Perspėjama, kad pajūryje vėjo gūsiai gali siekti net 26 m/s, tad draudimo technologijų bendrovė „Balcia“ pataria, kaip pasiruošti ekstremaliems orų reiškiniams, kad sumažintumėte galimą žalą, nuostolius ir išvengtumėte nelaimių.
„Žala, kurią tokios stichinės nelaimės padaro mūsų namams, automobiliams ir sodams, yra tikrai nemaloni. Dažniausia ekstremalių oro sąlygų padaroma žala yra užlieti namai, automobiliai apgadinti nuvirtusių medžių ir šakų, sugadinti varikliai automobiliams važiuojant per gilias balas.
Jų atstatymas ar remontas yra didelis rūpestis, užtrunka ilgai ir reikalauja didelių finansinių išteklių. Visko išvengti neįmanoma, tačiau yra nemažai veiksmų, galinčių padėti sumažinti tokios žalos riziką“, – sako draudimo technologijų bendrovės „Balcia Insurance SE“ filialo Lietuvoje rizikos vertinimo ir produktų departamento vadovas Andrius Dambrauskas.
Norint sužinoti, kada tiksliai artėja ekstremalūs orai, patartina sekti sinoptikų prognozes, jas galima rasti Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos interneto svetainėje. Joje skelbiama skaitmeninė orų prognozė, nurodanti kritulių kiekį, oro temperatūrą, vėjo gūsių stiprumą ir kitus, aktualius parametrus.
Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, ar į savo išmanųjį įrenginį gaunate informacinius perspėjimo pranešimus apie galimas gamtos stichijas. Kad jie jus pasiektų, mobiliajame telefone turite suteikti leidimą gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemai (GPIS) siųsti pranešimus.
„Balcia“ ekspertai pataria, kaip apsaugoti savo turtą, artėjant gamtos stichijai.
Automobilių apsauga
Patraukite automobilį. Jei meteorologai jūsų gyvenvietėje prognozuoja gūsingą vėją, nestatykite automobilio po medžiais ar elektros laidais. Net jei medžiai išgyvens audrą, jūsų automobilį gali apgadinti lūžtančios šakos. Įsitikinkite, kad netoliese nėra jokių kitų daiktų, kuriuos stiprus vėjas galėtų nublokšti į jūsų automobilį.
Laikykite saugioje vietoje. Jei įmanoma, statykite automobilį po stogu, uždarame garaže arba daugiaaukštėje automobilių stovėjimo aikštelėje. Taip apsaugosite jį nuo lietaus, krušos ir lūžtančių medžių.
Venkite nebūtinų kelionių. Nors Vėlinių savaitgalis tradiciškai yra skirtas artimųjų kapų lankymui – esant nepalankioms oro sąlygoms patartina tokias keliones nukelti vėlesniam laikui. Audrai įsismarkavus keliai, kurių pakraščiuose auga medžiai tampa nesaugūs dėl galimų šakų lūžimų, o praūžus audrai neretai kurį laiką būna ir visai nepravažiuojami.
Be to, po smarkaus lietaus būtinai saugokitės gilių balų ar užlietų vietų. Priešingu atveju galite sugadinti automobilio variklį, paveikti elektroninius prietaisus ir jutiklius, pažeisti stabdžių sistemą ir padaryti kitų rimtų pažeidimų.
Būsto apsauga
Uždarykite langus ir duris. Artėjant audrai ar liūčiai namuose uždarykite langus ir duris, ypač – jei namuose yra stoglangiai. Jei jie sandariai neuždaryti, drėgmė gali patekti į vidų ir pažeisti langų konstrukciją, palanges, sienas, grindis ir šalia langų esančius elektros prietaisus.
Atjunkite elektros lizduose esančius prietaisus. Audrai prasidėjus rekomenduotina elektros prietaisus atjungti nuo kištukinių lizdų, mat audros metu galimi srovės svyravimai, kurie gali pažeisti elektros sistemas, o tai gali sukelti elektros prietaisų gedimus arba net sukelti gaisrą.
Pasirūpinkite įrenginių baterijomis. Esant stipraus vėjo prognozėms pasiruoškite galimiems elektros energijos tiekimo sutrikimams, įkraukite mobiliuosius įrenginius ir pasirūpinkite, kad turėtumėte pakankamai geriamojo vandens.
Išvenkite avarinių situacijų. Įsitikinkite, kad žinote, kur ir kaip išjungti pagrindinius namų vandens ir elektros šaltinius, kad išvengtumėte avarinių situacijų stichinių nelaimių metu.
Vandens nutekėjimas. Jei gyvenate privačiame name, įsitikinkite, kad stogo danga nepažeista ir gerai pritvirtinta, o lietaus latakai švarūs ir netrukdo vandeniui laisvai nutekėti.