Vos tik prasidėjus Rusijos karinei invazijai į Ukrainą – daugelis Vakarų bendrovių paskelbė apie pasitraukimą iš agresorės rinkos. Sankcijas rusams taiko ne tik valstybės, tačiau ir daugelis technologijų bendrovių – nuo mažesnių iki pačių didžiausių.
Prasidėjo didžiausi „Aliexpress“ išpardavimai – pasinaudokite įspūdingo dydžio nuolaidomis paspaudę čia.
Šiuo metu Rusijoje yra didelių sunkumų atsiskaitant su Kinijos partneriais. Nėra aiškių sprendimų ar konkrečių terminų šiam klausimui išspręsti. Dėl to neįmanoma įsigyti kiniškų atsarginių dalių ir pristatyti jų į Rusiją, nes už jas negalima sumokėti.
Tokia pati situacija yra ir su automobiliais bei daugeliu kitų prekių, sakė Rusijos automobilių pardavėjų asociacijos prezidentas Aleksejus Podčekoldinas.
Pasak jo, prieš įvedant naujausią, 14-ąjį, Europos Sąjungos sankcijų paketą, trys bankai dar priėmė mokėjimus iš Rusijos.
Dabar situacija tapo gerokai sudėtingesnė. Vienas iš vietinių šios problemos sprendimo būdų – naudotis pervedimams tarpininkaujančiomis įmonėmis, kurios įvairiose šalyse atsiranda neįtikėtinu greičiu. Tačiau svarbu suprasti, kad tokios įmonės ima mažiausiai 5-10 proc. pervedimo sumos komisinį mokestį. Dėl to padidėja naujų automobilių kainos. Be to, yra didelė rizika susidurti su sukčiavimu, – pažymėjo Podčekoldinas.
Jis taip pat pabrėžė, kad didelė tikimybė, jog kiniški automobiliai išnyks iš Rusijos rinkos, jei jų įsigyti taps neįmanoma. Vadinasi, apie kainų mažinimą antrinėje rinkoje taip pat nebus nė kalbos, – pridūrė jis.
Kad būtų išspręsta mokėjimo problema, A. Podčekoldino nuomone, būtina aktyviai diegti naujas mokėjimo sistemas, kurios jau yra prieinamos sandoriams tarp Rusijos ir Kinijos, taip pat atidaryti Kinijos bankų filialus Rusijoje ir Rusijos bankų filialus Kinijoje. Jei to nebus padaryta, naujų automobilių rinkoje sumažės, ir jie taps brangesni, – įsitikinęs Podčekoldinas.
Pažymėtina, kad 2023 m. pabaigoje kiniškų automobilių dalis Rusijos naujų automobilių rinkoje siekė 61 proc. t. y. beveik dvigubai daugiau nei 2022 m. - 37 proc. 2024 m. sausio 1 d. Rusijoje buvo užregistruota 1,45 mln. automobilių iš Kinijos. Dažniausiai Rusijos keliuose matomi „Chery“ prekės ženklo, kuris šalyje veikia jau 18 metų, modeliai.
Tarp Rusijoje registruotų kiniškų automobilių „Chery“ užima 26 proc. dalį - šios markės automobilių yra 375,6 tūkst. Antroje vietoje yra „Geely“ – 273,4 tūkst. automobilių, o trečioje – „Haval“ - 215,1 tūkst. automobilių. Į pirmąjį penketuką taip pat patenka „Lifan“ 152,1 tūkst. automobilių ir „Great Wall“ 124,4 tūkst. automobilių. Kitų Kinijos markių automobilių skaičiai nesiekia 100 tūkst. automobilių.
Dėl Vakarų sankcijų Rusijoje beveik nėra alternatyvų kiniškiems automobiliams, išskyrus kai kuriuos korėjietiškus modelius. Iki 2022 m. rugpjūčio, praėjus keliems mėnesiams po sankcijų įvedimo, automobiliai iš Kinijos užplūdo Rusijos rinką. Analitikai tikisi, kad kinų prekės ženklų plėtra tęsis ir iki 2025 m. kas trečias Rusijoje parduodamas automobilis bus kiniškas. Remiantis prognozėmis, Rusijos automobilių rinka toliau augs ir iki 2028 m. gali pasiekti 1,8 mln. vienetų.
Atsižvelgiant į tai, kad Kinija turi 76 proc. pasaulio baterijų gamybos pajėgumų ir laisvai perka žaliavas joms gaminti, ji gali gaminti elektromobilius daug pigiau ir išstumti konkurentus mažindama kainas. Taip pat tai, kad ES ketina iki 2035 m. uždrausti benzinu varomus automobilius, Kinija įgis dar vieną prieinamą rinką, į kurią lengvai pateks, mano analitikai.
Europos Sąjunga aktyviai priešinasi Kinijos automobilių pramonės plėtrai, o Kinijos automobilių pramonė naudojasi Rusija kaip tramplinu įžengti į pasaulines rinkas ir konkuruoti su Europos ir Amerikos prekių ženklais.