Transportas

Vairuotojams netrukus visai nebereikės vairuotojo pažymėjimo: netrukus bus pradėta testuota alternatyva, sužinokite kas gali pasikeisti

Europos Sąjungos (ES) šalys narės, bendradarbiaudamos tarpusavyje ir su Europos Komisija (EK), netrukus pradės testuoti skaitmeninės tapatybės priemones, kurios bus atpažįstamos visoje Europoje. Viena jų – skaitmeninis vairuotojo pažymėjimas.

Vairuotojams netrukus visai nebereikės vairuotojo pažymėjimo: netrukus bus pradėta testuota alternatyva, sužinokite kas gali pasikeisti

Ši inovacija bus išbandoma Lietuvoje, Vidaus reikalų ministerijai bendradarbiaujant su automobilių dalijimosi įmone „CityBee“ ir įmone „Regitra“. Tai ne tik leis atsisakyti fizinio dokumento ateityje, bet ir palengvins vairuotojo identifikaciją kaskart naudojantis transporto paslaugomis.

Prasidėjo kosminiai „Aliexpress“ išpardavimai. Nuolaidos iki 50 proc. Spauskite čia.

Šiandien tik apie 60 proc. Europos gyventojų ir tik dalyje valstybių gali identifikuoti savo tapatybę skaitmeniniu būdu ir taip lengviau naudotis įvairiomis viešosiomis ir privačiomis paslaugomis, tokiomis kaip mokesčių deklaravimas, paskolos ėmimas, būsto ar automobilio nuoma ir pan. EK žada, kad iki 2030 m. 80 proc. ES piliečių turės galimybę naudotis e. tapatybės priemonėmis, kurios bus atpažįstamos bet kurioje ES šalyje, užtikrins asmens duomenų apsaugą bei leis vartotojui pačiam spręsti, kokiais duomenimis dalintis.

VRM su savo įmonėmis, priklausanti ES projekto „Potential“ komandai, į kurią susibūrė dalyviai iš 19 ES šalių ir Ukrainos, vykdys vienos iš šių priemonių, skaitmeninio vairuotojo pažymėjimo, testavimą. Planuojama, kad naująją ES skaitmeninės tapatybės priemonę Lietuvoje „CityBee“ klientai galės išbandyti jau kitais metais.

„Europiečiams skirta skaitmeninė tapatybė – reikšmingas proveržis skaitmeninių paslaugų rinkoje. Šis sprendimas be papildomų lėšų ir rūpesčių leis mums lengviau naudotis kasdienėmis paslaugomis bet kurioje Europos valstybėje, taip pat ir Lietuvoje. Tai nereiškia, kad ji pilnai pakeis esamas skaitmenines identifikacijos priemones, tačiau sukurs universalią platformą tiek gyventojams, tiek verslui, siekiančiam savo paslaugas klientams teikti dar patogiau. Testuodama skaitmeninį vairuotojo pažymėjimą, Lietuva ne tik prisidės prie šio prioritetinio ES projekto, bet ir prie šalies transporto paslaugų gerinimo, nacionalinės skaitmeninės transporto ekosistemos kūrimo“, – sako ES projekto „Potential“ koordinatorė Lietuvoje Vilma Misiukonienė.

„Regitra“ kartu su projekto partneriais testavimo metu vertins, kiek e. vairuotojo pažymėjimas yra patogus klientams. „Esame pasiruošę kartu su partneriais testavimo procesui, ieškoti galimų patobulinimų ir teikti rekomendacijas Europos Komisijai dėl galutinio produkto įgyvendinimo. Žengiame reikšmingą žingsnį į priekį, kuomet netolimoje ateityje vairuotojams nebereikės fizinio dokumento, o jų tapatybė bus saugiai atpažįstama visoje Europoje. Siekiame efektyvesnių procesų, klientams naudingų sprendimų, kuriems skaitmenizacija yra būtina. Tikime, kad tai ne tik palengvins vairuotojų gyvenimą, bet ir suteiks jiems didesnę laisvę“, - teigia „Regitros“ generalinis direktorius Vaidas Dominauskas.

Atsižvelgus į rekomendacijas ir ateityje įdiegus e. vairuotojo pažymėjimą, ES gyventojams nebereikėtų turėti fizinio vairuotojo pažymėjimo, o skaitmeninio dokumento sąsajos su nacionalinėmis institucijomis, reguliuojančiomis vairuotojų teises vairuoti, užtikrintų duomenų saugumą, jų perdavimą realiu laiku ir atpažįstamumą visoje Europoje. Tai, anot „CityBee“ vadovo Kristijono Kaikario, didelis privalumas ir dalijimosi automobiliais bei transporto nuomos sektoriuose.

„Būdami dalijimosi automobiliais paslaugos pradininkais Baltijos šalyse, nuolatos ieškome inovatyvių paslaugos teikimo būdų. E. vairuotojo pažymėjimas būtų viena iš priemonių, kuri mūsų klientams leistų naudotis paslaugomis paprasčiau, užtikrintų efektyvesnį registracijos procesą bei išplėstų galimybes siūlyti patogesnes paslaugas. Džiaugiamės, kad galėsime ne tik kurti mūsų klientų patirtį gerinantį sprendimą, bet ir teikti rekomendacijas dėl kuo patogesnio produkto visai Europai“, – teigia „CityBee“ vadovas K. Kaikaris.

Rekomendacijas dėl skaitmeninės tapatybės priemonių įgyvendinimo teiks ir kiti projekto dalyviai, kurie testuos jų naudojimą kituose scenarijuose, tokiuose kaip el. valdžios paslaugos, SIM kortelės registracija, banko sąskaitos atidarymas nuotoliniu būdu, elektroninis dokumentų pasirašymas, e. recepto įgalinimas tarpvalstybiniu lygiu.

„Mums svarbu, kad tokiame ambicingame ES projekte dalyvauja ir Ukraina. Tai suteikia išskirtinę galimybę Ukrainai integruotis į ES skaitmeninę rinką pirmiau, nei ji de jure taps pilnateise ES nare, ir čia Lietuva bei kitos ES šalys gali jai padėti“, – teigia V. Misiukonienė.

Naujoji ES skaitmeninės tapatybės dėklė (angl. Digital Identity Wallet) leis kiekvienam asmeniui pačiam kontroliuoti, kokie jo duomenys bus naudojami ir kaip. Tokios priemones bus tinkamos plačiai naudoti ne tik nustatant tapatybę, bet ir patvirtinant tam tikrus asmens duomenis kaip amžiaus (ne)ribojimas, diplomas, vairuotojo pažymėjimas ir pan., siekiant be ribojimų naudotis viešosiomis ir privačiosiomis skaitmeninėmis paslaugomis visoje ES.

Tai yra pranešimas spaudai, o jo turinys nebūtinai atitinka redakcijos nuomonę, požiūrį ar įsitikinimus. Už pranešimo turinį mūsų portalo administracija neatsako.

0 komentarų

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas