Neribotos blokų grandinės galimybės: padės išvengti garsių prekių ženklų klastočių ir naudoti žalią energiją

Pranešimas spaudai

2021-12-08, 11:05

0 komentarų
Neribotos blokų grandinės galimybės: padės išvengti garsių prekių ženklų klastočių ir naudoti žalią energiją

Jeigu reikėtų sudaryti šiuo metu daugiausiai dėmesio susilaukiančių technologijų penketuką, blokų grandinė, dar vadinama „Blockchain“, tikrai galėtų rungtis dėl aukščiausių jo vietų. Kadangi būtent šiai netradiciškai skambančiai technologijai galime padėkoti už bitkoino atsiradimą, ji netgi spėjo tapti savotišku pastarosiomis dienomis itin plačiai aptarinėjamų kriptovaliutų sinonimu. Vis dėlto specialistai pastebi, jog blokų grandinė yra kur kas daugiau, nei tai, ir netrukus gali smarkiai transformuoti netgi tokius įprastus dalykus, kaip apsipirkimas ar netgi elektros tiekimas.

Nauja pasitikėjimo dimensija

Siekiant užtikrinti objektyvumą ir teisingumą visuomenėje, istoriškai susiklostė taip, kad savo pasitikėjimą ir tam tikrus su juo susijusius įgaliojimus perleidome tam tikroms centrinėms institucijoms. Registrų centrui patikime tvarkyti informaciją apie nekilnojamo turto savininkus, notarams – tvirtinti sandorius, bankams – vykdyti mūsų finansines operacijas. Deja, nepaisant patikėtos atsakomybės, net ir šioms autoritetingoms institucijoms ne visada pavyksta tinkamai įvykdyti pareigas. Aprašytas ne vienas atvejis, kai netyčia įveliama klaida registruojant nuosavybę, sudaromos fiktyvios sutartys ar iššvaistomos metų metus kauptos žmonių santaupos.

„Siekiant išvengti šių nemalonių klaidų ir sukčiavimo, buvo sukurta blokų grandinės technologija. Tai lyg milžiniška vertingos informacijos duomenų bazė, kuri patalpinta ne viename serveryje, o daugybėje skirtingų kompiuterių, sudarančių tinklą. Visi jos įrašai yra lyg blokai, sujungti į vieną grandinę, kurios kopija saugoma kiekviename tinklo kompiuteryje. Bandant šioje bazėje išsaugoti naują informaciją – bloką – jos teisėtumą patikrina visi minėti kompiuteriai, o mėginant pakeisti išsaugoto bloko duomenis, pasikeičia visa grandinė, akimirksniu prarasdama savo teisėtumą“, – blokų grandinės veikimo principą aiškina Mindaugas Plukys, „Huawei Technologies“ korporatyvinės komunikacijos vadovas Lietuvoje.

Norint suklastoti informaciją, reikėtų modifikuoti kiekviename tinklo kompiuteryje esančią blokų grandinę, kas yra praktiškai neįmanoma. Dėl šios priežasties blokų grandinės technologija visuomenėje galėtų sukurti naują skaidrumo ir pasitikėjimo lygį, eliminuodama didžiąją dalį dabartinių rizikų.

Neribotos pritaikymo galimybės

Nepaisant to, kad blokų grandinės pritaikymas praktikoje vis dar gali skambėti kaip utopija, pasak Mindaugo Plukio, tai jau vyksta ir šiomis dienomis: „Tokie sprendimai kaip „Huawei Cloud Government Big Data Solution 3.0“ padeda vyriausybėms įvairiose šalyse sukurti blokų grandine paremtą platformą, leidžiančią gyventojų duomenims daug saugiau ir greičiau cirkuliuoti tarp įvairių institucijų. Tai lemia, jog tokios užduotys, kaip nekilnojamojo turto savininko keitimas ar neįgalumo išmokos paskyrimas, užtrunka kelis kartus trumpiau, kadangi automatiškai eliminuojamos sukčiavimo ir kitos grėsmės bei ilgai trunkantys jų prevencijos procesai.“

Tačiau tai ne vienintelis blokų grandinės pritaikymo scenarijus – ši technologija galėtų padėti išvengti sukčiavimo ir kitose žmonių pasitikėjimo reikalaujančiose srityse. Pavyzdžiui, pritaikius blokų grandinę maisto pramonėje, pirkdami ekologišką prekę parduotuvėje vartotojai galėtų būti tikri, jog šis produktas tikrai užaugintas ar paruoštas natūraliu būdu, kadangi jį gaminančiai įmonei atlikus neleistiną veiksmą ar bandant sukčiauti, akimirksniu būtų atimta teisė gaminį klasifikuoti kaip ekologišką. Tai taip pat apsaugotų žmones nuo elektronikos, dizainerių drabužių ar kitų garsių prekių ženklų produktų klastočių, nes blokų grandinė leistų atsekti jų gamintojus, tiekėjus ir iki patekimo ant parduotuvės lentynos įvykusius jų įsigijimo sandorius.

Kita perspektyvi panaudojimo sritis – elektros tiekimas. Verslui ir netgi paprastiems vartotojams rūpinantis, kad jų veikla paliktų kuo mažesnį ekologinį pėdsaką planetoje, smarkiai kyla žaliosios energijos poreikis. Blokų grandinės technologija padėtų užtikrinti, kad jų įsigyjama elektra iš tiesų būtų pagaminta tik naudojant atsinaujinančius elektros šaltinius, tad įvairios aplinkos apsaugos organizacijos galėtų šioms bendrovėms išduoti ekologiškos energijos naudojimą patvirtinančius sertifikatus.

„Nors blokų grandinės sprendimų diegimas dar tik įsibėgėja, šiomis dienomis jau niekas nebeklausia, ar ji apskritai yra reikalinga. Šios technologijos suteikiamos saugumo garantijos, pasitikėjimas, procesų optimizavimas ir kiti privalumai skatina ieškoti vis daugiau praktinių jos pritaikymo sričių. Beveik neabejojama, kad ateityje blokų grandine bus paremti ne tik įvairūs sertifikavimo ir biurokratiniai procesai, bet ir tokios paslaugos, kaip paskolos suteikimas, draudimas, ar netgi skaitmeninės valstybių valiutos.“ – apibendrina „Huawei Technologies“ korporatyvinės komunikacijos vadovas Lietuvoje.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas