„Roblox“ žaidimų platformą paskutiniu metu persekioja kritikos šešėlis: „Telia“ pristato šio žaidimo pakeitimus, kurie patiks tėvams, sužinokite, kas keičiasi

Pranešimas spaudai

2024-11-13, 07:14

0 komentarų

Tarp paauglių kaip virusas populiarėjančią „Roblox“ žaidimų platformą paskutiniu metu persekioja kritikos šešėlis. Iš pirmo žvilgsnio nekaltai atrodanti bendruomenė taip užrūstino kai kurių šalių vyriausybes, kad spėjo susilaukti pirmųjų blokavimų, motyvuojant visišku abejingumu nepilnamečių saugumui.

Prasidėjo didžiausi „Aliexpress“ išpardavimai – pasinaudokite įspūdingo dydžio nuolaidomis paspaudę čia.
„Roblox“ žaidimų platformą paskutiniu metu persekioja kritikos šešėlis: „Telia“ pristato šio žaidimo pakeitimus, kurie patiks tėvams, sužinokite, kas keičiasi

Siekdama susigrąžinti gerą reputaciją, „Roblox“ ką tik anonsavo eilę reformų. „Telia“ pristato svarbiausius jau netrukus įsigaliosiančias „Roblox“ pakeitimus, kurie galimai labiau patiks tėvams, nei jų atžaloms.

„Roblox“ nuo kitų žaidimų skiriasi tuo, kad daugiau negu pusę jo žaidėjų sudaro pilnametystės nesulaukę asmenys. Dėl minėtos priežasties ši platforma lyg magnetas gali traukti piktų kėslų turinčius žmones. Deja, siekiant su tuo kovoti, „Roblox“ neliko kito kelio, kaip jauniausiems žaidėjams apriboti vidinius komunikacijos kanalus ir iš jų atimti galimybę žaisti kai kuriuos platformos žaidimus. Mažyliai dėl to greičiausiai nebus labai laimingi, bet tai turėtų juos apsaugoti nuo galimų psichologinių traumų“, – teigia „Telia“ įvairovės ir įtraukties vadovė Julija Markeliūnė.

Nuo patyčių iki šantažo

„Roblox“ nėra koks nors vienas konkretus žaidimas. Tai – žaidimų kūrimo įrankis, leidžiantis vartotojams pasitelkti savo fantaziją, ja pasidalinti su kitais bendruomenės nariais ir netgi iš to užsidirbti. Nors ši platforma padėjo užauginti ne vieną profesionalų žaidimų kūrėją bei savo atvirumu suvilioti net 80 milijonų nuolatinių vartotojų, žaidėjų saugumas ilgus metus nebuvo „Roblox“ prioritetas. Todėl įvairiose valstybėse pradėjo daugėti istorijų, kai „Roblox“ žaidusiems vaikams staiga prireikė psichologo pagalbos.

Į specialistus kreipęsi pradinukai skundžiasi sulaukiantys bauginančių žinučių apie neva žinomą jų namų adresą, mokyklą ar kitą privačią informaciją. Bežaisdami jie taip pat susiduria su neapykantos kalba – įžeidžiančiais epitetais ir grasinimais. Nenuostabu, kad Jungtinėje Karalystėje vaikams pagalbą telefonu teikiančios „Childline“ ir NSPCC organizacijos po pandemijos pastebėjo beveik penkis kartus išaugusį su „Roblox“ susijusių nusiskundimų kiekį.

„Remiantis JK pateikta informacija, vienas dešimtmetis teigia gavęs pasiūlymą pasidalinti intymiomis savo nuotraukomis mainais už virtualią žaidimo valiutą. Susigundęs tokiu sandoriu vaikas vėliau buvo šantažuojamas atsiųsti daugiau privačių kadrų, grasinant paviešinti anksčiau siųstas nuotraukas. Tuo metu panašaus amžiaus mergaitė pasiskundė patyrusi sprendimą picerijos darbą imituojančiame žaidime atlikti nepadorius veiksmus, už ką vėlgi buvo žadama atsilyginti virtualiais pinigais. Galiausiai, vaikus „Roblox“ aplinkoje traumuoja nuolatinės apgavystės, kai siūloma apsikeisti įvairiais trofėjais, bet pažadas netesimas ir mažylis lieka be nieko“, – nerimą keliančias istorijas vardina J. Markeliūnė.

Liudniau vaikams, ramiau tėvams

Nepaisant metų metus besitęsiančių skundų dėl nepilnamečiams nedraugiškos politikos ir neefektyviai moderuojamos aplinkos, „Roblox“ delsė priimti reikalingus sprendimus. Ir toks kūrėjų pasyvumas neliko nenubaustas. Neapsikentusi platformoje skleidžiamu seksualiniu turiniu, Turkijos valdžia dar šių metų rugpjūtį priėmė griežtą sprendimą šalyje blokuoti prieigą prie žaidimų platformos. „Roblox“ tai tapo šaltu dušu rimčiau pasižiūrėti į saugumo klausimą.

Šiomis dienomis bendrovė priėmė radikalų sprendimą nuo lapkričio 18 d. 13 m. amžiaus nesulaukusiems žaidėjams panaikinti galimybę naudotis „socialinėmis erdvėmis“, kur skirtingi vartotojai galėjo tarpusavyje susirašinėti ir bendrauti balsu. Tai turėtų smarkiai apriboti smurtautojų galimybes pasiekti jauniausius bei pažeidžiamiausius asmenis.

Vis dėlto mažylius labiausiai nuliūdinti turėtų kitas pasikeitimas. Nuo šių metų gruodžio 3 d. „Roblox“ žaidimų kūrėjai bus įpareigoti nurodyti, ar jų kūrinys tinkamas 13 m. nesulaukusiems žaidėjams. Jei tai nebus padaryta, žaidimas bus automatiškai blokuojamas 12 m. ir jaunesniems bendruomenės nariams. Tikėtina, jog toks reikalavimas jaunuolius atribos nuo nemažo skaičiaus žaidimų, kuriuos jie sėkmingai žaidžia šiuo metu.

Pradinukams apytiksliai po savaitės taip pat bus panaikinta galimybė naudoti laisvos formos 2D turinio funkcijas. Jos leidžia piešti ar rašyti 2D formatu „Roblox“ aplinkoje bei šiuo turiniu dalintis kitais vartotojais, be būtinybės pereiti moderatorių filtrą. Tai mažylius turėtų apsaugoti nuo nepriimtinų vaizdinių ar simbolių, kurie galėtų žaloti jų psichiką.

„Roblox“ gali išauginti mobiliojo ryšio sąskaitą

Pastaruoju metu Lietuvoje daugėja atvejų, kai populiarų „Roblox“ žaidimą žaisdami mažyliai tėvų telefonus netyčiomis užkrečia kenkėjiškas SMS žinutes siunčiančiais virusais. „Telia“ įspėja, kad toks neapdairumas suaugusiesiems gali lemti dideles išlaidas, o susigrąžinti prarastus pinigus pavyksta ne visais atvejais.

„Daugeliui mažylių tai yra daugiau, nei tik žaidimas. Jie užsispyrusiai siekia kuo geriausio rezultato ir šiame kelyje linkę pasitelkti visas įmanomas priemones. Dėl šios priežasties juos nesunku sugundyti atsisiųsti modifikuotą programėlės versiją, kuri žaidime neva leis pasiekti didesnį kadrų per sekundę greitį, pasinaudoti apgaulingu virtualios žaidimo valiutos generatoriumi ar tiesiog įsigyti kitų žaidėjų rekomenduojamą žaidimo plėtinį“, – atskleidžia J. Markeliūnė.

Didžiausia problema, jog atsisiuntę žaidimo patobulinimą, jaunuoliai, nė sekundės nesvarstę, linkę patenkinti visas jo reikalaujamas sąlygas. Modifikuotoms „Roblox“ programėlėms ar papildiniams jie nesigilindami suteikia prieigą prie išmaniojo SMS žinučių bei telefono aplikacijų, suveda tėvų telefono numerį ir pateikia kitus tapatybės duomenis. Tai sukčiams atveria visą aibę pasipelnymo būdų.

„Išmanųjį užvaldę virusai fone išsiunčia šimtus ar net tūkstančius pranešimų į užsienio valstybių padidinto tarifo numerius. Kadangi pastarieji būna registruoti trečiosiose šalyse ir nėra įtraukti į fiksuoto mokesčio prenumeratų sąrašą, po kiekvienos žinutės į vartotojo mobiliojo ryšio sąskaitą įskaičiuojamas didesnis ar mažesnis mokestis, kuris dėl didelio kiekio pranešimų per mėnesį galiausiai virsta reikšminga suma. Deja, auka apie tai dažnai sužino tik atėjus laikui mokėti už mobiliojo ryšio paslaugas, kai imtis prevencinių veiksmų būna vėlu“, – konstatuoja „Telia“ atstovė.

Vienintelė apsauga šiuo atveju galėtų būti nebent automatinio mobiliojo ryšio išlaidų limito susimažinimas, kuris neleistų sąskaitai mėnesio pabaigoje perkopti didelių sumų. Viršijus iš anksto nustatytą mėnesio sumą už mobiliojo ryšio paslaugas, klientas apie tai informuojamas ir, nesumokėjus avanso, blokuojamas prevenciškai, užkertant kelią nusikaltėliams toliau pelnytis iš jo nežinojimo. Sužinoti savo išlaidų limito sumą ar ją susimažinti „Telia“ klientai gali paskambinę tel. 1817.

Mažiesiems taip pat reikėtų išaiškinti, jog žaidimus ir jų papildinius privaloma siųstis tik iš „Apple App Store“ ar „Google Play“ aplikacijų parduotuvių, negalima spausti ant neaiškių reklamų internetiniuose puslapiuose ar toje pačioje „Roblox“ platformoje bei pabrėžti, kad telefono numerių ir kitų duomenų skaitmeninėje erdvėje negalima nurodyti be tėvų sutikimo.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas