„Viešoje erdvėje pasklidus tendencingai informacijai ir abejonėms dėl išmaniųjų skaitiklių patikimumo, užtikriname, kad sistema yra saugi, patikima, o manipuliuoti duomenimis neįmanoma. ESO diegiama išmanioji apskaita susideda iš trijų elementų – išmaniųjų skaitiklių, ryšio technologijos ir išmaniosios apskaitos informacinės sistemos, ir nei vienoje iš šių grandžių nuotolinis ar kitoks rodmenų keitimas neįmanomas, tiek dėl įrangos technologinių specifikacijų, tiek dėl daugiapakopės saugiklių sistemos“, – sako ESO atstovė ryšiams su visuomene Rasa Juodkienė.
Skaitiklio metrologinis modulis ir jo programinė įranga yra įdiegiami išmaniojo skaitiklio gamybos metu ir negali būti vėliau modifikuojami nei prisijungus prie skaitiklio fiziškai, nei iš išmaniosios apskaitos sistemos (SM IS). „Tai reiškia, kad ESO specialistai neturi galimybės keisti skaitiklio matavimo algoritmų, apskaitančių elektros energijos suvartojimą arba/ir gamybą“, – teigia R. Juodkienė.
ESO atstovė pažymi, jeigu klientui kyla abejonė, kad skaitiklis veikia netinkamai, kaip anksčiau, taip ir dabar, jis gali kreiptis į ESO kontaktų centrą. „Mes registruosime prašymą ir išmanusis skaitiklis bus patikrintas. Sugedęs skaitiklis yra keičiamas nauju, o neteisingai apskaičiuotos kilovatvalandės perskaičiuojamos ir išminusuojamos sąskaitoje“, – sako atstovė.
Kritinės infrastruktūros apsauga – prioritetas
Išmaniosios apskaitos infrastruktūra yra priskirta Energetikos ministerijos patvirtintiems Ypatingos svarbos informacinės infrastruktūros objektams, todėl nuo pat proceso pradžios, t. y. viešojo pirkimo dokumentacijos rengimo, iki sistemos įdiegimo yra taikomi griežti kibernetinio saugumo reikalavimai, kurie įgyvendinti atsižvelgiant į Krašto apsaugos ministerijos ir Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) rekomendacijas.
NKSC skiria didelį dėmesį kritines paslaugas teikiančių bendrovių ir jų naudojamos įrangos kibernetiniam saugumui.
„Kritinės infrastruktūros kibernetinė apsauga yra mūsų prioritetas. Bendradarbiaudami su ESO siekiame užtikrinti, kad tokie įrenginiai kaip išmanieji elektros skaitikliai ne tik prisidėtų prie šalies skaitmenizacijos, bet ir atitiktų aukščiausius kibernetinio saugumo standartus. Tai gyvybiškai svarbu mūsų valstybės saugumui ir visuomenės pasitikėjimui“, – sako NKSC direktorius Liudas Ališauskas.
Išmaniųjų skaitiklių rodmenų perdavimui yra išskirtas atskiras, apsaugotas duomenų perdavimo tinklas. Tą patvirtina ir bendrovės „Bitė Lietuva“ korporatyvinės komunikacijos vadovas Jaunius Špakauskas. „Ryšio perdavimo tinklas tarp ESO ir „Bitė Lietuva“ veikia kaip uždaras virtualus privatus tinklas, tad yra visiškai saugus. Patekimas į jį iš išorės – negalimas“, – teigia jis.
Sprendimus diegiantys inžinieriai sako, kad keičiasi net ir didžiausių skeptikų požiūris
Šiaulių apskritis – viena pirmaujančių pagal elektros energijos skaitiklių keitimą į išmaniuosius, rodo tinklo skaitmenizavimą vykdančio „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) duomenys. Kaip teigia regione dirbantys inžinieriai, pasiekti tokį rezultatą padėjo ir žmonių geranoriškumas, nors iš pradžių iššūkių kildavo. Šiuo metu Lietuvoje išmanųjį skaitiklį jau turi virš 960 tūkst. klientų iš 1,8 mln.
Šiaulių miesto savivaldybėje išmaniuosius skaitiklius turi jau 29 tūkst., Šiaulių rajone – 17 tūkst., Radviliškio rajono savivaldybėje – dar beveik 13 tūkst. klientų. Neatsilieka ir Kelmės rajono savivaldybė, kurioje skaitikliai įdiegti 8,4 tūkst. klientų, dar po 6 tūkst. – Joniškio, Akmenės ir Pakruojo rajonų savivaldybėse.
„Pagal išmaniųjų skaitiklių diegimo greitį išsiskiria Marijampolės, Kauno, Alytaus ir Šiaulių apskritys. Tokie rezultatai nestebina, nes žmonės puikiai supranta pokyčių naudą, teigiamai atsiliepia apie išmaniosios apskaitos suteikiamas galimybę analizuoti suvartojimo duomenis, pagal tai keičia savo vartojimo įpročius ir sutaupo“, – sako Aurelija Židickytė-Orvydė, ESO Išmaniosios apskaitos valdymo departamento vadovė.