Ekspertų teigimu, šiuo metu viena pagrindinių Lietuvos problemų rūkymo prevencijos srityje – augantys nepilnamečių, rūkančių elektronines cigaretes, skaičiai.
Paskutinė proga pasinaudoti milžiniškomis „Aliexpress“ nuolaidomis – spauskite čia ir apsipirkite jau dabar
Nemažesnė blogybė ir ta, kad ugdymo įstaigos neturi svarių, efektyvių ir veiksmingų priemonių, kurios suteiktų įrankius, leidžiančius atpažinti elektroninių cigarečių naudojimo atvejus ir atgrasyti nuo rūkymo. Kaip tai spręsti?
Ilgiau nei dešimtmetį viešą interesą ginanti ekspertinė organizacija „European Life Science & Knowledge Institute“ (ELSKI) ėmėsi iniciatyvos, siekdama keisti susidariusią situaciją. Apie tai pasakoja organizacijos atstovas, gyvybės mokslų teisės ekspertas Andrej Rudanov.
„Identifikavome, kad ugdymo įstaigų administracijos darbuotojams ir mokytojams trūksta žinių bei įgūdžių, kaip atpažinti elektroninių cigarečių naudojimą jų įstaigoje, taip pat priemonių, leidžiančių užkirsti kelią mokiniams naudotis elektroninėmis cigaretėmis ugdymo įstaigose bei tokių, kurios leistų taikyti pagrįstas, motyvuotas ir efektyvias poveikio priemones, atgrasančias nuo elektroninių cigarečių naudojimo. Atsižvelgę į šią situaciją, 2023 m. Klaipėdos miesto savivaldybėje inicijavome projektą „Klaipėdos miesto ugdymo įstaigų teisinių ir organizacinių gebėjimų stiprinimas, įgyvendinant mokinių rūkymo prevenciją“, – pasakoja A. Rudanov.
Jis tęsia, kad per projekto įgyvendinimo laikotarpį, „European Life Science & Knowledge Institute“ (ELSKI):
- parengė teisinių ir organizacinių veiksmų metodiką, kuri leistų ugdymo įstaigoms sustiprinti savo gebėjimus, kovojant su rūkymu įstaigos viduje;
- parengė pavyzdinių dokumentų (taisyklių, tvarkų, pranešimų, įspėjimų formų ir pan.) rinkinį, kurį savo veikloje galėtų naudoti ugdymo įstaigos;
- sukūrė video paskaitų ciklą, skirtą ugdymo įstaigų administracijai, mokytojams, vyresniųjų klasių mokiniams ir jų tėvams;
- įvykdė nuotolinius mokymus Klaipėdos miesto ugdymo įstaigų administracijoms, mokytojams, vyresnių klasių mokiniams ir jų tėvams.
Gyvybės mokslų teisės eksperto teigimu, įgyvendinus minėtą projektą, „European Life Science & Knowledge Institute“ (ELSKI) identifikavo didelį poreikį tolimesniam darbui tęstinio projekto pagrindu – „Klaipėdos miesto ugdymo įstaigų teisinių ir organizacinių priemonių, taikomų rūkymo prevencijai, stebėsena ir praktinio diegimo užtikrinimas“.
„Siekiant, kad pirminio projekto rezultatai būtų efektyviai naudojami Klaipėdos ugdymo įstaigų kasdieniame praktiniame darbe, inicijavome tęstinį projektą, kurio tikslas – užtikrinti, jog Klaipėdos miesto ugdymo įstaigos praktiškai pritaikytų ir aktyviai naudotų teisinių ir organizacinių veiksmų metodiką bei pavyzdinius dokumentus (taisykles, tvarkas, pranešimus ir kt.), kuriuos perdavėme įstaigoms tolimesniam diegimui ir naudojimui savo veikloje, šiais veiksmais užtikrinant mokinių rūkymo prevenciją“, – sako A. Rudanov.
Gyvybės mokslų teisės ekspertas tęsia, kad vykdant šį projektą yra atliekamas vertinimas:
- kaip Klaipėdos miesto ugdymo įstaigos taiko parengtą teisinių ir organizacinių veiksmų metodiką, kuri leidžia ugdymo įstaigoms sustiprinti savo gebėjimus, kovojant su rūkymu ugdymo įstaigoje;
- kaip Klaipėdos miesto ugdymo įstaigos taiko ir naudoja pavyzdinius dokumentus (taisykles, tvarkas, pranešimus ir kt.), kurie buvo perduoti diegimui ir naudojimui;
- su kokiais praktinio taikymo iššūkiais ar besiformuojančiomis problemomis susiduria Klaipėdos miesto ugdymo įstaigos.
Surinkę duomenis, „European Life Science & Knowledge Institute“ (ELSKI) ekspertai atlieka priežasčių ir pasekmių vertinimą bei konkrečioms Klaipėdos miesto ugdymo įstaigoms parengs individualizuotus sprendimus, padedančius kovoti su patiriamomis problemomis ir iššūkiais.
„Įgyvendindami šį projektą, užtikrinsime tęstinį, tikslinį ir profesionalų švietimą tabako žalos ir rūkymo prevencijos klausimais nepilnamečiams, jų tėvams ir ugdymo įstaigų atstovams. Taip pat užtikrinsime, kad ugdymo įstaigų administracijos ir mokytojų kompetencijos bei gebėjimai būtų ne tik suformuoti, bet ir praktiškai taikomi, užkertant kelią rūkymui ugdymo įstaigoje. Ir pabaigai, įgalinsime įrankius, kurie leistų efektyviai taikyti tvarius teisinius sprendimus prieš pažeidėjus“, – priduria gyvybės mokslų teisės ekspertas A. Rudanov.