Vartotojai kreipėsi su skundais dėl papildomai apmokestinamų skambučių ir SMS, tačiau liko nieko nepešę, ekspertai pasakė, į ką būtina atkreipti dėmesį

RRT

Pranešimas spaudai

2024-07-30, 10:54 (atnaujinta 2024-07-30, 11:52)

0 komentarų

Į Ryšių reguliavimo tarnybą (RRT) kreipėsi vartotojai su nusiskundimais dėl ryšio operatorių papildomai apmokestinamų skambučių ir SMS iš Lietuvos į kitas Europos Sąjungos (ES) šalis.

Didžiausi 2024 metų išpardavimai – „Aliexpress“ nuolaidos net iki 80% - spauskite čia ir pasinaudokite dabar
Vartotojai kreipėsi su skundais dėl papildomai apmokestinamų skambučių ir SMS, tačiau liko nieko nepešę, ekspertai pasakė, į ką būtina atkreipti dėmesį

Vartotojai manė, kad jiems turėtų būti taikomas principas „mokėk kaip namie“, pagal kurį visos paslaugos ES šalyse yra apmokestinamos vienodai. Vartotojų manymu, jeigu jie naudojasi mokėjimo planais, suteikiančiais nemokamus pokalbius ir SMS Lietuvoje, tai ir už skambučius bei SMS į kitas ES šalis neturėtų mokėti.

„Išnagrinėję vartotojų su ryšio operatoriais kilusias situacijas nenustatėme, kad skambučiai ir SMS iš Lietuvos į užsienį vartotojams buvo apmokestintos nepagrįstai. Pirmiausia, vertinome, dėl kokių paslaugų teikimo sąlygų, įskaitant užmokesčius, vartotojai su ryšio operatoriais buvo susitarę sutartiniuose dokumentuose, ir nenustatėme, kad pagal sutartinius dokumentus vartotojai būtų įgiję teisę į užsienį skambinti bei siųsti SMS nemokamai. Taip pat nenustatėme, jog atitinkama teisė kiltų ir teisės aktų pagrindu“, – aiškina Aridana Jurčiukonienė, RRT Teisės ir vartotojų teisių apsaugos grupės vadovė.

Pasak jos, vartotojams ne visada aišku, ką iš tiesų reiškia principas „mokėk kaip namie“ – kokiais atvejais jis taikomas.

„Neretai vartotojai tapatina tarptautinius skambučius ar SMS su skambučiais ar SMS, kurie atliekami naudojantis tarptautiniu tarptinkliniu ryšiu, tačiau tai nėra tapačios paslaugos, joms taikomas ir skirtingas reguliavimas, numatantis tokių paslaugų apmokestinimo taisykles“, – pabrėžia A. Jurčiukonienė.

RRT ekspertė atkreipia dėmesį, kad tarptautinis skambutis ar SMS – tai skambutis ar SMS, kurį vartotojas inicijuoja būdamas savo šalyje į užsienio operatoriaus tinklą, pavyzdžiui, vartotojas, naudodamasis kurio nors Lietuvos ryšio operatoriaus paslaugomis ir būdamas Lietuvoje, skambina ar siunčia SMS asmeniui, reziduojančiam kurioje nors kitoje ES valstybėje narėje ar apskritai ne ES šalyje.

Tuo tarpu tarptautinio tarptinklinio ryšio paslaugos yra susijusios su keliavimo faktu, t. y. kuomet skambinama ar siunčiamos SMS esant išvykus iš savo šalies. Atitinkamai ir pats principas „mokėk kaip namie“ yra taikomas būtent paslaugų, kuriomis naudojamasi išvykus į užsienį ar keliavimo ES šalyse atveju. Tokiu atveju teisės aktai numato bendrą taisyklę, jog kitose ES ar Europos Ekonominės Erdvės šalyse suteiktos paslaugos apmokamos pagal plano, galiojančias vartotojo šalyje, sąlygas, t. y. netaikant jokių papildomų mokesčių.

„Tais atvejais, kuomet vartotojai skambina ar siunčia SMS iš Lietuvos, jie iš esmės negali tikėtis tokiomis paslaugomis naudotis nemokamai, nebent su pačiais ryšio operatoriais būtų susitarę kitaip pagal sudarytas sutartis“, – primena A. Jurčiukonienė.

Vartotojams taip pat svarbu žinoti, kad ir tarptautinių skambučių bei tarptautinių SMS atžvilgiu galioja tam tikros apmokestinimo taisyklės, kurių privalo laikytis ryšio operatoriai. Jos numato, jog skambučiai į ES ir EEE šalis negali viršyti 0,19 Eur/min. (0,23 Eur/min. su PVM), o SMS kaina negali būti didesnė nei 0,06 Eur/vnt. (0,07 Eur/vnt.).

Nurodytos apmokestinimo taisyklės taikomos tik vartojimo sutarčių atžvilgiu, t. y. kuomet sutartys su ryšio operatoriais sudaromos savo asmeniniams poreikiams tenkinti, nesusijusiems su amatu, verslu ar profesija.

„Dėl to skatiname vartotojus prieš skambinant ar siunčiant SMS į užsienį, netgi jei tai būtų kuri nors ES ar EEE šalis, atidžiai susipažinti su sutartiniuose dokumentuose nurodytomis tokių paslaugų apmokestinimo sąlygomis. Dažnai detalesnė informacija apie paslaugų teikimo sąlygas, užmokesčius į užsienį gali būti skelbiama ir ryšio operatorių interneto svetainėse, todėl vertėtų susipažinti ir su jose pateikiamais duomenimis, siekiant išvengti netikėtų didesnių sąskaitų“, – A. Jurčiukonienė, RRT Teisės ir vartotojų teisių apsaugos grupės vadovė.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas