Suskamba telefonas, o ekrane mirksi neatpažintas numeris. Atsiliepiate, o kitame gale esantis balsas žada sėkmę – tačiau už tam tikrą kainą. Supratę, kad skambutis – apgaulė, padėkite ragelį ir tęskite savo dieną. Tačiau sukčiai ir apgavikai niekada nesiliauja vogę kitų žmonių pinigus, ypač esant neaiškiai ekonominei padėčiai.
Remiantis naujausiais duomenimis, sukčiai, visgi, sulaukia didžiulės sėkmės, kas kelia ne tik saugumo specialistų, bet ir paprastų žmonių nerimą. Praėjusiais metais vartotojai pranešė apie daugiau nei 10 mlrd. eurų nuostolių, patirtų dėl sukčiavimo, o tai yra 14 proc. daugiau nei 2022 metais.
Saugumo internete analitikai pažymi, kad sukčiavimų daugėja ne tik skaičiumi, bet ir sudėtingumu
„Net ir patiems gudriausiems iš mūsų gali būti labai sunku suprasti, kada esame apgaudinėjami. Pirmiausia sukčiai atkreipia jūsų dėmesį, dažniausiai el. paštu arba telefonu, bet kartais ir asmeniškai. Tada jie stengiasi įgyti jūsų pasitikėjimą, o tada pradeda siekti rezultato, prašydami padėti skubiai išspręsti kokią nors problemą, nesvarbu, ar jiems reikia pinigų, ar jūsų banko prisijungimo duomenų“, – paaiškino analitikas.
Socialinės apsaugos profesionalai teikia patarimų ir priemonių, padėsiančių jums netapti sukčių aukomis. Taigi, tai taip pat tinkamas metas apžvelgti kai kuriuos skirtingus sukčiavimo būdus, kuriuos tyrėjai banke pastebėjo per 2024 metus, ir būdus, kaip padėti apsisaugoti.
Senelių sukčiavimai
Šis sukčiavimas naudojasi vyresnio amžiaus žmonių meile ir rūpesčiu savo anūkams ar kitiems jiems brangiems žmonėms. Sukčiai apsimeta į nelaimę patekusiu jaunesniu asmeniu ir teigia, kad jam skubiai reikia pinigų užstatui ar kokiai nors nelaimei.
Norėdami įsitikinti, kad nekalbate su sukčiumi, kuris, naudodamasis dirbtiniu intelektu, galėjo klonuoti jūsų anūko balsą, primygtinai reikalaukite perskambinti žinomais telefono numeriais, kad įsitikintumėte, jog tai jis. Jei skambinantysis sako, kad naudojasi savo vieninteliu leistinu skambinti iš kalėjimo ar kieno nors kito telefonu, paprašykite jo atsakyti į klausimą apie kokią nors asmeninę savo praeities detalę arba apie ką nors, ką abipusiai pažįstate.
Kitas sprendimas – nustatyti šeimos kodinį žodį. Šį kodinį žodį, žinomą tik šeimoje, turi pasakyti kiekvienas, teigiantis, kad yra nelaimėje.
Romantinės apgavystės
Romantinių sukčiavimų atveju nusikaltėliai kelias savaites ar mėnesius užmezga romantiškus santykius su savo taikiniais, manipuliuodami emocijomis, kad įgytų pasitikėjimą ir meilę. Galutinis tikslas – melagingais pretekstais išvilioti pinigus ar finansinę naudą, kaip nutiko šioje istorijoje.
Šio širdį veriančio išnaudojimo sprendimas – deramas atidumas. Atlikite profesinį patikrinimą ir laikykitės griežtos politikos, draudžiančios dalytis bankine informacija. Taip pat patariama apriboti finansinę pagalbą iki tokios, kurią galite sau leisti prarasti.
SIM kortelių apsikeitimo sukčiai
Jei jūsų mobilusis telefonas staiga nustoja veikti – neskamba skambučiai, trumposios žinutės ar duomenys – nusikaltėliai galėjo pasisavinti jūsų telefono numerį, nunešti jį į mobiliųjų telefonų parduotuvę ir įtikinti pardavėją, kad pametė telefoną, kad galėtų gauti naują su priskirtu jūsų numeriu.
Vėliau jie pradeda naudoti jūsų telefono numerį skambindami jūsų finansinių paslaugų teikėjams ir imasi įvairiausių sukčiavimo veiksmų, pasinaudodami dviejų veiksnių autentifikavimo tekstais, kuriuos dabar naudoja daugelis finansų įstaigų. Kad taip nenutiktų, dauguma bankų siūlo klientams galimybę pasidaryti unikalius balso atspaudus, pagal kuriuos būtų galima save identifikuoti. Taigi, jei netikėtai dingsta telefono ryšys, būtinai praneškite apie tai savo bankui, kad užkirstumėte kelią sukčiavimo veiksmams.
Investicinės apgavystės
Sukčiavimai, susiję su pernelyg geromis, kad būtų tikros, investavimo ar verslo galimybėmis, yra plačiai paplitę, o sukčiai, naudodami didelio spaudimo taktiką, vilioja aukas priimti impulsyvius sprendimus. Šios apgavystės dažnai susijusios su investicijomis į tauriuosius metalus, nekilnojamąjį turtą, retas monetas, akcijas arba kriptovaliutas. Geriausia gynyba – mandagus, bet tvirtas atsisakymas dalyvauti neprašytuose pasiūlymuose, o priimant investicinius sprendimus pasikliauti patikimais finansų patarėjais.
Telefoniniai sukčiai
Sukčiai kartais bando išvilioti iš jūsų pinigus apsimesdami jūsų banku telefonu. Kai kurių sukčių atveju jie prašo surinkti kelis numerius, kuriais visi jūsų skambučiai bus persiunčiami sukčiui. Jei bankas bandys susisiekti su jumis, kad patikrintų neįprastą operaciją, vietoj jūsų skambins sukčius.
Saugokitės klaidingo skubos jausmo – niekada nesakykite konfidencialios informacijos ir nepasikliaukite skambinančiojo numeriu. Daugelis bankų, skambindami klientams, neprašo pateikti asmeninės informacijos, įgaliojimų ar vienkartinio slaptažodžio. Nesvarbu, ar tai sukčius, apsimetantis jūsų banku, ar tikras skambutis, būkite saugūs – nutraukite netikėtus skambučius ir vietoj jų rinkite banko kortelės kitoje pusėje nurodytą numerį.
Galiausiai ekspertas pabrėžia, kad bendraujant su nepažįstamu asmeniu svarbu būti sąmoningam ir imtis atsargumo priemonių. „Jei jus apgavo, nedelsdami praneškite apie tai ir bankui, ir policijai“, – pataria jis.
Daugiau asmeninių finansų temų
Jei norite sužinoti daugiau apie tai, kaip apsisaugoti nuo sukčiavimo ar turite daugiau klausimų jums svarbiomis asmeninių finansų temomis – apsilankykite savo banko internetinėje svetainėje ar pasirinkite tiesioginį susitikimą su finansų ir saugumo internete konsultantais. Norėdami gauti konkrečių patarimų apie savo aplinkybes, pasitarkite su kvalifikuotu specialistu!