Saugokitės: pigūs kiniški telefonai gali slapta vogti jūsų duomenis

Ignas Petrikonis

2020-12-08, 12:30 (atnaujinta 2021-04-27, 00:42)

1 komentaras
Saugokitės: pigūs kiniški telefonai gali slapta vogti jūsų duomenis

Prieš keletą metų į kiniškus išmaniuosius telefonus buvo žiūrima įtariai ne tik dėl jų kokybės, bet ir įvairių kitų susirūpinimą keliančių aspektų. Vienas jų - vartotojo teisės ir jo duomenų saugumas. Nors pastaruoju metu tokie prekės ženklai, kaip „Xiaomi”, „OnePlus”, „Oppo”, „Realme” ar „Vivo”, yra užsitarnavę pirkėjų pasitarnavimą ir nenuskambėjo didesniuose su šnipinėjimu susijusiuose skandaluose, mažiau žinomi gamintojai vis dar neretai užlipa ant šio grėblio. Remiantis naujausia informacija, paskutinė į šnipinėjimo pinkles įsipainiojusi bendrovė yra ganėtinai gerai žinoma „Gionee”, kurios telefonai „BLU” pavadinimu netgi pardavinėjami JAV.

Kinijos teismas neseniai paskelbė nuosprendį byloje, kurioje „Gionee” kaltinama įdiegusi „Trojan” tipo virusą į daugiau nei 20 milijonų savo gaminamų išmaniųjų telefonų. Šios kenkėjiškos programos pagrindinė misija buvo be vartotojo sutikimo telefono ekrane rodyti įvairias reklamas bei atlikti kitus neteisėtus veiksmus, tokius kaip asmens duomenų vagystės.

Teismas nustatė, kad „Gionee” dukterinė kompanija „Shenzhen Zhipu Technology”, užverbuota „Beijing Baice”, išsiuntė gamyklinės „Story Lock Screen” programėlės atnaujinimą, su kuriuo bendrovės gaminamuose telefonuose buvo įdiegtas „Dark Horse Platform” papildinys. Jis vėliau leido įrenginiuose be savininko leidimo instaliuoti „Living Trojan Horse” virusą, telefonuose vykdžiusį neteisėtas veikas.

Kenkėjiškos programėlės buvo diegiamos nuo 2018 metų gruodžio iki 2019 spalio, o iš šios nelegalios veiklos suinteresuotoms pusėms pavyko užsidirbti 4,2 milijono JAV dolerių, o išlaidos per tą patį laikotarpį siekė 1,3 milijono. Dėl viruso diegimo buvo nuteisti 3 asmenys - Xu Li, Zhu Ying, Jia Zhengqiang ir Pan Qi, kuriems teismas skyrė nuo 3 iki 3,5 metų kalėjimo bei kiekvieną įpareigojo sumokėti maždaug 30 000 dolerių siekiančią baudą.

Nors turint galvoje nuolat gerėjančią vartotojų nuomonę apie kinišką elektroniką, tenka pripažinti, jog panašūs skandalai tarp pigius išmaniuosius gaminančių vietinių įmonių vis dar nėra reti. Vienas populiariausių pigiausių kiniškų telefonų gamintojų „Tecno” neseniai nuskambėjo panašiame skandale - gamykliškai įdiegtas virusas išnaudodavo besivystančiose rinkose vis dar brangius mobiliuosius duomenis ir bandė pavogti pinigus, užsakydami nepatvirtintas prenumeratas. Kibernetinio saugumo ekspertai iš „Secure-D” nustatė, jog analogiški virusai buvo aptikti ne tik „Tecno”, bet ir ne mažiau populiariuose „Alcatel” telefonuose, kuriuos gamina Kinijos elektronikos milžinė „TCL”.

Kad ir kaip bebūtų gaila, tokie kenkėjiškos programinės įrangos skandalai tikrai nepadarys galo žmonių apgaudinėjimui ir kibernetinėms vagystėms, Taigi, labai akylai stebėkite, kokios programėlės ir paslaugos yra jūsų telefone bei iš ko susideda jūsų mobiliojo ryšio sąskaita, ypač jei tai pigus kiniškas įrenginys.

1 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas