Sparčiai vykstant elektros tinklo modernizavimui, „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pasiekė svarbų etapą – Lietuvoje įdiegta jau 900 tūkst. išmaniųjų skaitiklių. Tai reiškia, kad išmaniosios apskaitos technologiją šiuo metu naudoja jau kas antras ESO klientas.
Didžiausi 2024 metų išpardavimai – „Aliexpress“ nuolaidos net iki 80% - spauskite čia ir pasinaudokite dabar
Vien per pirmąjį šių metų pusmetį ESO specialistai ir rangovai Lietuvoje įdiegė virš 176 tūkst. išmaniųjų skaitiklių, kai tuo tarpu per visus 2022 metus buvo įdiegta 210 tūkst., o 2023 metais net 519 tūkst. skaitiklių. Sparčiausiai diegimas vyksta Marijampolės, Kauno, Alytaus, Šiaulių apskrityse, kur įdiegtų išmaniųjų skaitiklių skaičius viršija 50 proc.
ESO atstovė ryšiam su visuomene Rasa Juodkienė įspėja, kad spartus išmaniųjų skaitiklių diegimas gali paskatinti sukčius pasinaudoti gyventojų patiklumu, todėl dar kartą akcentavo, kad skaitiklių diegimas ir visos su tuo susijusios paslaugos yra nemokamos.
„ESO išmaniuosius skaitiklius keičia nemokamai – niekada neprašo pinigų nei už skaitiklį, nei už jo įdiegimą ar patikrinimą. Nei bendrovės elektrikams, nei rangovams nereikia mokėti už minėtų darbų atlikimą. Dar noriu akcentuoti, kad ESO elektrikai netikrina namų elektros tinklų, neatlieka jokių remonto darbų. Darbuotojai gali patikrinti skaitiklį, jį pakeisti arba, reikalui esant, nurašyti turimo skaitiklio duomenis“, – teigia R. Juodkienė.
Anot jos, vienas svarbiausių dalykų, kurį reikia atsiminti: elektros ar dujų apskaitos prietaisas yra ESO prižiūrimo skirstomojo tinklo dalis, tai – bendrovės nuosavybė, todėl ir keisti ar juos tikrinti gali tik ESO darbuotojai arba bendrovės samdyti rangovai.
ESO darbuotojai ir rangovai, atlikdami darbus vilki specialią aprangą, turi ESO patvirtintą pažymėjimą ir visuomet paprašius jį parodo. „Siūlau įsiminti šiuos svarbius dalykus ir nesigėdinti paprašyti pažymėjimo, jeigu kyla abejonių ir norite įsitikinti, kad darbus atvyko atlikti būtent ESO darbuotojas arba bendrovės pasamdytas rangovas“, – pataria ESO atstovė ryšiams su visuomene.
Jeigu atėjo eilė keisti vartotojo namuose esantį skaitiklį į išmanųjį, bendrovės atstovai vartotoją apie tai informuoja telefonu, trumpąją SMS žinute ir (arba) elektroniniu paštu. Informaciją apie prietaiso keitimą, jeigu jis turi būti montuojamas viduje, galima pasitikrinti ir prisijungus prie ESO savitarnos, kur būna nurodyti suplanuoti skaitiklių keitimo darbai.
Išmanųjį elektros skaitiklį Marijampolės apskrityje naudoja jau kas antras ESO klientas
Išmaniosios apskaitos diegimu elektros energijos vartotojams besirūpinančio „Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) specialistai ir rangovai Marijampolės regione darbuojasi itin greitai – vien per 2022 metų antrą pusę įdiegė daugiau nei 11 tūkst. išmaniųjų skaitiklių, o pernai – daugiau nei 28 tūkst.
Skaičiuojama, kad šiemet per vieną darbo dieną į išmaniuosius pakeičiami 76 senojo tipo apskaitos prietaisai.
„Marijampolės regione išmaniosios apskaitos privalumus turi galimybę įvertinti kas antras privatus klientas. Žmonės vertina išmaniosios apskaitos teikiamas naudas, būna, matydami gerą pavyzdį, į mus kreipiasi ir jų kaimynai ar draugai su klausimais, kada ir pas juos bus įdiegtas išmanusis skaitiklis“, – teigia ESO išmaniosios apskaitos diegimo programos vadovė Aurelija Židickytė-Orvydė.
ESO duomenimis, daugiausiai skaitiklių pakeista Marijampolės savivaldybėje – išmaniąją apskaitą turėjo net 21 100 arba 63,8 proc. visų klientų minėtoje savivaldybėje. Vilkaviškio r. sav. – 10 576 (50,2 proc. visų klientų), Šakių r. sav. – 7 114 (44,1 proc.), Kazlų Rūdos sav. – 4 187 (61 proc.), Kalvarijos sav. – 3 449 (54,2 proc.). Iš viso išmaniąja apskaita Marijampolės regione gegužės pabaigoje naudojosi virš 46 tūkst. elektros energijos vartotojų. Likusiems privatiems ir verslo klientams, kurių suvartojimas per metus viršija 1 000 kilovatvalandžių, išmanieji skaitikliai bus įdiegti iki 2026 metų.