Vilniečių sukurtas 3D įrankis keičia karo nuniokotus Ukrainos miestus: per pirmuosius projekto metus buvo sukurti trimačiai miestų modeliai ir prasidėjo ukrainiečių mokymai

Pranešimas spaudai

2024-11-18, 07:54

0 komentarų

Statybų sektoriaus vystymo agentūra (SSVA), bendradarbiaudama su skaitmenizavimo sprendimus miestui kuriančia bendrove „ID Vilnius“, jau metus vykdo projektą, kuris Ukrainoje tapo postūmiu ne tik atkurti Rusijos nuniokotus miestus, bet ir juos padaryti technologiškai pažangesnius.

Didžiausi 2024 metų išpardavimai – „Aliexpress“ nuolaidos net iki 80% - spauskite čia ir pasinaudokite dabar
Vilniečių sukurtas 3D įrankis keičia karo nuniokotus Ukrainos miestus: per pirmuosius projekto metus buvo sukurti trimačiai miestų modeliai ir prasidėjo ukrainiečių mokymai

Praėjusių metų pabaigoje buvo pasirašyta sutartis su karo nualintų Bučos ir Borodiankos miestų savivaldybėmis dėl 3D teritorijų planavimo įrankio sukūrimo. Per pirmuosius projekto metus buvo sukurti trimačiai miestų modeliai ir prasidėjo ukrainiečių mokymai. Jų metu Vilniaus specialistai dalijasi žiniomis, kaip efektyviai naudoti šį įrankį miesto plėtrai

„Ši iniciatyva gimė siekiant padėti labiausiai per karą nukentėjusiems miestams. Ukrainiečiai vertina šio įrankio detalumą ir kokybę, nes Ukrainoje tokia virtualių miestų žemėlapių kokybė yra reta, o pats įrankis atveria daug galimybių miestų atstatymui ir plėtrai.

Kadangi įrankis prieinamas nuotoliniu būdu, jis leidžia į miestų planavimo procesus įtraukti ekspertus iš viso pasaulio. Pavyzdžiui, Borodiankos miestas jau bendradarbiauja su architektais iš Čilės ir Majamio. Planuojame šį įrankį pasiūlyti ir kitiems Ukrainos miestams, jau gavome nemažai užklausų“, – teigė SSVA specialaus projekto Ukrainai vadovas Tomas Gulbinas.

„ID Vilnius“ komanda į šį projektą buvo įtraukta dėl sukauptos specialistų patirties geografinių informacinių sistemų (GIS) srityje. Vilniečiai panaudojo savo patirtį ir žinias iš trimačio Vilniaus žemėlapio projekto „3D Vilnius”, kuris visuomenei buvo pristatytas prieš penkerius metus.

„Informacijos rinkimas su dronais Ukrainos miestuose buvo sudėtingas – reikėjo daugybės leidimų ir susitarimų. Deja, projekto metu keli partnerių dronai buvo skausmingai nuleisti ant žemės.

Nepaisant sudėtingų sąlygų, pirmieji metai buvo sėkmingi – trimatėje erdvėje jau sukurti Bučos ir Borodiankos trimačiai modeliai. Šių miestų savivaldybių darbuotojai sėkmingai baigė pirmąjį mokymų etapą ir įrankį vis dažniau pasitelkia praktikoje. Ateinančiais metais numatoma tęsti mokymus, pritaikyti sistemą konkretiems poreikiams ir rinkti naujus duomenis“, – projekto eigą apibendrino „ID Vilnius“ GIS skyriaus vadovas Aurelijus Deksnys.

Šiuolaikiniam Ukrainos miestų vystymui ir atstatymui 3D žemėlapiai suteikia daug naujų galimybių. Įrankis padeda ne tik vertinti karo padarytą žalą, bet ir pagerinti statybų kontrolės, projektavimo bei planavimo procesus. Pasitelkę šią technologiją, miestai gali efektyviau valdyti savo išteklius, pritraukti investuotojų ir užtikrinti darnų miesto planavimą. Naudodami 3D planavimo įrankį, specialistai gali tikrinti, ar nauji objektai atitinka reikalavimus, pavyzdžiui, pastatų aukštingumo ir tūrio rodiklius, galima stebėti reljefo pokyčius, modeliuoti, kaip tam tikroje vietoje atrodys naujas objektas, pvz., vaikų darželis.

Šis įrankis svarbus ir dėl visuomenės informavimo – gyventojai gali sekti, kokie projektai planuojami ir vykdomi jų aplinkoje, įvertinti pastatų metamų šešėlių poveikį kaimynystei, taip pat yra galimybė vertinti potencialą saulės energijos gamybai ant pastatų stogų. Ukrainos atveju, kol tęsiasi karas ir šalis patiria agresoriaus išpuolius prieš taikius miestus, šiais virtualiais įrankiais naudojasi tik miestų administracijų darbuotojai, o prieiga visuomenei laikinai yra apribota.

Ši lietuvių pastangomis sukurta 3D planavimo platforma sukurta vykdant paramos Ukrainai atstatymo projektą „Skaitmeninio teritorijų planavimo 3D įrankis Ukrainos savivaldos institucijoms“. Projektas finansuojamas Lietuvos Vystomojo bendradarbiavimo fondo ir Taivano vyriausybės lėšomis.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas