Automobiliai, kurių vairuotojai nori dalyvauti eisme, turi būti su žieminėmis padangomis: sužinokite apie vietas, kur nemokamai galite palikti senas padangas

Pranešimas spaudai

2024-11-19, 07:54

0 komentarų

Žieminių padangų sezonas Lietuvoje jau prasidėjo. Automobiliai, kurių vairuotojai nori dalyvauti eisme, turi būti su žieminėmis padangomis. Daugelis tai žino ir šių nurodymų laikosi. Tačiau ne visi vairuotojai žino, kad yra trys paprastos nemokamos galimybės palikti naudoti netinkamas padangas utilizuoti. Kuri yra patogiausia – rinktis jums.

Didžiausi 2024 metų išpardavimai – „Aliexpress“ nuolaidos net iki 80% - spauskite čia ir pasinaudokite dabar
Automobiliai, kurių vairuotojai nori dalyvauti eisme, turi būti su žieminėmis padangomis: sužinokite apie vietas, kur nemokamai galite palikti senas padangas

Naudoti netinkamas padangas galima palikti trijose vietose, tačiau didelę dalį Lietuvoje padangų atliekų sutvarkanti „Padangų importuotojų organizacija“ pastebi, kad gyventojai ne visada tinkamai tai interpretuoja ir pagrindine vieta laiko stambiagabaričių atliekų surinkimo aikšteles. Tą pastebi ir jų prižiūrėtojai.

„Įstatymas numato tris vietas, kur galima palikti naudoti netinkamas padangas, ir jis neskiria prioritetų. Tai servisai, kurie montuoja padangas, parduotuvės, kur jas perkame, ir didžiųjų gabaritų atliekų surinkimo aikštelės.

Pagal įstatymą jie visi yra lygiateisiai. Tačiau iš visų trijų mažiausiai priežasčių jas vežti yra į didžiųjų gabaritų surinkimo aikšteles. Tam reikia specialiai važiuoti, skirti laiką, naudoti degalus ir pan. Yra kur kas patogesnių būdų, pavyzdžiui, servisas, kuriame padangas numontavo, ten jas galima ir palikti“, – akcentuoja „Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro“ direktorius Tomas Vaitkevičius.

Stambiųjų gabaritų atliekų surinkimo aikštelės turėtų būti vieta toms padangoms, kurios užsilikusios ir iš tikrųjų yra atlieka, susidariusi ne einamuoju laikotarpiu, bet iš gerokai anksčiau, pavyzdžiui, neturėjus kur padėti, keletą metų buvusios sandėliuke ar garaže. O pagrindinės naudoti netinkamų padangų sutelkimo vietos turėtų būti padangų pardavėjai ir montavimo paslaugų teikėjai. Tai akcentuoja ir šias paslaugas teikiančios įmonės.

„Pagrindinė vieta yra ten, kur jūs montuojate padangas. Naudotojai dažnai daro klaidą, kai atvažiavę klausia, ar galėtų palikti nebetinkamas naudoti padangas ir kiek tai kainuos? Būtina įsiminti – jei įmonė užsiima padangų montavimu, ji turi pareigą nemokamai priimti ir sutvarkyt tą atlieką, kuri turi būti utilizuota, perdirbta“, – paaiškina UAB „Geros padangos“ vadovas Tautvydas Laurinavičius.

Padangų montavimo ir pardavimo įmonių atstovai pastebi, kad neretas klientas apie tokią savo teisę nežino, todėl stengiasi klientus šviesti, jiems paaiškinti visas galimybes. Tikėtina, kad šis nežinojimas susiformavo dėl to, kad anksčiau tokie klientai naudojosi nesąžiningai veiklą vykdančių paslaugų teikėjų paslaugomis, kurie atliekas tvarko neatsakingai.

„Žmonės iš tikrųjų nelabai žino, kad galima palikti padangas ten, kur jos montuojamos. Klientai neretai klausia, kiek tai kainuoja ir ar tikrai galima palikti? Net nustemba, kad gali palikti nemokamai, o mes jau jomis pasirūpiname“, – teigia automobilių serviso atstovas Gediminas Petruškevičius.

Be to, tiek pat naudotų tokio pat dydžio padangų, kiek perkama naujų, galima palikti ir pardavimo vietose, tačiau tai patogu ne visada, nes, norint palikti padangas, kurios yra ant automobilio, pirmiausia jas reikia numontuoti. Net ir tokiu atveju montavimo paslaugų teikėjai atrodo patogesnis ir racionalesnis sprendimas.

„Padangų importuotojų organizacija“ atkreipia dėmesį, kad vis dažniau padangos perkamos iš internetinių parduotuvių. Šiuo atveju, kaip ir bet kuris kitas pardavėjas, internetinės parduotuvės taip pat turi suteikti galimybę senas padangas utilizavimui palikti nemokamai, o informacija pirkėjui, kur tai galima padaryti, turi būti aiškiai matoma.

„Kiekvienas padangų pardavėjas, nesvarbu, ar tai internetinė ar fizinė parduotuvė, turi vykdyti tokias pačias pareigas. Todėl kartu su naujomis padangomis turi būti pateikta informacija, kur galima išmesti senąsias, kurios naudoti jau nebetinkamos. Tačiau tai gali būti patogu ne visiems, nes internetu perkamos padangos gali būti išsiųstos į kitą miestą, tokiu atveju tikriausiai patogiausias sprendimas vėlgi būtų padangų montuotojai“, – aiškina „Padangų importuotojų organizacijos“ vadovė Jekaterina Volkė.

Nepažabojami taisyklių nesilaikantys „garažiukai“

Keliaudami pirkti arba montuoti padangų, turėtumėte žinoti savo teises, kad už senų padangų palikimą parduotuvėje arba montavimo vietoje neturi būti prašomas joks papildomas užmokestis, ir toks kiekis, kiek padangų perkama arba montuojama, turi būti priimamas nemokamai. Jeigu susiduriate su atsisakymu senas padangas priimti arba reikalaujama papildomo mokesčio, tai yra vienas pagrindinių signalų, kad paslaugas ir prekes perkate iš savo prievolių nevykdančių įmonių ar asmenų, tikėtina, veikiančių nelegaliai arba pusiau legaliai.

„Jei montuotojas ar padangų pardavėjas už senų padangų palikimą prašo kažkokio užmokesčio, nemaža tikimybė, kad mokate jam į „kišenę“, ir tos jūsų paliktos padangos nukeliaus ne į utilizavimo ir perdirbimo įmones, bet atsidurs stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelėse ar, dar blogiau, bus išmestos kur nors gamtoje, galbūt net šalia jūsų namų. Taigi jūs ne tik nieko nesutaupysite, bet ir toliau tokius pardavėjus ir montuotojus skatinsite elgtis nesąžiningai, to galbūt nenorėdami arba nesuprasdami kenksite aplinkai,“ – perspėja J. Volkė.


Deja, vis dar nemažai nelegaliai ar nesąžiningai veikiančių tokių paslaugų teikėjų iškreipia rinką ir atliekų tvarkymo mechanizmą. O štai atliekų surinkėjai pasigenda didesnio valstybinių institucijų įsitraukimo, kurios turėtų skaidrinti rinką, atlikti patikrinimus ir skatinti pažeidėjus vykdyti prievoles arba skirti atitinkamas baudas.

„Mes matome, kas vyksta stambiagabaričių atliekų aikštelėse, ten yra gerokai daugiau padangų atliekų, nei turėtų. Todėl sukuosi į garažus, sukuosi į nelegalius pardavėjus ir sakau: jūs netinkamai veikiate, jūs pažeidžiate viską, ką galima pažeisti, nemokate mokesčių, pažeidžiate aplinkosaugos reikalavimus. Ir tuomet aš atsisuku į valstybines institucijas, Aplinkos apsaugos departamentą ir klausiu: kodėl jūs nekontroliuojate to, kas vyksta? Kodėl Mokesčių inspekcija nekontroliuoja to, kas vyksta? Nes yra daugiau nei akivaizdūs, tiesiog prieš akis esantys dalykai apie mokesčių nemokėjimą, apie aplinkosaugos pažeidimus“, – stebisi T. Vaitkevičius.

Galiausiai dar kartą prisiminkime, kad palikti naudoti netinkamas padangas patogiausia yra jų montavimo vietose ir pardavėjams, kurie nemokamai priima tokį kiekį naudoti nebetinkamų padangų, kiek jų perkate arba montuojate, o stambiagabaričių atliekų aikštelėse per metus iš vieno gyventojo nemokamai priimama iki keturių arba penkių padangų. Ir, žinoma, jokiu būdu padangų nepalikite ten, kur joms ne vieta – gamtoje arba prie buitinių atliekų konteinerių, nes ne tik kenkiate aplinkai, tai yra ir nusižengimas, už kurį gresia baudos.

0 komentarų

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas