AB „Ignitis grupė“ sutelkė investicijas į atsinaujinančių išteklių energijos projektus (daugiausia jų – Lietuvoje), stiprindama savo vaidmenį siekiant konkurencingų ir tvarių elektros kainų regione.
Per šį laikotarpį bendros investicijos siekė 583,7 mln. eurų, iš jų 57,4 proc. buvo skirta žaliesiems pajėgumams, daugiausia – vėjo energetikai Lietuvoje. Iš viso net 85,4 proc. visų bendrovės investicijų buvo nukreipta į mūsų šalyje vystomus projektus.
Per pirmuosius devynis 2024 m. mėnesius „Ignitis grupė“ išplėtė savo Žaliųjų pajėgumų portfelį iki 7,7 GW (buvo 7,1 GW) ir padidino veikiančius pajėgumus iki 1,4 GW (buvo 1,3 GW). Užtikrinti pajėgumai paaugo iki 3,1 GW (buvo 2,9 GW).
Grupė pasiekė svarbių rezultatų Žaliųjų pajėgumų segmente. Po ataskaitinio laikotarpio bendrovė priėmė sprendimus dalyvauti antrojo Lietuvos 700 MW jūrinio vėjo parko konkurse ir ieškoti partnerių. Konkursas prasidės lapkričio 18 d., o Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) turėtų paskelbti laimėtoją iki 2025 m. balandžio pabaigos.
Estijoje „Ignitis grupė“ drauge su „Copenhagen Infrastructure Partners“ laimėjo konkursą dėl teisės vystyti jūrinį vėjo parką Estijos Liivi 1 jūrinėje teritorijoje, kuri laikoma Liivi 2 teritorijos, užsitikrintos 2023 m. gruodį, išplėtimu.
Silezijos vėjo parkas I Lenkijoje (50 MW), Vilniaus kogeneracinė jėgainė (71 MWe, 170 MWth) ir Tauragės saulės parkas Lietuvoje (22,1 MW) pasiekė komercinės veiklos pradžią ir taip pažymėjo projektų užbaigimą.
Be to, Silezijos vėjo parkas II Lenkijoje (137 MW) ir Kelmės vėjo parkas Lietuvoje (300 MW) pradėjo tiekti elektrą į tinklą. Kelmės projektas, didžiausias vėjo parkas Baltijos šalyse, turės 44 modernias vėjo elektrines ir gamins pakankamai elektros, kad patenkintų 250 tūkst. Lietuvos namų ūkių poreikius – tai prilygsta Kauno apskrities suvartojimui. Grupė jau sėkmingai įrengė 28 vėjo elektrines. Parkas komercinę veiklą turėtų pradėti 2025 m.
Latvijoje bendrovė priėmė galutinį investicinį sprendimą dėl Tumės saulės parko (174 MW), projektas jau pasiekė statybų etapą.
Lietuvoje „Ignitis grupė“ užsitikrino iki 290 MW tinklo pajėgumų savo pirmiesiems elektros energijos kaupiklių sistemų projektams. Taip pat bendrovė pasirašė ketverių metų elektros energijos tiekimo sutartį su viena didžiausių Lietuvos pramonės įmonių ir elektros vartotojų – „Akmenės cementu“, kurią aprūpins elektros energija iš Mažeikių vėjo parko (63 MW). Tiekimas turėtų būti pradėtas 2026 m.
Darius Maikštėnas, „Ignitis grupės“ vadovas, komentavo bendrovės pažangą: „Mūsų veiklos rezultatai ir investicijos rodo tvirtą pasiryžimą plėtoti atsinaujinančią energetiką Baltijos šalyse. Kiekvienas naujas Grupės projektas artina Lietuvos rinką prie energetinės nepriklausomybės ir konkurencingų elektros energijos kainų, artimų Skandinavijos šalims.“
Bendrovė padarė pažangą ir Tinklų segmente. Siekdama užtikrinti patikimą elektros skirstymą, „Ignitis grupė“ atnaujino savo 10 metų investicijų planą ir numatė 40 proc. didesnes investicijas į Tinklų segmentą – bendra suma 2024–2033 m. laikotarpiu sieks 3,5 mlrd. eurų.
Po ataskaitinio laikotarpio Valstybinė energetikos reguliavimo taryba nustatė 2025 m. pajamas – 321,6 mln. eurų už elektros ir 57,1 mln. eurų už gamtinių dujų skirstymo paslaugas.
Be to, po ataskaitinio laikotarpio „Ignitis grupė“ pasiekė svarbų etapą – įrengė jau 1 mln. išmaniųjų skaitiklių, sėkmingai įgyvendindama daugiau nei 80 proc. visų numatytų darbų.
Sprendimų klientams segmente Grupė gerokai išplėtė elektromobilių įkrovimo tinklą Baltijos šalyse – nuo 2023 m. pabaigos jis pasipildė 491 nauja įkrovimo prieiga iki 867.
„Ignitis grupė“ išlaikė stiprią finansinę padėtį – pinigų srautų ir skolos santykis pagerėjo iki 34,2 proc., palyginti su 29,4 proc. praėjusių metų pabaigoje. „S&P Global Ratings“ paliko galioti bendrovei suteiktą „BBB+“ kredito reitingą su stabilia perspektyva.
Grupės koreguotas EBITDA siekė 397 mln. eurų ir, palyginti su praėjusiais metais, padidėjo 15 proc. Šį augimą lėmė geresni Žaliųjų pajėgumų ir Tinklų segmentų rezultatai. Žaliųjų pajėgumų segmentas ir toliau generuoja didžiausią Grupės koreguoto EBITDA dalį (45,6 proc.).
Remdamasi dividendų politika, „Ignitis grupė“ už 2024 m. pirmąjį pusmetį išmokėjo 0,663 euro dividendą vienai akcijai – iš viso 48 mln. eurų, iš kurių 36 mln. eurų spalio mėn. pervedė į valstybės biudžetą.
Dėl stiprių Žaliųjų pajėgumų rezultatų per 2024 m. 9 mėnesius, „Ignitis grupė“ didina šių metų koreguoto EBITDA prognozę iki 480–500 mln. eurų (buvo 450–480 mln. eurų) ir atnaujina investicijų prognozę į 750–900 mln. eurų (buvo 850–1 000 mln. eurų).