“ ir „Cargill“, suteikia postūmį galvoti apie tarptautines galimybes. „Kitiems Lietuvos startuoliams patarčiau drąsiai dalyvauti tokiuose projektuose – tai ne tik praktinė nauda, bet ir neįkainojama patirtis“, – apibendrina T. Byčkovas.
„AQ22“ koncentruosis į globalią viziją
„AQ22“ įmonės vadovė Kotryna Kurt pritaria minčiai, kad patirties Silicio slėnyje įkainoti neįmanoma – ji yra tarsi startuolio kovos krikštas tarptautiniu mastu. Dirbtiniu intelektu (DI) grindžiamą analitikos platformą kurianti bendrovė turėjo galimybę su JAV ir Europos mentoriais, pasiruošti GOAL programai ir tuo pačiu metu gilino kompetenciją finansų technologijų srityje.
„Vizitas JAV Silicio slėnyje iš esmės pakeitė komandos požiūrį į startuolio tikslus ir viziją, kad galime kurti globalią korporaciją, o ne vieno sprendimo įmonę“, – įspūdžiais dalijasi K. Kurt. Anot jos, stažuotė truko 6 savaites, programa buvo įtempta, kasdien vyko po 1 – 2 susitikimus, vyko virš 100 nuotolinių susitikimų, surinkta apie 600 naujų kontaktų.
„Tai buvo puiki investuotojų paieškos treniruotė – skambučiai ir pokalbiai padėjo suprasti mūsų stipriąsias puses ir galimybes,“ – teigia K. Kurt. Kitų metų pradžioje „AQ22“ planuoja aktyviai ieškoti investicijų, kurios padės įgyvendinti ambicingus augimo planus.
Nepaisant sėkmės, gyvenimas JAV nebuvo lengvas. „Didžiausias iššūkis buvo psichologinis – nuolat jautiesi, kad visi aplink dirba greičiau, efektyviau ir geriau“, – prisimena Kotryna. Ji pabrėžia, kad dalyvavimas tokiose programose reikalauja vidinės energijos ir stiprybės. Pasak K. Kurt, Silicio slėnis nėra skirtas silpniems – tai vieta, kur reikia būti pasiruošusiam dirbti dieną ir naktį, nebijoti iššūkių ir tikėti savo vizija.
Startuolių ekosistema auga
„Startup Lithuania“ vadovė pastebi, kad startuoliai, kurie dalyvauja akceleravimo programose, tokiose kaip „Plug and Play“ ar GOAL, paprastai įgyja naują pagreitį ir motyvacijos tobulinti savo pradinę idėją.
„Mūsų startuolių ekosistema bręsta, tačiau yra vis dar jauna, todėl reikia perimti ne tik technologijas, bet ir mąstymą, kultūrą ir ambicijas. Jau pradiniuose akceleravimo etapuose startuoliai gauna pasaulinių ekspertų mentorystę, dalyvauja idėjų pristatymo kūrybinėse dirbtuvėse bei pristato savo idėjas potencialiems investuotojams, ir tai tampa postūmiu tobulėti toliau“, – teigia K. Urbonaitė.
GOAL programa yra „Inovacijų agentūros“ „Startup Lithuania“ padalinio ir „Plug and Play“ įgyvendinamos tarptautinės akceleravimo programos dalis. Iš viso iki 2026 metų kovo planuojama Lietuvoje įgyvendinti net penkis startuolių akceleravimuo ciklus. Daliai geriausių dalyvių atiteks galimybė vykti į į JAV Silicio slėnį pagal GOAL programą. Antrame akceleravimo cikle kelionei į JAV jau atrinkti 3 startuoliai – „Greet“, „Elnora AI“ ir „Hoperfy“, kurie savo kelionę planuoja 2025 m. pirmąjį pusmetį. .