Pasak doc. dr. Artūro Medeišio, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Elektronikos fakulteto dekano, ir dr. Evaldo Stankevičiaus, „Tele2“ tinklo planavimo ir strategijos vadovo, 5G plėtra gali transformuoti miestus.
Artimiausi metai žada proveržį
„Statista“ 2024 m. birželio mėn. duomenimis, išmaniųjų miestų rinka Europoje artimiausiais metais turėtų žymiai augti. Prognozuojama, kad šiemet jos pajamos pasieks 14,75 mlrd. JAV dolerių ir kasmet didės bent 10,74 proc. Spartūs šios rinkos augimo tempai rodo vis didesnį dėmesį tvarių ir protingesnių miestų kūrimui regione. Dr. Evaldas Stankevičius pabrėžia, kad 5G technologijos atveria naujas galimybes šiems sprendimams įgyvendinti.
„Didelis 5G ryšio pralaidumas leidžia prijungti dar daugiau įrenginių ir realiuoju laiku perduoti bei analizuoti duomenis. Tai iš esmės pašalina vieną iš pagrindinių daiktų interneto plėtros kliūčių. Todėl IoT technologijos galės visiškai atsiskleisti ne tik namų aplinkoje, bet ir pramonės įmonėse, viešuosiuose pastatuose ar net gatvėse“, – sako dr. Evaldas Stankevičius, „Tele2“ tinklo planavimo ir strategijos vadovas.
Anot dr. E. Stankevičiaus, 5G ryšys leidžia kurti išmaniuosius miestus, kuriuose viskas – nuo transporto iki energijos tiekimo – veikia efektyviau ir tvariau. Vienas ryškiausių 5G taikymo viešose erdvėse pavyzdžių praėjusiais metais pradėjo veikti Švedijos sostinėje.
„Stokholme buvo atidarytas pirmasis pasaulyje automatizuotas absoliučiai tvarus keleivinis keltas. Šis inovatyvus transporto sprendimas yra prijungtas prie „Tele2" 5G tinklo, yra varomas elektra ir visai neišmeta teršalų. Tai labai tikslus praktinis pavyzdys, kaip 5G leidžia kurti naujus skaitmeninius sprendimus, kurie gerina viešąją gerovę", – teigia „Tele2“ tinklo planavimo ir strategijos vadovas.
5G technologijos taikymas plečia galimybes ir kitose Europos šalyse. „Juniper Research" studija paskelbė, kad Berlynas yra Europos išmaniųjų sprendimų lyderis 2023 m. Vokietijos sostinė sujungė viešąjį ir privatų transportą į vieną „MaaS" (angl. Mobility-as-a-Service) programą. Berlynas taip pat ėmėsi aktyvių veiksmų, kad plėstų bendrą mikromobilumą ir atsinaujinančios energijos gamybą. Dr. E. Stankevičiaus teigimu, be Berlyno, išmanumu išsiskiria ir Amsterdamas, Kopenhaga, Helsinkis, Paryžius bei Londonas.
Ar esame pasiruošę pokyčiams Lietuvoje?
Doc. dr. Artūras Medeišis, VILNIUS TECH Elektronikos fakulteto dekanas, sako, kad daiktų interneto sprendimai taikomi ir Lietuvos miestuose. Mobiliojo ryšio sistemos gali tapti svarbia pokyčių dalimi, nes jos užtikrina plačią ir patikimą informacijos mainų galimybę.
„Šiuo metu Lietuvos miestuose jau galima rasti įvairių išmaniųjų sprendimų – nuo pažangių transporto judėjimo stebėsenos iki kelionių planavimo sistemų. Kai kuriose vietose taip pat veikia ir informacinis viešojo parkavimo tinklas. Tačiau tai tik inovacijų ledkalnio viršūnė, o potencialas kurti išmaniuosius miestus yra didžiulis", – sako doc. dr. A. Medeišis.
Pasak eksperto, vis dar trūksta išplėtotų informacijos rinkimo ir dalijimosi sistemų, kurios ne tik padėtų miesto tarnyboms dirbti efektyviau, bet ir pagerintų gyventojų kasdienybę. Intensyviau įdarbinta naujoji 5G mobiliojo ryšio infrastruktūra ir plačiau diegiami išmanūs miesto sprendimai galėtų sumažinti savivaldybių bei miestiečių išlaidas ir prisidėti prie tvarumo tikslų.
5G – svarbi sąlyga išmaniems sprendimams
VILNIUS TECH Elektronikos fakulteto dekano teigimu, nors 5G technologija nėra būtina išmaniesiems miestams kurti, galima pasitelkti ir 4G, o kartais net 2G technologijas, ji vis dėlto suteikia reikšmingų pranašumų.
„Wi-Fi" taip pat gali būti taikomas, ypač individualiuose išmaniųjų namų sprendimuose, tačiau jo prieigos taškai užtikrina ribotą veikimo nuotolį, paprastai tik iki 100 metrų. Taip pat „Wi-Fi" dažniausiai yra įrengiamas pastatų viduje, todėl negali garantuoti plačios ryšio aprėpties mieste. Kokybės ir universalios ryšio aprėpties atžvilgiu platus mobiliojo ryšio tinklų taikymas visuomenės poreikiams, pavyzdžiui, išmanių miestų sprendimams, konkurentų neturi", – pažymi doc. dr. A. Medeišis.
Eksperto nuomone, lyginant su ankstesnėmis 3G ir 4G technologijomis, 5G yra ir energiją taupantis sprendimas, nes jis leidžia perduoti daugiau duomenų naudojant tą patį elektros energijos kiekį.
Mobiliojo ryšio operatorius „Tele2“ nuolat modernizuoja esamą ryšio tinklą ir daug dėmesio skiria greitojo 5G diegimui. 2023 m. operatoriaus tinkle buvo pasiektas 5G greičio rekordas, įrašytas į Lietuvos rekordų knygą. Jo greitis siekė 4,45 Gbps.