Šią savaitę Las Vegase vyksiančioje CES parodoje savo naujausias inovacijas pristatysiančios automobilių ir technologijų milžinės gali tikėtis, kad sulauks klausimų apie temą, kuri paprastai nėra svarbiausia vartotojams skirtame renginyje – tarifus.
Vienas geriausių VPN pasiūlymų rinkoje – spauskite čia ir sutaupykite net iki 75% su mūsų specialiu pasiūlymu
Tai vienas didžiausių gamintojų, analitikų ir tiekėjų susirinkimų Jungtinėse Valstijose, vykstantis likus kelioms dienoms iki išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo inauguracijos, kuris pažadėjo taikyti didelius tarifus importui iš Kanados, Meksikos, Kinijos ir kitų JAV prekybos partnerių. Tai sukėlė susirūpinimą dėl spirale augančių įmonių ir vartotojų išlaidų.
„Tai bus aktuali tema“, – sakė strategijos konsultantė Deborah Weinswig, JAV įsikūrusios bendrovės „Coresight Research“ generalinė direktorė, kuri teigė, kad apie siūlomus tarifus buvo kalbama beveik kiekviename jos pokalbyje su klientais prieš CES. „Tai bus klausimas, kurį neabejotinai turės spręsti vyresnioji vadovybė“, – pridūrė ji.
CES 2025, anksčiau vadinta buitinės elektronikos paroda, vyksta sausio 7 – 10 dienomis. Joje pristatomi įvairūs produktai, pradedant naujomis automobilių technologijomis ir baigiant keistais įtaisais, taip pat parodomi nauji dirbtinio intelekto naudojimo būdai. Tarp svarbiausių šių metų akcentų – dirbtinio intelekto lustų milžinės „Nvidia“ garsenybės, vadovo Jenseno Huango pagrindinė kalba.
Nors dirbtinis intelektas vis dar bus populiariausias žodis parodos salėje, politiniuose posėdžiuose, spaudos konferencijose ir kuluaruose bus kalbama apie tarifus. Įmonių gali būti klausiama apie tiekėjų keitimą ir gamybos perkėlimą į Jungtines Valstijas, kad būtų sušvelninti tiekimo grandinės trikdžiai – analitikų teigimu, tai užtrunka ilgai ir brangiai kainuoja.
Pavyzdžiui, „Honda“ 80 proc. savo Meksikoje pagamintos produkcijos siunčia į JAV rinką. Ji įspėjo, kad turės galvoti apie gamybos perkėlimą, jei Jungtinės Valstijos įves nuolatinius muitus iš šios šalies importuojamoms transporto priemonėms. Beveik pusė JAV parduodamų naujų automobilių, taip pat didelė dalis likusių automobilių dalių yra gaminama kitur.
Remiantis „S&P Global“ ataskaita, Europos ir Amerikos automobilių gamintojai gali prarasti iki 17 proc. bendro metinio pagrindinio pelno, jei JAV įves importo muitus Europai, Meksikai ir Kanadai.
D. Trumpas gali sumažinti elektromobilių nuolaidas
Be muitų, D. Trumpas yra sakęs, kad planuoja pradėti atšaukti politiką, skirtą skatinti elektromobilių diegimą. „Daugelis tiekėjų, kurie ir taip susiduria su sunkumais dėl mažesnės nei tikėtasi elektromobilių paklausos, dirba su plonomis kaip skustuvas maržomis ir šiais metais turės radikaliai pakeisti savo sąnaudų struktūrą dėl galimų tarifų“, – sakė „Boston Consulting Group“ pasaulinis automobilių ir mobilumo sektoriaus vadovas Felixas Stellmaszekas.
„Pridėjus tiekimo grandinės neapibrėžtumą ir darbo jėgos trūkumą, akivaizdu, kad daugelis tiekėjų yra sunkioje padėtyje. Scenarijų planavimas vyksta hiperrežimu“, – pridūrė jis.
Tikimasi, kad automobilių gamintojai ir jų tiekėjai, įskaitant „Honda“, „Toyota“, „Bosch“ ir „Continental“, tarp atsakymų į galimus muitus pateiks naujausią informaciją apie savo lenktynes kuriant automobilius su programinės įrangos patobulinimais, savaeigėmis technologijomis ir dirbtiniu intelektu, kuris palengvina ir saugiau vairuoti transporto priemones.
Tarp pranešėjų bus „Delta Air Lines“ generalinis direktorius Edas Bastianas, „Volvo Group“ generalinis direktorius Martinas Lundstedtas, „Panasonic“ generalinis direktorius Yuki Kusumi ir „X Corp“ generalinė direktorė Linda Yaccarino. Tikėtina, kad kiekviena pramonės šaka susidurs su klausimais apie tarifus.