Europos Sąjungos reikalavimai gali kainuoti labai brangiai: automobilių gamintojai jau dabar skambina pavojaus varpais ir netrukus gali gauti kosminio dydžio baudas

Lina Snarskienė

2024-09-10, 10:55 (atnaujinta 2024-09-11, 10:45)

2 komentarai (-ų)

„Renault“ generalinis direktorius Luca de Meo pareiškė, kad automobilių gamintojams bendrai gali tekti sumokėti apie 15 mlrd. eurų baudą, jei jie nepasieks 2025 metams išmetamųjų teršalų kiekio tikslų, nes jiems nepavyko padidinti efektyvių transporto priemonių gamybos pagal Europos Sąjungos rekomendacijas, net jei Europoje ir toliau auga vartotojų elektromobilių paklausa.

Didžiausi 2024 metų išpardavimai – „Aliexpress“ nuolaidos net iki 80% - spauskite čia ir pasinaudokite dabar
Europos Sąjungos reikalavimai gali kainuoti labai brangiai: automobilių gamintojai jau dabar skambina pavojaus varpais ir netrukus gali gauti kosminio dydžio baudas

Kalbama apie Europos 2025 m. CO2 tikslus ir baudą, apskaičiuotą pagal automobilių parko vidutinį išmetamo CO2 kiekį, tenkantį vienam automobilių gamintojui. Iki 2025 m. automobilių gamintojai turėtų pardavinėti transporto priemones, kurių vidutinis išmetamųjų teršalų kiekis būtų 93,6 g/km arba mažesnis.

Jei automobilių gamintojas neįvykdys šio 2017 metais nustatyto teisinio tikslo, jam gali tekti sumokėti 95 eurų baudą už gramą CO2 vienam automobiliui. Potencialios baudos skiriasi priklausomai nuo automobilių gamintojo – kai kurie automobilių gamintojai yra arti tikslo, o kai kurie itin toli nuo jo.

Keli automobilių gamintojai jau pasiekė tikslus, tokie kaip „Tesla“ ir „Volvo“, kurie gerokai pagerino rezultatus. O kai kurie yra arti jų dėl didelio elektromobilių ar hibridinių transporto priemonių kiekio, pavyzdžiui, „Kia“, „Hyundai“ ir „Stellantis“. Šioms bendrovėms gresia kelių šimtų eurų bauda už kiekvieną automobilį, jei jų parko išmetamųjų teršalų kiekis išliks 2023 m. lygio.

Blogiausioje padėtyje yra „Ford“ ir „Volkswagen“, kurių laukia ilgesnis kelias iki 2025 metų tikslų įgyvendinimo. Šioms bendrovėms, atsižvelgiant į dabartinį reikalavimų nesilaikymo lygį, gali grėsti baudos, siekiančios daugiau kaip 2 tūkst. eurų už automobilį.

„Renault“ generalinis direktorius ir Europos automobilių gamintojų asociacijos (ACEA) vadovas, Prancūzijos radijui „Inter“ sakė, kad baudos gali siekti 15 mlrd. eurų, jei automobilių parko išmetamųjų teršalų kiekis išliks toks, koks yra dabar. Kita išeitis būtų, kad automobilių gamintojai turės atsisakyti 2,5 mln. taršių transporto priemonių gamybos, kad atitiktų reikalavimus.

Elektrinės pramonės plėtros tempai yra perpus mažesni už tuos, kurių mums reikėtų, kad pasiektume tikslus, kurie leistų mums nemokėti baudų, – teigė de Meo. Pastebėtina, kad vartodamas žodžius „elektrinės pramonės plėtra“, o ne „mūsų elektrinės pramonės plėtra“, sukelia prielaidą, jog kaltė gali tekti ne pačiai pramonei, o išorės veiksniams. Terminų ir baudų nustatymas, nesant galimybės padaryti tai lankstesniu, yra labai, labai pavojingas, – prašydamas lankstumo pareiškė „Renault“ generalinis direktorius.

Luca de Meo

Pažymėtina, kad šie tikslai buvo nustatyti 2017 metais, t. y. daugiau nei pakankamai laiko, kad automobilių gamintojai žinotų, ką jie turi daryti, ir jau 2023 metais jiems buvo taikomas tarpinis vertinimas.

Vidutinis automobilių kūrimo ciklas nuo pradžios iki pabaigos trunka apie 7 metus, todėl net jei automobilių gamintojai būtų laukę, kol bus priimtas 2017 metų reglamentas, o tai būtų buvusi kvailystė, nes tiek klimato kaita, tiek perėjimo prie elektromobilių būtinybė buvo akivaizdi gerokai anksčiau, jie vis tiek turėjo daug laiko pateikti rinkai naujus modelius, kurie būtų paruošti šiandienai.

De Meo nėra vienintelis automobilių gamintojų vadovas, kuris ne kartą ragino lanksčiau pažiūrėti į „paskutinės minutės“ tikslus, apie kuriuos žinojo prieš 8 metus. BMW generalinis direktorius Oliveris Zipse taip pat ragino peržiūrėti įsipareigojimus.

Tačiau ACEA, kuriai taip pat vadovauja de Meo, teigia, kad 2025 metais tikslai turėtų likti nepakeisti, ir teigia, kad bet koks jų pakeitimas nepaliks pakankamai laiko prisitaikyti dėl transporto priemonių kūrimo ir gamybos ciklų.

O „Transport & Environment“ balandžio mėn. atliktoje 2024 metų analizėje parodė, kad šie tikslai vis dar yra pasiekiami, tik automobilių gamintojai kol kas deda mažai pastangų jiems pasiekti.

Ankstesniais metais automobilių gamintojai reiškė tuos pačius nusiskundimus, kad naujus tikslus bus sunku pasiekti ir kad jiems gresia baudos, ir maldavo atlaidumo, užuot tiesiog įdėję reikiamą darbą, kad juos pasiektų. Paskui, atėjus laikui įgyvendinti taisykles, jų automobilių parko išmetamų teršalų kiekis stebuklingai sumažėjo nuo ankstesnio lygio, kad būtų pasiekti nauji tikslai. Atrodo, tarsi visą laiką buvo įmanoma tai padaryti.

2 komentarų

Vitas

Nu ir kur ta bauda nueis Dievui kuris gamyna ora ar europos aferistam žaliesėms,kad jie galetu nusipirkti rolsroisu su šešių litru benzinineis variklei nes anglai tokiu durnu istatimu ant savo galvos neprijema už tai ir išėjo iš tos aferistu sajungos.

Rašyti komentarą

Prašome gerbti kitus komentatorius. Gerų diskusijų! Apsauga nuo robotų rūpinasi reCAPTCHA ir yra taikoma „Google“ privatumo politika ir naudojimosi sąlygos.

Populiarios naujienos

Taip pat skaitykite

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas