„Windows“ kompiuterių turėtojai gali atsidurti nedėkingoje padėtyje: jau netrukus šimtai milijonų įrenginių gali atsidurti šiukšlyne

Tomas Eidukevičius

2023-12-23, 07:46

6 komentarai (-ų)

JAV technologijų milžinė „Microsoft“ dar ne taip seniai išleido „Windows 11“ operacinės sistemos versiją, kurios laukiama buvo kone dešimtmetį. Šia platformos versija naudojasi vis daugiau vartotojų, o kūrėjai deda visas pastangas, kad naudotojų dalis ir toliau augtų.

Prasidėjo mega „Aliexpress“ išpardavimai – sutaupykite net iki 70 proc.
„Windows“ kompiuterių turėtojai gali atsidurti nedėkingoje padėtyje: jau netrukus šimtai milijonų įrenginių gali atsidurti šiukšlyne

Pasirodžius „Windows 11“ operacinės sistemos versijai, „Microsoft“ paskelbė, jog nuo 2025 metų ketina nutraukti „Windows 10“ platformos palaikymą, kas sukėlė didžiulį internautų pasipiktinimą. Dabar paskelbta ir tiksli data, kuomet bus nutrauktas „Windows 10“ operacinės sistemos palaikymas.

Pranešama, jog 2025 metų spalio 14 dieną „Windows 10“ pasieks vadinamąją „end of support“ stadiją. Po šios dienos – operacinės sistemos versija nebegaus jokių reguliarių atnaujinimų. Įdomu tai, jog ši platformos versija šiuo metu yra naudojama net 70,91 proc. visų „Windows“ kompiuterių.

Remiantis tyrimų agentūros „Canalys“ duomenimis, „Windows 10“ operacinės sistemos versija šiuo metu veikia net 240 mln. kompiuterių. Žinoma, „Microsoft“ ketina pasiūlyti mokamą palaikymą iki 2028 metų spalio, tačiau tikėtina, kad atsinaujinti savo įrenginį gali būti ženkliai pigiau nei mokėti už papildomą palaikymą.

Kuomet „Microsoft“ išleido „Windows 11“ operacinės sistemos versiją, ji nustatė reikalavimą, kad kompiuteriai turėtų TPM 2.0 palaikymą, kas leistų užtikrinti didesnį saugumą. Tačiau tokius reikalavimus atitinka tikrai ne visi šiuo metu aktyvūs kompiuteriai, kas reiškia, jog „Windows 11“ platformos versija jiems yra paprasčiausiai neprieinama.

„Canalys“ ekspertai skaičiuoja, jog po 2025 metų spalio 14 dienos, į šiukšlyną gali iškelti net 240 mln. kompiuterių, nepaisant to, jog jie veikia puikiai. Ir tai tikrai nėra puikus ekologijos pavyzdys iš „Microsoft“ pusės. Po minimos datos daugelis kompiuterių turėtojų gali atsidurti itin nedėkingoje situacijoje.

„Windows 10“ vartotojams gali tekti rinktis iš keletos opcijų – mokėti papildomai už reikiamus operacinės sistemos atnaujinimus, ieškoti alternatyvios platformos, pavyzdžiui, „Linux“, arba įsigyti naują kompiuterį, kuris galėtų veikti su „Windows 11“ operacinės sistemos versija.

Priminsime, jog „Microsoft“ ketina pasiūlyti išplėstinį saugumo atnaujinimų palaikymą (ESU), kuris bus pradėtas taikyti nuo 2025 metų, kuomet baigsis „Windows 10“ palaikymas. Tiesa, jie bus mokami. Programinės įrangos milžinė paprastai siūlo mokamus saugumo atnaujinimus tik įvairiomis organizacijoms, kurioms reikia toliau naudoti senesnes versijas, tačiau dabar planuoja juos pirmą kartą pasiūlyti privatiems asmenims, teikdama metinę prenumeratos paslaugą.

„Nors mes primygtinai rekomenduojame pereiti prie „Windows 11“, tačiau suprantame, jog gali atsirasti aplinkybių, dėl kurių negalėsite pakeisti „Windows 10“ įrenginių iki šios operacinės sistemos palaikymo pabaigos. Todėl ketiname pasiūlyti pratęsti saugumo atnaujinimus. ESU programa apims kritinius ir (arba) svarbius saugumo atnaujinimus“, - teigiama „Microsoft“ išplatintame pranešime.

„Microsoft“ pažymi ir tai, jog ESU neapima naujų funkcijų, klientų pageidaujamų, su saugumu nesusijusių atnaujinimų, ar dizaino pakeitimų prašymų. Skelbiama, jog techninė pagalba tai pat nebus teikiama. Verta paminėti ir tai, jog tai yra pirmas kartas, kuomet „Microsoft“ ketina siūlyti mokamą prenumeratą privatiems klientams, nes anksčiau toks modelis buvo taikomas tik verslo atstovams.

Atsižvelgiant į tai, jog iki „Windows 10“ operacinės sistemos palaikymo pabaigos liko mažiau nei dveji metai, šios platformos populiarumas vis dar yra labai didelis. „Windows 7“ palaikymas baigėsi 2020 metais, t. y. praėjus kiek daugiau nei 10 metų nuo jos pasirodymo, o išplėstiniai saugumo atnaujinimai baigėsi šių metų pradžioje. Pagrindinis „Windows XP“ palaikymas baigėsi praėjus vos aštuoneriems metams, o išplėstinis palaikymas - beveik po 13 metų.

Manoma, kad „Microsoft“ gali būti priversta siūlyti nemokamus "Windows 10" saugumo atnaujinimus ir pasibaigus palaikymo terminui. Verta prisiminti, jog 2017 metais, praėjus trejiems metams po išplėstinio palaikymo pabaigos, „Windows XP“ gavo labai neįprastą pataisą, jog būtų išvengta didelės išpirkos reikalaujančios programinės įrangos atakos. Jei ateityje „Windows 10“ atsidurtų panašių įvykių sūkuryje – galima tikėtis panašaus sprendimo pakartojimo.

6 komentarų

Zenonas

Iš karto gal ir galima neskubėt mest, bet kai viena ar kita reikalinga programa arba funkcija atsisako veikti - kompiuterio keitimo momentas priartėja nori to ar nenori. Va ir dabar google disko sinchronizacija tapo nebepalaikoma 32 bitų kompe... o dokumentų apsikeitimas per GD įgyvendintas organizacijoj tai negi ieškosi alternatyvų - geriau tas vienas pc pakeist, nei keliolikoj kompų kažką keist, kad visi galėtų bendraut...

Kekw

Labai lengvai galima apeiti TPM reikalavimus tad kas mes kompiuterius į šiukšlyną kas juos atrušiuos ir sutvarkys kad veiktu win11 :D

Specialistas

... win 11 laukeme kone desimtmeti... jums ka, visai su logika ir matematika prastai ? Tai gal win 11 laukeme 30 metu ? Kuom dar kreivu straipsniu rasytojai zmones nustebinsit ?

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas