„Ignitis“ dalinasi patarimais, kuriuos privalo žinoti kiekvienas šalies gyventojas: tai leis sumažinti jūsų elektros sąskaitas ir pilnavertiškai mėgautis gyvenimu

Pranešimas spaudai

2024-10-11, 19:54

1 komentaras

Rudenį nuolat išaugančios energijos sąnaudos skatina tiek gyventojus, tiek verslo atstovus jau dabar ieškoti būdų, padedančių jas optimizuoti. Tačiau pastebima, kad žmonės, norintys pakeisti savo vartojimo įpročius, dažnai susiduria su klaidingu įsitikinimu, jog energijos taupymas – tai asmeninio komforto atsisakymas.

Didžiausi 2024 metų išpardavimai – „Aliexpress“ nuolaidos net iki 80% - spauskite čia ir pasinaudokite dabar
„Ignitis“ dalinasi patarimais, kuriuos privalo žinoti kiekvienas šalies gyventojas: tai leis sumažinti jūsų elektros sąskaitas ir pilnavertiškai mėgautis gyvenimu

„Ignitis“ pabrėžia, jog energijos taupymas nebūtinai turi būti savęs varžymas – tai veikiau racionalus energijos švaistymo mažinimas, kurį galima įgyvendinti keliais paprastais būdais.

„Kalbėdami apie energijos taupymą dažnai susiduriame su stereotipais, kurie lemia neigiamą šios sąvokos supratimą. Todėl vietoj „taupymo“ mes dažnai pasirenkame „energijos švaistymo mažinimo“ terminą, nes tai suteikia platesnį požiūrį į tai, kaip išmintingai valdyti energiją savęs neribojant.

Iš tiesų, energijos mažinimas apima kur kas platesnį sprendimų spektrą, kuris gali būti pritaikytas pagal individualias gyventojo galimybes ir poreikius“, – sako „Ignitis grupė“ energetinio efektyvumo programos vadovė Asta Vaitulevičė.

Mažinkite ir keiskite

Vienas iš paprasčiausių būdų efektyviai taupyti energiją – sumažinti perteklinį energijos suvartojimą kasdienėje veikloje.

„Užtikrindami langų ir durų sandarumą, izoliuodami karšto vandens vamzdžius ar baigdami gaminti patiekalą keliomis minutėmis anksčiau, tam kad išnaudotumėte susikaupusią šilumą galite ženkliai sumažinti energijos nuostolius, neprarandant komforto“, – patarimais dalinasi „Ignitis grupė“ energetinio efektyvumo programos vadovė Asta Vaitulevičė.

Antras būdas, padedantis namuose ne tik mažinti energijos vartojimą, bet ir sutaupyti – vienos energijos rūšies pakeitimas kita. Pavyzdžiui, dujinį katilą galima pakeisti šilumos siurbliu, dujinę viryklę – elektrine, o iškastiniu kuru varomą automobilį – elektromobiliu.

„Remiantis JAV Energetikos departamento tyrimais, elektrinės transporto priemonės (EV) yra gerokai efektyvesnės už benzininius automobilius. Elektromobilių pavaros sistema sukelia tik 15–20 proc. energijos nuostolių, kai tuo tarpu benzininio variklio nuostoliai siekia net 64–75 proc. Be to, elektromobiliai naudoja regeneracinį stabdymą, kuris atgauna ir pakartotinai panaudoja energiją, paprastai prarastą stabdant. Todėl EV efektyvumas gali siekti net iki 77 proc., priklausomai nuo važiavimo sąlygų. Tokios investicijos ilgainiui atsiperka ne tik dėl mažesnių išlaidų, bet ir mažesnio poveikio aplinkai“, – sako A. Vaitulevičė.

Perkelkite energijos suvartojimą

Trečias būdas, padedantis taupyti energiją – koreguoti savo vartojimo įpročius pagal elektros kainų svyravimus. Naudodami elektrą ne piko valandomis, kai tarifai yra mažesni ar tuomet, kai tinkle atsinaujinantys energijos šaltiniai jos prigamino daug, ne tik sutaupysite, bet ir prisidėsite prie bendro energijos efektyvumo.

„Stebėti elektros kainų svyravimus galima, pavyzdžiui, „Ignitis“ „EnergySmart“ mobiliojoje aplikacijoje. Ji ne tik realiuoju laiku pateikia valandines biržos kainas, bet ir kitos dienos valandinius tarifus. Tokios funkcijos leidžia vartotojams sėkmingai perkelti didesnį elektros suvartojimą į pigesnes valandas. O kur čia energetinis efektyvumas?

Tokie veiksmai, kada perkeliamas suvartojimas į pigesnes valandas, lemia, kad lygiau paskirstome energijos panaudojimo poreikį ir nereikia padidinti energijos gamybos didelio vartojimo metu. Todėl pasinaudodami „Ignitis“ biržos planu „Išmanus – Valandinis“ ne tik sumažinsite sąskaitas už elektros energiją, bet ir prisidėsite prie mažesnio energijos gamybos poreikio piko metu“, – pasakoja A. Vaitulevičė.

Atnaujinkite pagal standartus

Ketvirtas būdas, mažinantis energijos švaistymą – senos arba sugedusios buitinės technikos ir prietaisų atnaujinimas į naujos kartos, aukštos energetinės klasės įrenginius. Nuo 2021 m. Europos Sąjungos (ES) atnaujinta energijos vartojimo efektyvumo klasifikacija atspindi, kad pagriežtėjo prietaisų techninių charakteristikų vertinimo kriterijai. Naujos kartos šaldytuvai, skalbimo mašinos ar orkaitės, kurie atitinka aukštos energetinės klasės standartus, sunaudoja mažiau elektros energijos per savo veikimo ciklą, todėl ilgainiui gali reikšmingai sumažinti energijos sąnaudas.

„Buityje naudojami prietaisai yra žymimi energijos vartojimo efektyvumo etiketėmis nuo A (aukščiausios energetinės klasės) iki G (žemiausios energetinės klasės). Aukštos energetinės (A) klasės prietaisai ne tik sunaudoja mažiau energijos, bet ir atlieka savo funkcijas efektyviau, kas ilgainiui prisideda prie mažesnių išlaidų ir geresnės vartotojo patirties. Tokie įrenginiai taip pat dažnai turi papildomų funkcijų, tokių kaip energijos taupymo režimai ar automatinis išjungimas, kurie papildomai padeda sumažinti energijos švaistymą. Todėl norėdami optimizuoti savo energijos vartojimą, rinkdamiesi buitinę techniką atkreipkite dėmesį į jų etiketes bei koks prietaiso energijos suvartojimas per veikimo ciklą ar 1000 val.“ – sako A. Vaitulevičė.

Aptartos keturios strategijos sudaro galimybes pasirinkti, kas jums ar jūsų šeimai šiuo metu reikalinga ir patrauklu. Verta neapsiriboti ties energijos taupymo mintimi kaip kažko atsisakymu, tačiau lanksčiai ir atvirai rinktis iš įvairių galimybių kaip mažinti energijos švaistymą, sutaupyti lėšas ir švelninti kuriamą poveikį aplinkai.

1 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas