„Ignitis“ ekspertai atsakė į daugeliui lietuvių aktualų klausimą: paaiškino, kodėl šaltuoju sezonu už elektrą tenka mokėti daugiau

Per pastaruosius metus galėjote įsitikinti, kokia permaininga elektros rinka ir kaip svarbu laiku užfiksuoti kuo geresnę elektros tiekimo kainą. Svarstant, kada fiksuoti kainą, derėtų atsižvelgti į sezoninį kainų pokyčių ritmą – įprastai žiemą elektra pabrangsta. Kas lemia šią tendenciją?

Registruokitės „Temu“ platformoje ir gaukite 30% nuolaidą bei ‎100€ vertės kuponų rinkinį
„Ignitis“ ekspertai atsakė į daugeliui lietuvių aktualų klausimą: paaiškino, kodėl šaltuoju sezonu už elektrą tenka mokėti daugiau

Kalbant trumpai ir paprastai, elektros kainų kilimą lemia šildymo sezono metu išaugęs energijos poreikis ir sumažėjusi elektros gamyba saulės elektrinėse. Elektros kainoms įtaką daro ir kiti veiksniai, pavyzdžiui, Lietuvos rinkos dydis.

Kuo šaltesnė žiema, tuo brangesnė elektra

Visi pajaučiame, kaip šaltuoju metų laiku pasikeičia energijos vartojimas – jos reikia daugiau tiek šildymui, tiek apšvietimui. Tiksliai numatyti energijos poreikio augimo ir kainų pokyčio neįmanoma, nes jis priklauso nuo oro sąlygų. Kuo šaltesnė žiema, tuo daugiau energijos reikia šildymui. Kuo daugiau energijos reikia šildymui, tuo greičiau išnaudojamos Europos saugyklose sukauptos gamtinių dujų atsargos. Kuo sparčiau tirpsta atsargos, tuo aukščiau kyla kainos elektros rinkoje.

Šiai žiemai jau pasiruošta – dar nesibaigus vasarai Europos Sąjunga gamtinių dujų saugyklas užpildė iki 90 proc. Džiugina sausi ir šilti rudeniški orai, tačiau dar anksti prognozuoti, kokių orų tikėtis žiemą ir kiek ilgai truks šildymo sezonas.

Mažiau pagaminama pigesnės elektros

Kuo daugiau energijos pagaminama iš atsinaujinančių šaltinių energijos (saulės, vėjo, vandens ir kt.) - tuo ji pigesnė. Su rudeniškomis darganomis baigiasi ir saulės elektrinių sezonas. Vėjo elektros energijos gamyba nepriklauso nuo dienos ritmo, tačiau taip pat nėra tolygi. Savo ruožtu, hidroelektrinėse pigesnės energijos daugiausia pagaminama pavasarį prasidėjus potvyniams.

Tuo metu, kai rinkoje sumažėja iš atsinaujinančių išteklių pagamintos energijos, elektra gaminama iš gamtinių dujų. Tai yra brangesnis būdas gaminti elektros energiją, o prasidėjus šildymo sezonui išauga gamtinių dujų poreikis, taigi ir jų kaina gali dar labiau pakilti.

Nuo importo priklausoma maža rinka

Baltijos šalių elektros rinka yra maža ir priklausoma nuo energijos importo, todėl elektros kainoms įtakos turi kainų pokyčiai kitose Europos šalyse. Pavyzdžiui, pakilus elektros kainai Vokietijoje, jos gali kilti ir Lietuvoje. Savo ruožtu, elektros kainos Vokietijoje labai priklauso nuo gamtinių dujų kainų, o artėjant šaltajam periodui jos gali augti.

Tai yra pranešimas spaudai, o jo turinys nebūtinai atitinka redakcijos nuomonę, požiūrį ar įsitikinimus. Už pranešimo turinį mūsų portalo administracija neatsako.

0 komentarų

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas