ESO siūlo pakeitimus, kuriuos plojimais pasitiks daugelis mūsų: siekiama sumažinti padarinius klientams, planuoja finansuoti tam tikrus papildomus darbus

Pranešimas spaudai

2024-08-07, 14:54

11 komentarai (-ų)

Siekdamas sumažinti gamtos stichijų padarinius klientams, „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) Vyriausybei pateikė siūlymus, kaip pagal kaimynių Latvijos ir Estijos pavyzdžius galima platinti elektros linijų proskynas miškuose.

Startuoja „Aliexpress“ išpardavimų maratonas – spauskite čia ir įsigykite populiariausias prekes už rekordiškai žemą kainą
ESO siūlo pakeitimus, kuriuos plojimais pasitiks daugelis mūsų: siekiama sumažinti padarinius klientams, planuoja finansuoti tam tikrus papildomus darbus

Be to, siūloma, kad ESO finansuotų savivaldybių atliekamus medžių genėjimo darbus gyvenvietėse ir taip sukurti didesnes paskatas vietos savivaldai prižiūrėti želdynus.

Apie 80 proc. elektros tiekimo atjungimų įvyksta dėl sutrikimų 10 kV tinkle, kuris pažeidžiamas krentančių medžių ir jų šakų. Atsižvelgiant į Latvijos ir Estijos pavyzdžius, kur proskynos yra du – tris kartus platesnės, siūloma jas platinti ir Lietuvoje: nuo dabartinių 3 m. iki 10 m. miškuose ir laukuose. Platinant proskynas iki 10 m., ESO kasmet išvalytų apie 0,02 mln. kubinių metrų medienos tam tikrame plote – tai sudaro vos 0,28 proc. metinio iškertamo medienos kiekio Lietuvoje. Visas proskynas ESO praplatintų per ketverius metus.

„Audros metu ant elektros linijų griūvantys medžiai yra viena pagrindinių elektros tiekimo sutrikimo priežasčių. Medžių šalinimo apimtys, platinant proskynas iki 10 metrų, būtų mikroskopinės, palyginti su įprastiniais miško kirtimais Lietuvoje. Tuo tarpu, atnešama nauda ženkliai sumažintų audros padarinius klientams. Be to, siūlome keisti ir kitas šiuo metu galiojančias tvarkas, suteikiant finansines paskatas savivaldybėms genėti medžius jų teritorijose bei paprastinant kitus biurokratinius reikalavimus, pavyzdžiui, sutikimų išdavimus“, – sako ESO vadovas Renaldas Radvila.

Skaičiuojama, kad dėl galimybės platinti proskynas mechaniniu būdu, medžių šalinimo greitis būtų tris kartus didesnis negu dabar, kai šalinami pavieniai medžiai ir nėra galimybės naudoti specializuotą techniką.

ESO taip pat siūlo supaprastinti dabar egzistuojančias biurokratines kliūtis, kai šalia linijų esantys pavojingi aukšti medžiai gali būti kertami tik gavus išankstinį sutikimą. Šiuo metu ESO privalo gauti sutikimus, šalinant pavojų keliančius medžius, o tokie derinimai vidutiniškai trunka 9 mėn. Patvirtinus bendrovės siūlomus pokyčius, procedūrų trukmė sutrumpėtų iki 3 mėn.

Be to, bendrovė siūlo apmokėti savivaldybių patirtas išlaidas už medžių pjovimą arba jų genėjimą elektros tinklų apsaugos zonose miestuose, gyvenvietėse, soduose. Iki šiol šiuos darbus gyvenvietėse turėjo atlikti savininkai – privatūs asmenys ir savivaldybės, o ESO kritiniais atvejais šalindavo medžius, o už tai, pagal reglamentavimą, turėjo išrašyti sąskaitas savininkams, tačiau praktikoje šis modelis nepasiteisino. ESO vertinimu, pakeitus dabar galiojančią tvarką, savivaldybės turės didesnę paskatą atlikti medžių genėjimo ir šalinimo darbus. Didesnis savivaldos savarankiškumas taip pat reiškia, kad atsivers galimybės geriausiai įvertinti ir estetinius medžių genėjimo aspektus.

Latvijoje 6-20 kV tinklo proskynos yra 6,5 m., o Estijoje 10 kV tinkle proskynų plotis siekia 10 m.

11 komentarų

Domas

Tai aišku geriau iškirsti medžius, kad nereikėtų kloti po žeme geriau liks daugiau kišenėse vagim.

Saja

Reikia laidus vesti po žeme ir tada nebus bėdų ir sodybose nestovės po 5stulpus.Negali isirengti kiemo kaip nori nes vidurį kiemo stovi stulpai.

Romas

Kabelizatoriai pirma išsiaiškinkite kiek
kainuos elektra po kabelizavimo ir kiek reikės laiko kabelizavimui.

Valdas

Iškirs kuo daugiau medžių medžiai valo ora mažina taršos emisiją... Vėl bus kertami ir tiesiog paliekami medžiai gulėti ir pūti miškuose... Sukluskit žmonės vėl pinigų plovimas ir nenaudos gyvajai gamtai darymas... Kabelizacia tik viska po žeme ir bus nauda...

Marka

Tik dabar daėjo? Visur sulindę vadybininkai, išstumę specialistus, todėl ir bėdos...

Deja

O jūsų minėti specialistai- kur jie buvo dešimtmečius iki šiol, kai dirbo, kodėl juos tenkino maskatuojantys vėjyje laidai?

Laimas

Nereikia kirsti miško kabelius po žeme pravesti reikia pavojingose vietose ir pamirsit visas bėdas ant ilgo laiko

Būtent

Laidus reikia vesti po zeme kur yra pavojus kad medžiai užvirs,o ne medžius pjaustyti!!!!!!!!

Deja

Visi tai žino, tik smulkmena- kabelizacija perdaug brangi, kad visą Lietuva staiga taip sutvarkyti... tas procesas vyksta, tik reikia tam laiko, o audrų tik daugės.

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas